Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 06.06.2014
Grupa: mare
Educatoare: Holoc Simona
Tema de studiu: ”Cine și cum organizează/planifică o activitate?”
Tema săptămânală: ”E vară, e soare. Cu toții afară!”
Tema activității: ”Numeraţia în concentrul 0-10, operaţii de adunare şi scădere cu o unitate”
Domeniul experienţial: DŞ
Forma de realizare: activitate matematică
Mijloc de realizare: Joc didactic matematic
Exerciții cu material individual
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
Scopul activităţii:- consolidarea cunoştinţelor despre numeraţia în concentrul 0-10
-dezvoltarea capacităţii de a efectua operaţii de adunare şi scădere in limitele 0-10
Sarcina didactică: numără crescător şi descrescător, găseşte vecinul mai mic sau mai mare
cu o unitate al numărului dat, rezolvă exerciții matematice.
Reguli de joc:
Grupa este împărţită în două echipe. Echipele rezolvă pe rând exercitii matematice. Dacă
copilul greşeşte este ajutat de coechipieri. Răspunsurile corecte sunt recompensate cu
aplauze şi câte un punct pe panou în dreptul echipei respective. La comanda dată câte un
copil de la fiecare grupă va aranja la tabla magnetică cifrele in concentrul 0-10 în şir
crescător/descrescător. Complicarea jocului: Li se cere copiilor să închidă ochii.
Educatoarea ascunde câte o cifră din ambele şiruri. Tot la comanda dată, copiii deschid ochii
şi descoperă cifrele care lipsesc, le aşează la locul lor denumind vecinul mai mic, apoi pe cel
mai mare.
Copilul care va răspunde va fi ales cu ajutorul unei flori care se va plimba de la un copil la
celălalt până la semnalul educatoarei „Stop!”
Varianta: 1-Câte trei copii din fiecare echipă rezolvă cate un exercițiu de adunare sau de
scădere.
Varianta: 2- Fiecare copil rezolvă fişa matematică în funcţie de itemii respectivi.
Se evidenţiază corectitudinea, rapiditatea copiilor şi a echipelor.
Elemente de joc: surpriza, aşteptarea, ghicirea, întrecerea, aplauze
Obiective operaţionale:
O1-să numere corect, crescător şi descrescător, în concentrul 0-10
O2-să denumească cifrele lipsă din şirul numeric ;
O3-să identifice vecinii mai mari sau mai mici cu o unitate a unui număr dat ;
O4-să efectueze operaţii de adunare şi scădere în limitele 0-10.
O5-să utilizeze corect simbolurile matematice ;
O6-să rezolve corect itemii din fişa matematică.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea, surpriza,
jocul, brainstormingul.
Mijloace didactice: panou, cifre, simbolurile matematice(+, -,=), jetoane cu fluturi, jetoane
cu flori, scrisoarea Zânei Vară, un trandafir, jetoane cu ”fețe vesele”, fişa, instrumente de
scris.
Forma de organizare: frontal/ pe grupe/ individual.
Forme şi metode de evaluare: aprecieri verbale, observatia, verificare prin proba practică.
Locul de desfăşurare: sala de grupă.
Durata: 30 min.
Bibliografie:
1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), Bucureşti 2008.
2.Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010, Editura Arlequin/2012.
3.Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2012,Editura Arlequin/2012.
4.Jocuri didactice pentru activităţile matematice din grădiniţă-culegere,
Ştefania Antonovici, Cornelia Jalbă, Gabriela Nicu, Editura Aramis/2005.
5.Didactica/Revistă de comunicări ştiinţifice/nr.19/februarie/2011.
Scenariul activității
Secvențe Strategii didactice
didactice Conţinut Metode si Mijloace Forme de Evaluare
procedee didactice organiza-
re
1. Moment -se vor asigura condiţiile
organizato- optime necesare pentru
ric desfăşurarea optimă a
activităţii.
2.Captarea -deschiderea scrisorii și conversaţia Scrisoa- frontal Observa-
atenţiei citirea mesajului de la rea Zânei rea
Zâna Vară: Vară comporta-
”Dragi copii, pentru că, mentului
suntem în anotimpul vara, copiilor/
anotimpul jocurilor si capacitate
distracției vă provoc la un surpriza a de
joc nou și distractiv : concentra
”Micul matematician”. V- re
am trimis materialele
necesare cu ajutorul
cărora să învățați lucruri
bune, folositoare pentru
viața voastră. Munca
voastră va fi
recompensată! Pe curând,
Zâna Vară!”
3. -precizarea de către -explicaţia Observa-
Anunţarea educatoare a faptului că, rea
temei pentru a putea primi comporta-
recompensa, vor participa mentului
la o întrecere între două nonverbal
echipe pentru a constata al copiilor
care echipă cunoaşte mai
bine numeraţia de la 0-10
şi efectuarea unor operaţii
de adunare şi scădere.
4.Dirijarea -grupa de copii se împarte panou, ,
invațarii în două (subgupe) simbolu-
”Fluturașii verzi și rile
Fluturașii roșii” matema-
-se prezintă la un panou -descoperi tice(+, -
„fluturașii” care vor rea ,=),
înregistra punctajul celor
două echipe. Solicit
copiilor să denumească -explicaţia
simbolurile aritmetice(+, -
conversaţia
,=) şi să precizee
semnificaţia lor.
Explicarea si
demonstrarea jocului: pe grupe
Cu ajutorul unei flori care
se va plimba de la un copil
la celălalt până la semnalul -Tranda-
educatoarei „Stop!” se va explicaţia, firi,
alege copilul ce va merge
la panou. Copii celor două
echipele vor rezolva
exerciţii de adunare şi Demonstra
scădere cu o unitate, ţia,
folosind jetoanele şi cu
sprijin pe material intuitiv.
Dacă copilul greşeşte va fi
ajutat de coechipieri.
Răspunsurile corecte sunt
recompensate cu aplauze jetoane
şi câte un punct pe panou cu flori
în dreptul echipei de vară,
respective. panou verificare
Executarea jocului de Demonstra prin proba
probă Un copil va veni la ţia, practică.
panou unde va avea de
rezolvat o scădere sau o
adunare.
Executarea jocului de
către copii
Copilul care va răspunde
va fi ales cu ajutorul unei
flori care se va plimba de jocul,
la un copil la celălalt până
la semnalul educatoarei
„Stop!” exerciţiul,
Pe rând, copiii vor merge
la panou si vor rezolva
câte un exercițiu. Copiii
trebuie să fie atenţi să nu -aprecieri
greşească, iar individua-
răspunsurile corecte vor fi le
aplaudate si însemnate cu /globale
câte un ”fluturaș”la panou. Conversaţia
Complicarea jocului: Se
cere copiilor să numere -tabla
crescător şi descrescător în exerciţiul, magneti-
concentrul 0-10. că,
Câte un copil din fiecare cifre,.
echipă va aşeza în şir
crescător/descrescător.
-Copiii vor închide ochii. brainstormi
Din cele două şiruri voi ngul
lua câte o cifră.
Copiii vor descoperi
cifrele care lipsesc, le vor
aşeza la locul lor
denumind vecinii cifrelor
(întâi vecinul mai mic,
apoi pe cel mai mare).

