Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ

CLASA A IV-A

INSTITUTOR : NIŢU LIZICA- ELENA


Data: 12 martie 2010
Clasa: a IV-a
Unitatea de învăţământ: Şcoala Generală Bumbeşti- Piţic
Institutor: Niţu Lizica - Elena
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Educaţie tehnologică
Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice - hârtia
Tema: Primăvară
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Obiectiv fundamental:
- utilizarea materialelor şi tehnicilor de lucru învăţate pentru obţinerea unor produse;
- dezvoltarea capacităţii elevilor de a combina tehnici şi materiale diferite în scopul creării
peisajului de primăvară.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1 – să identifice materialele şi ustensilele folosite;
O2 – să stabilească tehnica de lucru prin care poate obţine un produs finit;
O3 – să aplice tehnica de lucru necesară pentru fiecare etapă în parte sau pentru fiecare
produs realizat;
O5 – să asambleze părţi componente pentru a obţine produse finite;
O4 – să evalueze critic şi autocritic lucrările la sfârşitul orei;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, munca independentă;
Mijloace de învăţământ: planşă suport, hârtie colorată, hârtie de scris, hârtie glace,
foarfece, lipici, CD ;
Forme de organizare: frontal, pe echipe.

Resurse: umane – 19 elevi


temporale – 45 minute
Bibliografie:
● Faliboga Violeta, Ghercu Virginia, ,,Abilităţi practice – clasele I-IV. Ghid metodic”,
2001, Editura Axa, Botoşani
ETAPELE CONŢINUTUL STRATEGII DID
LECŢIEI INSTRUCTIV-EDUCATIV
Metode şi Mijloac
procedee învăţăm

1. Moment ♦ Se pregătesc materialele necesare desfăşurării Conversaţia


organizatoric în bune condiţii a orei de educaţie tehnologică.
♦ Elevii vor fi grupaţi în 3 grupe.

♦ Am primit o planşă de la un expeditor anonim


2. Captarea şi o scrisoare .(Anexa 1) Conversaţia
atenţiei ♦ Solicit un elev să deschidă scrisoarea şi să o
citească. Planşa
♦ Se va purta o discuţie despre anotimpul scrisoar
Primăvara. materia
- Ce anotimp a sosit la noi în ţară? de luc
- Care sunt lunile primăverii?
- Care sunt semnele sosirii primăverii?
- Ce se întâmplă în grădini?
- Care sunt activităţile oamenilor?
- Ce sărbătorim sunt în acest anotimp?”
- Vreţi să fiţi ajutoarele Zânei pentru a
pregăti ceea ce ne-a rugat?

3.Anunţarea ♦ Astăzi, la ora de educaţie tehnologică vom


temei şi a încerca să realizăm lucrări deosebite pentru a Conversaţia
obiectivelor sărbători sosirea Primăverii folosind diferite
tehnici de prelucrare a hârtiei (decupaj, lipire,
pliere, mototolire).

4. Desfăşurarea ♦ Voi împărţi materialele elevilor şi voi stabili Explicaţia


activităţii numele fiecărei grupe în funcţie de sarcina pe care
o au îmbinând tehnicile învăţate.
1. Grupa „COPACI ÎNFLORIŢI”: vor realiza Foarfe
copaci înfloriţi Lipic
2. Echipa „VIEŢUITOARE”: vor realiza Conversaţia Creioa
fluturaşi, albinuţe, buburuze, , puişori colora
3. Echipa „GHIOCEI ŞI NARCISE”: vor Hârti
realiza ghiocei şi narcise carton
Hârtii g
♦ Se vor prezenta modelele şi se vor oferi Lipici
explicaţii. sclipi
♦ Se stabilesc etapele de lucru pentru fiecare
grupă.

5. Realizarea ♦ Voi îndruma elevii în realizarea compoziţiilor. Exerciţiul


propriu-zisă a ♦ Voi repartiza sarcinile în cadrul grupei.
lucrării ♦ Voi supraveghea şi îndruma elevii în timp ce Munca
lucrează; voi ajuta elevii care întâmpină independen
dificultăţi. tă şi
♦ Etapa de executare a lucrărilor se va realiza pe colectivă
un fond muzical ce cuprinde cântece despre
primăvară şi un fragment din „Anotimpurile –
Primăvara” de Vivaldi .
♦ Pe planşa primita vor trebui să asambleze
copaceii înfloriţi , vieţuitoare si flori pentru a
obtine un peisaj de primăvară.

6. Analiza ♦ Elevii evaluează şi se autoevaluează conform


lucrării cu criteriile de evaluare: Conversaţia Lucrăr
- finalizarea lucrării realizat
- corectitudinea execuţiei ei
- aspectul estetic
- originalitatea lucrării
- ordinea şi disciplina în timpul lucrului.

Conversaţia Dulciu
7. Evaluarea ♦ Voi face aprecieri asupra lucrărilor şi voi oferi
activităţii dulciuri din partea Zânei Primăverii.
DRAGI PRIETENI,

Încep această mică scrisorică prin a propune o


ghicitoare:
De arsita mare
Se coace graul sub soare,
Copiii merg la scaldat,
In ce anotimp am intrat?

Da, despre vară este vorba! De sosirea ei vroiam să vă aduc aminte.


De îndată ce luna iunie iese din cutia de anotimpuri, soarele încălzeşte
puternic, cireşele s au copt, strada miroase a trandafiri. E vară. Şi pentru că
toţi o simţim, vă recomand să participaţi la crearea unei atmosfere văratice
prin realizarea unui peisaj de vară.
Eu ştiu că voi sunteţi foarte talentaţi . V-am trimis o planşa suport pe care să
aşezaţi ce aţi învăţat astfel încât să realizaţi un peisaj de vară foarte frumos.
Sunt sigură că veţi realiza lucrări deosebite.

Cu drag, a voastră prietenă,


Zâna Verii

S-ar putea să vă placă și