Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA PRIMARĂ RECEA MARE, comuna Vîrşolţ, jud: Sălaj


Data: 10. 05. 2013
Învăţătoare: SABOU IULIA
Clasa: I- IV A
Efectiv: 14 elevi (4 Fete- 10 Băieţi)

Loc de desfăşurare: Curtea şcolii

Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport

Obiectul de învăţământ: Educaţie fizică

Subiectul: I- a II-a: Dezvoltarea rezistenţei generale prin ştafete;


a III-a – a IV-a: Alergare de rezistenţă în tempo moderat, cu start din picioare sau de jos;

Tipul lecţiei: formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi;

Obiective cadru:

1. Menţinerea stării de sănătate a elevilor şi creşterea capacităţii de adaptare a acestora la factorii de mediu
2. Armonizarea propriei dezvoltări fizice şi prevenirea instalării abaterilor posibile de la aceasta
3. Extinderea fondului propriu de deprinderi motrice de bază, aplicativ-utilitare şi sportive elementare şi dezvoltarea calităţilor
motrice aferente
4. Manifestarea spiritului de echipă şi de întrecere, în funcţie de un sistem de reguli acceptate.

1
Obiective de referinţă:

3.1-să aplice adecvat deprinderile motrice de bază şi pe cele utilitar-aplicative în diverse activităţi motrice;

3.2-să aplice deprinderile sportive elementare specifice disciplinelor sportive predate, în condiţii de întrecere;

5.1-să aplice regulile cunoscute, în desfăşurarea întrecerilor individule şi colective;

Obiective operaţionale:

a) cognitive

O1- să reţină şi să aplice corect modul de organizare al activităţilor practice;

O2 - să cunoască şi să execute corect elementele organizatorice învăţate;

O3 - să reţină şi să respecte toate regulile jocului.

O4 - să sară corect într-un picior

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: instructajul, explicaţia, demonstrarea, exersarea, jocul.

b) Forme de organizare: frontală, individuală, pe echipe.

c) Mijloace de învăţământ: mingi, corzi, ştafete.

2
Desfăşurarea lecţiei
Verigile şi Conţinutul lecţiei Dozare şi Indicaţiii metodice şi Obs.
durata lecţiei codificare organizatorice
Formaţii de lucru şi forme
de exersare
1.Organizarea -Adunarea colectivului; 30” În linie pe un rând
colectivului de -Alinierea, salutul; 30” ☻☻☻☻☻☻☻
elevi -Verificarea echipamentuluui şi a stării de sănătate; 30”
3 minute -Comunicarea temelor lecţiei; 30” ☺
-Exerciţii de front şi formaţie, captarea atenţiei; 1’ Se execută la comandă 2 timpi
2. Pregatirea Variante de mers Coloana câte unu;
organismului Mers cu ocolirea terenului; - braţele întinse deasupra
pentru efort T1-4- mers pe vârfuri , braţele întinse deasupra 2x8 timpi capului;
5 minute capului - trunchiul puţin aplecat inainte;
T5-8- mers pe călcâie mâinile la spate; 2x8 timpi - scoate pieptul

Variante de alergare -contactul cu solul cât mai


- Alergare uşoară; 2L elastic, braţele îndoite din coate;
-Alergare în tempo moderat la semnal stând în 1 diag. -călcâiele lovesc şezuta braţele
ghemuit, la următorul semnal continuarea alergării; 1 diag. îndoite din coate, spatele drept
-Alergare cu pendularea gambelor înapoi; 1 diag. privirea înainte;
-Alergare cu genunchii sus; 1 diag. -braţ picior opus, desprindere şi
1 diag. aterizare pe acelaşi picior;
1 diag. -ridicarea genunchiului în
- Pas săltat; săritură, spatele drept săriturile
cât mai lungi aterizările

3
-Pas sărit efectuându-se pe sol.
-Pas adăugat Se lucrează pe lungimea
-Pas încrucişat porţiunii disponibile din curtea
şcolii;
3.Influenţarea Complex de dezvoltare fizică armonioasă:
selectivă a 1.Exerciţii pentru cap şi gât Coloana de gimnastică
aparatului O O O O
locomotor a) T1, 2 -aplecarea capului în faţă;
7 minute 3x8 timpi O O O O
T3, 4 -aplecarea capului în spate.
O O O O
b) T1, 2 -îndoirea spre stânga;
O
T3,4-îndoirera spre dreapta. Privirea peste umăr, în spate

c) –răsucirea capului spre stânga (3rotaţii) apoi spre 3x8 timpi


dreapta (3rotaţii);
-urechea atinge umărul
2. Exerciţii pentru braţe -bărbia atinge pieptul

a) –arcuiri de braţe
2x8 timpi
T1, 2- braţul stâng sus, arcuire; -bratele intinse din coate ,spatele
drept privirea înainte
T3, 4 -braţul drept sus, arcuire.

