Sunteți pe pagina 1din 6

Institutor Mosescu Ana

Scoala Gimnaziala Nr.3, Ivesti

Proiect de lecţie
Data: 19.05.2009
Clasa : a II-a
Obiectul: Limba română
Lectia:” Dumbrava minunata”, dupa M.Sadoveanu
Subiectul : Plan de idei. Povestirea textului după planul de idei
Tipul: mixt

Obiective de referinţă:
3.1. – să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit
2.3. – să redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un paragraf/ fragment dintr-un text citit

Obiective operaţionale:
O1: - să identifice fragmentele logice ale textului;
O2: - să povestească oral fiecare fragment al textului;
O3: - să folosească vorbirea indirectă în locul dialogului;
O4: - să extragă ideea principală a fiecărui fragment (sub formă de tablouri) ;
O5: - să povestească oral întregul text, după planul de idei ;
O6a :- să povestească în scris conţinutul unui fragment al textului, după modelul
enunţat oral în clasă
O6b: - să aranjeze benzile cu fragmentele deja povestite în ordinea cronologică a
întâmplărilor

Strategia didactică:
- metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, povestirea, problematizarea, citirea în
lanţ cupredarea ştafetei, metoda celor 5 degete, metoda pălăriilor gânditoare, turul
galeriei
- mijloace de învăţământ: manualul (editura Aramis, autori Tudor Piţilă, Cleopatra
Mihăileanu), fişe de lucru, benzi cu fragmentele textului povestite, flip-chart
- forme de organizare: pe grupe, frontal

Bibliografie :
 Didactica limbii si literaturii romane în învăţământul primar, Iona Serdean, Corint,
2007,
 Predarea-învăţarea în spiritul strategiei dezvoltării gândirii critice, curs, prof.dr.Stan
Panturu

Motivaţie:
Lecţia este valoaroasă deoarece:
- ajută la exersarea exprimării orale şi la îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv al elevilor;
- solicită şi implică învăţarea prin cooperare cu valorificarea potenţialului intelectual al
fiecărui elev;
- stimulează şi dezvoltă gândirea şi imaginaţia;
- generează satisfacţia reuşitei individuale şi în grup.
Institutor Mosescu Ana
Scoala Gimnaziala Nr.3, Ivesti
Etapele lecţiei Do- Metode si Mijloace Forme de
zare procedee de organizare
învăţământ
I. Evocarea
Se vor verifica cunoştinţele însuşite anterior şi
modul în care ele au fost exersate prin:
a) verificarea calitativă şi cantitativă a temei; 2 min conversatia
b) citirea în gand a textului 3 min
citirea in
c) citirea textului cu oprire la STOP ( un copil lanţ, cu
Frontal
citeşte, la bataia din palme a învăţătoarei se 5 min predarea
opreşte şi numeşte urmatorul elev care va ştafetei
citi ) citirea pe
d) citirea textului pe roluri 2 min roluri
e) Lucru pe grupe – “Explozia stelară” –
Fiecare echipa are desenată o stea pe foaie. 5 min Explozia
ANEXA 1 Pe grupe
In colţurile stelei este căte o cerinţă legată stelara Flip-chart
de: titlul lecţiei, autor, personaje, loc de
desfăşurare, timp de desfăşurare.Prin
sondaj, se iau datele de la fiecare echipă şi
se completează steaua de pe flip-chart. 2 min
(ANEXA 1)
f) Recunoaşte personajul – Vor intra în clasă 4 conversaţia
copii care vor reprezenta câte un personaj Anexa 2 Frontal
din lecţiile studiate. Se vor prezenta pe
rând. Elevii vor recunoaşte personajul,
ridicând jetonul corespunzător autorului şi
titlului. Unul dintre personaje va fi chiar
Lizuca. Ea va rămâne în clasă până la 1 min
sfărşitul lecţiei şi va urmări activitatea.
(ANEXA 2)
Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele. Se scrie titlul
lecţiei pe tabla:
Dumbrava minunată
după M. Sadoveanu.
Plan de idei

