Sunteți pe pagina 1din 3

Profesor: Nicolae Ioana Maria

Scoala Patroaia Vale- Badulesti


Data: 20.02.2013

PROIECT DIDACTIC

Clasa Pregatitoare I
Obiectul MEM Cunoașterea mediului
Subiectul Cum trece timpul? Anotimpurile Fenomene ale naturii
Unitatea de Trecut,prezent, viitor Fenomene ale naturii
invatare
Tipul lecţiei consolidare Formare de priceperi si deprinderi
Obiectiv Manifestarea interesului pentru modul în care trece - observarea si comentarea unor schimbări meteorologice pe care
fundamental timpul și se succed anotimpurile. elevii le pot identifica în mediul înconjurator;
Cunoașterea caracteristicilor fiecărui anotimp: luni, - efectuarea de experimente simple pentru observarea fenomenelor
fenomene ale naturii întâlnite de condensare, evaporare etc;
Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării - inregistrarea schimbarilor meteorologice utilizand
în context şcolar simboluri/desene;
3.2. Manifestarea curiozităţii 1.4.
pentru observarea unor
1.5.
fenomene/procese/structuri
Competențe( repetitive simple din mediul 2.1.
CP)/ apropiat, în scopul identificării
Obiective(I) unor regularităţi(MEM) 2.2.
de referință
2.3.
1.1. Sesizarea semnificaţiei
unui mesaj vizual simplu,
exprimat prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen
1
animat, care reflectă un
context familiar(AV)
Competențe -să recunoscă fenomenele naturii specifice fiecărui -să recunoască fiecare fenomen din natură(ploaie, zăpadă, căldură, tunet,
operationale anotimp fulger) și să îl asocieze cu anotimpul în care se petrece

-sa recunoască anotimpurile specifice fiecărei imagini -sa coopereze şi să participe activ la realizarea sarcinilor ;

-sa coopereze şi să participe activ la realizarea - să manifeste interes pentru lecţie


sarcinilor ;

- să manifeste interes pentru lecţie

Metode Conversatia ,explicatia, observatia, munca Conversaţia, explicaţia-demonstraţia,observaţia,povestirea, exerciţiul


independentă
Mijloace Caledarul naturii,plansa cu anotimpul toamna, fise de calculator, fişă de lucru,manualul
munca independentă, creioane colorate, carioci,
creioane
Resurse umane 5 7

Resurse 35’+10’ 45’


temporale

Bibliografie Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S. ,


2012.
Ce si cum predam in clasa pregatitoare-ghidul
profesorului; editura Diana

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1 Moment organizatoric 1’ 1 Moment organizatoric 1’


Asigur condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a orei de curs. Asigur condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a orei de curs.

2.Captarea atentiei 7’ 2.Captarea atentiei 10’


(DP) Se completează calendarul naturii de către meteorologul zilei, se Copii urmăresc la calculator imagini și filmulețe cu și despre
poartă discuții despre activitatea din ziua precedentă. fenomenele care au loc în natură pe tot parcursul anului.

3.Anunţarea temei şi a Obiectivelor 2’


Anunt tema si obiectivele lectiei pe intelesul copiilor. 3.Anunţarea temei şi a obiectivelor 2’
Anunt tema si obiectivele lectiei pe intelesul copiilor.

4.Dirijarea învăţării 25’


Prezint elevilor fisa de munca independenta. Se poartă discuții despre 4.Dirijarea învăţării 25’
fiecare anotimp(CLR). Se poartă discuții referitoare la fenomenele pe care ei le cunosc și
Elevii recunosc corespunzător anotimpurile și respectă indicațiile din despre caracteristicile acestora.
fișa de lucru, colorând corespunzător.(integrare cu AVLM) . Se realizează experimente de evaporare, condensare a apei, se
explică cum se formează tunetul, fulgerul, ploaia, zăpada.
Identific şi remediez greşelile de câte ori este cazul
5.Realizarea feed-back-ului 5’
Elevii primesc o fișă de lucru în care trebuie să recunoască
- 5.Asigurarea retenţei şi a transferului 15’ fenomene meteorologice discutate.
AVLM- Elevii vor desena în subsolul paginii anotimpul preferat
Aprecieri asupra participării la lecţie a elevilor. 6.Asigurarea retenţei şi a transferului 2’
Se fac aprecieri asupra participării la lecţie a elevilor.

S-ar putea să vă placă și