Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 24.11.2016
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Profesor: Barna Bianca
Unitatea: Naraţiunea.Povestirea S.F
Subiectul: Propoziţia subiectivă- elemente introductive. Topica şi punctuaţia
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunonştinţe

Competenţe generale:
-dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
-dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
-dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă

Competenţe specifice:
– să sesizeze corectitudinea gramaticală a unui enunţ şi/sau a formelor lexicale
– să construiască propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
– să sesizeze corectitudinea utilizării categoriilor gramaticale învăţate
– să scrie propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect
semnele ortografice şi de punctuaţie
Obiective operaţionale :
a) Cognitive
Elevii vor fi capabili:
1. să recunoască elementele introductive ale propoziţiei subiective
2.să alcătuiască fraze cu subordonate subiective introduse prin diferite elemente
introductive;
3. să-şi însuşească topica şi punctuaţia subordonatei subiective

b) Afective:
- să îşi cultive plăcerea de a citi;
- să stimuleze gândirea autonomă, reflexivă şi critică, prin lectura textelor.
Forme de organizare: frontală, individuală
Metode didactice:conversaţia, conversaţia euristică, exerciţiul,problematizarea; analiza sintactică a
frazei
Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru
Timp : 50 minute
1. Momentul organizatoric
Notarea absenţelor şi crearea atmosferei propice desfăşurării lecţiei.

2. Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior

Reactualizarea cunoştinţelor se va face prin conversaţie catehetică, profesorul îi va întreba pe


elevi:
Ce este propoziţia subordonată subiectivă?
Daţi exemple de propoziţii subordonate subiective al căror termen regent să fie: verbul impersonal a
trebui, verbul copulativ a fi+ adverb, verb pasiv folosit ca impersonal:

3.Captarea atenţiei

Se va realiza printr-un rebus:


Rezolvând cerinţele de mai jos, pe verticală, veţi afla întrebarea subiectului:
1.Indicaţi felul subordonatei din fraza următoare: Realitatea era că nu recunoştea adevărul.
2.Arătaţi ce fel de subiect este în propoziţia următoare: Frigul, zăpada şi vântul au blocat circulaţia.
3.Indicaţi tipul subiectului neexprimat din enunţul: Citiţi textul integral!
4.Indicaţi felul subordonatei din fraza următoare: Îi venea să plângă de supărare.

4.Anunţarea subiectului lecţiei şi enunţarea obiectivelor


Se anunţă titlul lecţiei şi se notează pe tablă: Propoziţi subiectivă -elemente introductive.
Topica şi punctuaţia.
Sunt enunţate obiectivele ce vor fi urmărite pe parcursul activităţii.

5.Prezentarea sarcinilor de lucru şi conducerea procesului de sistematizare :

Elevii vor avea de notat în dreptul frazelor de la 1-17 , după ce au despărţit frazele în
propoziţii, litera corespunzătoare care conţine elementul regent potrivit din coloana de mai jos.
(Anexa 1)
De exemplu
1.Cine fuge după doi iepuri 1/ nu prinde nici unul.2/- M (pronume relativ în cazul nominativ)

Arătaţi care este natura elementului regent al subiectivelor din frazele următoare:

1.Cine fuge după doi iepuri 1/ nu prinde nici unul.2/


2.Pe care l-a muşcat câinele 1/se teme şi de lătrătură .2/
3.Cui i-e frică de orice nor 1/ nici o călătorie nu face. 2/
4.Care om urmăreşte binele 1/ binele găseşte. 2/
5.Oricine învaţă1/ nu greşeşte. 2/
6.Pe oricine am întrebat 1/ mi-a răspuns 2/
7.Oricui i-am povestit 1/ s-a mirat 2/
8.Orice om munceşte 1/ câştigă 2/
9.Fireşte 1/că va veni 2/
10.Trebuie 1/să citeşti mult 2/ şi să înveţi bine 3/
11.Îi plăcea 1/ca fiecare copil să scrie tema zilnic 2/
12.Nu se ştie1/ dacă vine2/
13.Mi-e indiferent 1/de vii acum sau nu2/
14.Nu contează 1/unde pleci2/
15.Ne interesează 1/când vei sosi 2/
16.E de neînţeles 1/ cum a reuşit în viaţă 2/
17. Nu e suficient 1/cât ai lucrat.

a.Conjucţia subordonatoare să
b.Pronume nehotărât în dativ
c.Adverb relativ cum
d.Pronume relativ în cazul acuzativ cu prepoziţie
e.Adjectiv pronominal relativ
f.Adverb relativ unde
g.Conjucţia subordonatoare dacă
h.Pronume nehotărât în acuzativ cu prepoziţie
i.Conjucţia subordonatoare că
j.Adverb relativ cât
k.Pronume relativ în cazul dativ
l.Conjucţia subordonatoare ca...să
m.Pronume relativ în cazul nominativ
n.Conjucţia subordonatoare de
o.Adverb relativ când
p.Pronume nehotărât în cazul nominativ