b) forfecări de braţe;
Genunchii întinşi, picioarele
c)scuturarea braţelor. departate, privirea la braţul de
2x8 timpi sus

4
3. Exerciţii pentru trunchi

a) T1, 2 -îndoirea trunchiului spre stânga;


2x8 timpi
T3, 4 -îndoirea trunchiului spre dreapta;
Braţele întinse deasupra capului
b)T1, 2 -îndoirea trunchiului spre stânga; spatele drept

T3, 4 -ducerea mâinii drepte spre stânga şi îndoirea


trunchiului spre stânga; 3 x 4timpi Picioarele departate la nivelul
umerilor, privirea înainte, spatele
T5, 6 -îndoirea trunchiului spre dreapta; drept

T7, 8 -ducerea mâinii stângi spre dreapta şi îndoirea 30”


trunchiului spre dreapta;

c)T1, 2 -ducerea braţelor lateral sus;

T3, 4 -aplecarea trunchiului înainte cu atingerea


solului cu palmele;

d) răsucirea trunchiului spre stânga apoi spre dreapta;

4. Exerciţii pentru picioare

a) T1 -îndoirea genunchiului stâng la piept şi prinderea


lui cu braţele;

5
T2 -îndoirea genunchiului drept la piept şi prinderea
lui cu braţele;

b) stând cu braţele întinse spre înainte: zece


genuflexiuni;

c) scuturarea picioarelor.

4. Dezvoltarea -Tema: Dezvoltarea rezistenţei generale prin ştafete


calităţii motrice - alergare de viteză cu start din picioare şi de jos până
Alergare de la un anumit reper, întoarcere înapoi tot prin alergare 2 x 15 m
rezistenţă în şi revenire în spatele formaţiei;
tempo moderat. - alergare printre obstacole în viteză şi revenirea în -adoptarea unei ţinute cât mai
Dezvoltarea spatele formaţiei. verticale, capul ridicat, privirea
rezistenţei - se vor împărţi elevii, în patru părţi ale terenului (ale înainte, iar braţele se mişcă pe
generale prin spaţiului disponibil) fiecare grupă va porni la semnalul lângă trunchi contribuind la
ştafete sonor, ocolind celelalte trei grupe, ajungând la locul de sporirea stabilităţii;
9-10 minute unde a pornit predă ştafeta unui alt coleg care va porni 2 x 15 m
şi va efectua traseul pe care l-a parcurs şi celălalt
coleg;
- idem sub forma de întrecere.

5. Învăţarea - Jucătorii se împart în două echipe. Conducătorul 1- 2


jocului jocului dă un număr fiecărui copil din fiecare echipă. repetări

6
Ştafeta într-un O echipă va merge într-un capăt al terenului, iar - respectarea regulilor jocului;
picior cealaltă în celălalt capăt. Jucătorii fiecărei echipe se
aliniază în ordine crescătoare. La centrul terenului va
10-12 minute
sta arbitrul cu o batistă în mână. Va striga un număr,
iar jucătorii din ambele echipe care au numărul
respectiv, se deplasează spre el sărind într-un picior să
ia batista. Câştigătorul se va întoarce cu batista la
echipa lui tot prin sărituri într-un picior. Dacă cel care
a luat batista e atins de adversarul lui înainte de a reuşi
să ajungă în bază, pierde punctul.
6. Revenirea Exerciţii de respiraţie (inspiraţie cu ridicare pe vârfuri, 2x 1/2ture -în coloană câte unul
organismului expiraţie cu coborâre în ghemuit);
dupa efort
3 minute Exerciţii cu braţele: lateral, sus, lateral, lângă corp.

7. Concluzii -Aprecieri şi evidenţieri; 1’ În linie pe un rând


asupra lecţiei -Recomandări pentru activitatea viitoare; 30” ☻☻☻☻☻☻☻
2 minute -Salutul 30”

- elevii sunt în poziţia de repaus

S-ar putea să vă placă și