Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ:ȘCOALA GIMNAZIALĂ CRAIVA


Profesor:NEMEȚ I CIPRIAN-LUCIAN
Data:08.04.2019
Clasa:a VII a
Aria curriculară:Om și societate
Obiectul/Disciplina:Geografie
Subiectul/Tema:America .Caracteristici fizico-geografice
Tipul de lecţie:mixtă

Competențe specifice:
1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.2 Explicarea fenomenelor şi proceselor specifice geografiei continentelor extraeuropene
3.4 Analiza comparativă a elementelor din realitatea geografică extraeuropeană după caracteristicile solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene
6.1 Explicarea importanţei mediului geografic din continentele extraeuropene pentru om şi societate

Obiective operaţionale :
-să identifice pe hartă elementele fizico-geografice
-să precizeze clima,hidrografia,vegetația, fauna și solurile Americii

Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice:explicația,conversația,expunerea, lucrul cu harta
Mijloace şi materiale didactice: videoproiector, laptop,cărți, caiete,tabla,pixuri, creta
Forme de organizare a clasei:frontală

Evaluare:orală,aprecieri verbale, observarea sistematică


Bibliografie:
Programa școlară, București 2009
-O. Mândruţ, Manual clasa a VII-a “ Geografia continentelor-extraeuropene”, Edit. Corint.
-S. Neguţ, Gabriela Apostol, Manual pentru clasa a VII-a,Edit.Humanitas.
-I.Marin şi colab.,Geografia Continentelor, Edit.Universitară, Bucureşti, 2008.
-N. Ilinca, Didactica Geografiei, Edit. Corint, Bucureşti 2007
-Luminiţa Lăzărescu, C. Cocerhan, D. Băncescu, Geoghid Didactic, Edit. ,,George Tofan”, Suceava, 2011.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Secvența Timp Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare


elevului
Metode Mijloace Forme

Moment 1min Voi nota absențele, rugând elevii să pregătească Elevii Conversația Caiete Frontal
organizatoric cele necesare pentru oră. pregătesc Manualul
cele necesare Pixuri
pentru oră

Verificarea 8 min Voi adresa elevilor întrebări cu privire la poziția


Răspund la Conversația Laptop Frontal Aprecieri
cunoștințelor geografică a Americii și a reliefului. întrebări și Lucrul cu Videoproiector verbale
-solicit elevilor să identifice la hartă elementele
identifică la harta Harta
geografice hartă cele
solicitate de
profesor
Captarea 4min Se va face prin intermediul unui videoclip Urmăresc Conversația Laptop frontal
atenției https://www.youtube.com/watch?v=WutjMhsq5B4 videoclipul Videoproiector

Anunțarea 2 min Voi anunța elevii asupra temei ce urmează a fi Elevii Conversația Caiete Frontal
temei și a discutată astăzi, notez titlul lecției pe tablă, rugând notează titlul Pixuri
obiectivelor elevii să facă același lucru. lecției în Tabla
operaționale caiete

Dirijarea 25- Se va prezenta clima,hidrografia,vegetația,fauna și Notează Lucrul cu Caiete Frontal Observarea


învățării 30min solurile. schema harta Pixuri sistematică
Se vor arăta la hartă principalele artere lecției Expunerea Table
hidrografice Identifică pe Explicația Videoproiector
Se va realiza schema lecției la tablă . hartă cele Conversația Laptop
solicitate

Obținerea 4min Se vor adresa întrebări cu privire la Răspund la Conversația Frontal Aprecieri
performanței climă,hidrografie, vegetație, fauna și soluri întrebări verbale
Asigurarea 1 min Se va face pe tot parcursul activității prin aprecieri Frontal Aprecieri
feedback- verbale verbale
ului
America.Caracteristici fizico-geografice

1.Clima
-continentul American cuprinde toate tipurile de climă.
-un element specific îl reprezintă ciclonii tropicali din zona Golfului Mexic
-clima montană(etajare pe verticală)

2.Hidrografia
America de N-fluvii(Mississippi,Yukon,Sf.Laurențiu)
-lacuri(L.Superior, L.Urșilor,L.Sclavilor)
-cascada Niagara
America de S-fluvii(Amazon,Parana)
-lacuri(Titicaca)
-cascade-Angel

3.Vegetația,fauna și solurile

Zona rece-tundra și silvotundra(mușchi,licheni,sălcii pitice), animale(ren,urs polar),soluri înghețate


-păduri de conifere, animale(marmota și castorul),spodosoluri

Zona temperată-păduri de foioase,stepe,păduri sequoia,păduri subtropicale,vegetație mediteraneană iar ca și animale(ursul,bizonul,vulpea),soluri


brune de pădure și cernoziomuri

Zona caldă-păduri ecuatoriale,savane,animale(reptile,maimuțe),soluri laterite și de savană

S-ar putea să vă placă și