Profesorul va face observaţia că atunci când introduce o propoziţie subiectivă, conjucţia


compusă subordonatoare ca...să nu se poate folosi decât disociată prin intercalarea unor părţi de
propoziţie: Trebuie ca fiecare elev să înveţe.
Regenta unei subiective poate fi intercalată în subordonată:
Ei 1/trebuie 2/să plece la munte 1/
Verbul impersonal a trebui admite acordul doar la persoana a III-a plural, când subiectul subordonatei
subiective este antepus: Ei trebuiau să plece.

Arătaţi care este locul subiectivelor faţă de regente în exemplele de mai sus.
Arătaţi care este punctuaţia subiectivei în aceleaşi exemple.

După ce exerciţiile au fost rezolvate, profesorul va nota pe tablă şi elevii vor nota în caiete
observaţiile referitoare la topica şi punctuaţia propoziţiei subiective:

Propoziţia subordonată subiectivă poate sta înainte sau după regentă.


Indiferent de locul faţă de regentă, propoziţia subiectivă nu se desparte prin virgulă de aceasta.
Obs! Folosirea virgulei este admisă ca mijloc de clarificare a unor fraze care ar permite interpretări
diferite: Ce ţi-e scris, în frunte ţi-e scris, sau când subiectiva este reluată în regentă printr-un pronume
demonstrativ: Cine nu a venit, acela nu ştie.
6.Obţinerea performanţei şi asigurarea feedback-ului

Profesorul le va cere elevilor să construiască fraze în care propoziţia subordonată


subiectivă să fie introdusă prin următoarele elemente de relaţie:

Pronumele relativ cine


Un pronume nehotărât în cazul dativ
Conjucţia subordonatoare dacă
Adverbul relativ cât
Un adjectiv pronominal nehotărât

Pe tablă, va fi notat următorul text, iar elevii vor avea de identificat propoziţiile subiective din
textul de mai jos şi de subliniat elementul introductiv al acestora.

Orice om greşeşte, dar nu toţi oamenii recunosc. Fireşte că e greu să-ţi recunoşti greşelile. E de
neînţeles cum unii nu admit. Ne interesează când îşi vor asuma responsabilităţile. Nu se ştie dacă o
vor face curând. Cine nu realizează va avea de suferit.

7. Aprecieri finale :
Se fac aprecierile finale şi se dă tema pentru acasă:
Elevii vor avea ca temă exerciţiul 1 de la pagina 94, din manual, în care trebuie să identifice
propoziţiile subiective şi să arate prin ce se introduc.
(Anexa 1)
Arătaţi care este natura elementului regent al subiectivelor din frazele următoare şi treceţi în dreptul
frazelor litera corespunzătoare care conţine elementul regent potrivit din coloana de mai jos.

1.Cine fuge după doi iepuri 1/ nu prinde nici unul.2/


2.Pe care l-a muşcat câinele 1/se teme şi de lătrătură .2/
3.Cui i-e frică de orice nor 1/ nici o călătorie nu face. 2/
4.Care om urmăreşte binele 1/ binele găseşte. 2/
5.Oricine învaţă1/ nu greşeşte. 2/
6.Pe oricine am întrebat 1/ mi-a răspuns 2/
7.Oricui i-am povestit 1/ s-a mirat 2/
8.Orice om munceşte 1/ câştigă 2/
9.Fireşte 1/că va veni 2/
10.Trebuie 1/să citeşti mult 2/ şi să înveţi bine 3/
11.Îi plăcea 1/ca fiecare copil să scrie tema zilnic 2/
12.Nu se ştie1/ dacă vine2/
13.Mi-e indiferent 1/de vii acum sau nu2/
14.Nu contează 1/unde pleci2/
15.Ne interesează 1/când vei sosi 2/
16.E de neînţeles 1/ cum a reuşit în viaţă 2/
17. Nu e suficient 1/cât ai lucrat.

a.Conjucţia subordonatoare să
b.Pronume nehotărât în dativ
c.Adverb relativ cum
d.Pronume relativ în cazul acuzativ cu prepoziţie
e.Adjectiv pronominal relativ
f.Adverb relativ unde
g.Conjucţia subordonatoare dacă
h.Pronume nehotărât în acuzativ cu prepoziţie
i.Conjucţia subordonatoare că
j.Adverb relativ cât
k.Pronume relativ în cazul dativ
l.Conjucţia subordonatoare ca...să
m.Pronume relativ în cazul nominativ
n.Conjucţia subordonatoare de
o.Adverb relativ când
p.Pronume nehotărât în cazul nominativ

S-ar putea să vă placă și