II.Realizarea
 Se identifică cele 3 fragmente ale lecţiei Conversaţia
 Se citeşte fiecare fragment în parte, se Explicaţia Manualul Frontal
povesteşte oral, se formulează ideea Povestirea
principală, se scrie ideea pe tablă şi în 10min orală
caiete.
1. Popasul din pădure
2. Teama de bursuc
3. Alungarea iepurelui
 Se povesteşte tot textul , pe baza planului Povestirea
de idei alcătuit. ( 2-3 copii) Se alege cel orală
mai bun povestitor. 5 min
 Povestirea în scris a textului Povestirea
Tratare diferenţiată: Pe grupe
în scris
Institutor Mosescu Ana
Scoala Gimnaziala Nr.3, Ivesti
- 1 grupa de nivel maxim ( povestirea în Benzi cu
scris a ultimului fragment) 3 min povestirea pe
scurt a
- 4 grupe de nivel mediu (asamblarea fragmentelor.
textului povestit, punându-se în ordine
cele 3 fragmente)
Sunt verificate lucrările prin metoda “turul
galeriei”. Grupa de nivel maxim va citi textul Turul
alcătuit. Un elev din grupele de nivel mediu va citi galeriei
textul asamblat al povestirii. (ANEXA 3)

III. Reflecţia – se realizează folosindu-se metoda 7 min 6 pălării Pe grupe


“palariilor gânditoare”. Palariile
a) Pălăria albă – Care sunt datele importante gânditoare
ale lecturii (personaje, timp, acţiune etc.)?
b) Pălăria galbenă – Ce crezi că s-a întâmplat
cu Lizuca atunci când a ajuns mare?
c) Palaria roşie – Ce sentimente ai avut citind
această poveste?
d) Pălăria neagră – Ce nu ţi-a plăcut în
poveste?
e) Pălăria verde – Ce s-ar fi întâmplat dacă cei
doi prieteni nu descopereau scorbura din
răchită?
f) Pălăria albastră – Ce proverb se potriveşte
acestei istorisiri?
Aprecieri asupra modului în care au colaborat şi Frontal
au răspuns în timpul lecţiei. Conversaţia
Tema pentru acasă : Scrie patru enunţuri despre
prietenia dintre Lizuca şi Patrocle.
Institutor Mosescu Ana
Scoala Gimnaziala Nr.3, Ivesti

ANEXA I

Titlul lecturii

Când?

Autor

Unde?
Personaje
Institutor Mosescu Ana
Scoala Gimnaziala Nr.3, Ivesti

ANEXA II

 Personajul I

Imi plac jucăriile, dar mă plictisesc repede de ele. De curând, am descoperit


un nou prieten de care nu aş vrea să mă mai despart.
(Cel mai bun prieten, după Victor Sivetidis)

 Personajul al II-lea

Sunt roşie. Am ieşit din crăpăturile scoarţei copacului. Mă simt mică şi


neînsemnată. Nimeni nu ma bagă în seamă !
( Buburuza, după Eugen Jianu)

 Personajul al III-lea

Sunt un băieţel de 4 ani. Uitându-mă în oglindă am văzut un copil urât care


mi-a arătat pumnul. Am căzut de pe scaun.
(După faptă şi răsplată, după Ion Pas)

 Personajul al IV-lea

Mama mea adevărată nu mai e. Acum am altă mamă care nu mă iubeşte.


Voi pleca la bunici împreună cu Patrocle.
( Dumbrava minunată, după Mihail Sadoveanu)
Institutor Mosescu Ana
Scoala Gimnaziala Nr.3, Ivesti

ANEXA III

Povestirea celor 3 fragmente ale lecţiei

I) Lizuca şi Patrocle au plecat împreună la bunici. Pe drum s-au


adăpostit într-o scorbură de răchită bătrân
ă.

II) Lizucă îi mărturiseşte lui Patrocle că se teme de bursuc pentru că a


auzit ca este foarte rău. Patrocle o linişteşte spunându-i ca are el ac de cojocul
lui.

IV) Crezând ca vede un bursuc, Lizuca se sperie şi ţipă. Căţelul o apără,


dar îşi dă seama că n-a fost decât un iepure. Lizuca îl admiră pentru curajul de
care a dat dovadă.

S-ar putea să vă placă și