5.Asigura- Copiii vor rezolva fişa de individu-


rea feed- lucru individuală, iar -exerciţiul al.
back-ului sarcinile acesteia vor fi: să -fişa, aprecieri
indice cifra instru- verbale
corespunzătoare mulțimii mente de
de obiecte, să încercuiască scris.
vecinii cifrei 6.
(Anexa 1)

7.Evaluarea Se va face aprecierea conversaţia frontal/ aprecieri


performan- globală a lucrărilor, -explicaţia individu- verbale,
ţei precizându-se că Zâna al
Vară este mulțumită de
rezultatul copiilor. Se va
observa panoul cu
punctajul copiilor şi se va
stabili echipa câştigătoare.
8.Încheiere Voi aprecia individual si - frontal aprecierea
a activităţii colectiv activitatea conversaţia activităţii
copiilor. copiilor
Precizez ca Zâna Vară va desfăşura-
fi foarte încantată de te pe
munca copiilor si pentru parcursul
acest fapt ii voi răsplăti cu activităţii
cireșe dulci și gustoase -oferirea
dăruite de Zână. recompen
selor
ACTIVITATEA INDIVIDUALĂ-FIŞA MATEMATICĂ

1.Scrie cifra corespunzătoare mulțimii de obiecte:

_______ _______ ______

2. Încercuieşte vecinii cifrei 6.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Argument
”Numeraţia în concentrul 0-10, operaţii de adunare şi scădere cu o unitate”este o lecţie
de consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi în care am folosit diferite metode şi
mijloace de învăţământ specifice învățământului preșcolar.
Pentru atingerea scopului propus:
-consolidarea cunoştinţelor despre numeraţia în concentrul 0-10
-dezvoltarea capacităţii de a efectua operaţii de adunare şi scădere in limitele 0-10 ’’ am
folosit următoarele metode: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, descoperirea,
surpriza, jocul, brainstormingul. Cred că prin alegerea metodelor potrivite și utilizate
corect lecţia poate deveni atractivă şi interesantă pentru elevi.
Pentru atragerea atenţiei elevilor pe tot parcursul lecţiei am folosit materiale didactice
cat mai colorate pentru a înveseli atmosfera, flori, buline vesele, etc.
La obţinerea performanţei, ca etapă a lecţiei am folosit fişa de lucru prin care am
urmărit capacitatea elevilor de a identifica vecinul unui număr si capacitatea de a face
corespondența între mulțimea și număr.
Am folosit următoarele forme de organizare: individuală, frontală (pentru a răspunde
toţi elevii la lecţie) şi pe echipe, în care am încercat să dezvolt spiritul cooperativ, de
colegialitate.
Consider că, prin strategia didactică aleasă îmi voi atinge obiectivele propuse şi îi
voi face pe elevi să consolideze numerația 0-10, adunările și scăderile cu un element.
SCRISOAREA ZÂNEI VARA

”Dragi copii,
Pentru că, suntem în anotimpul vara, anotimpul jocurilor si distracției vă provoc la un
joc nou și distractiv : ”Micul matematician”. V-am trimis materialele necesare cu
ajutorul cărora să învățați lucruri bune, folositoare pentru viața voastră. Munca
voastră va fi recompensată! Pe curând, Zâna Vară!”

S-ar putea să vă placă și