Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Clasa: I A
Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Roman
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Prietenul la nevoie se cunoaște
Conţinutul: Sunetul și litera l
Tipul lecţiei: de consolidare
Forma de realizare: activitate integrată (CLR; DP; MEM)
Competenţe specifice:
CLR: 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână.
DP: 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
MEM: 1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
Elevii trebuie:
O.C.1 : să scrie corect litera „l” mic de mână realizând corect legătura literei noi cu celelalte litere
învăţate anterior în scrierea unor cuvinte;
O.C.2 : să citească corect și conștient cuvinte, propoziţii (text), în mod independent, în șoaptă, cu voce
tare, pe baza explicaţiilor învăţătorului și a citirii model;
O.C.3 : să ordoneze cuvinte date pentru a obţine propoziţii;
O.C.4 : să se orienteze în spaţiul grafic al caietului de scriere;
O.C.5 : să scrie corect, lizibil și estetic, în ritm propriu.
 Psiho–motrice :
Elevii vor fi capabili :
O.M.1 : să adopte o poziţie corectă și comodă pentru citit-scris;
O.M.2 : să utilizeze corect instrumentele de lucru.
 Afective :
Elevii :
O.A.1 : vor participa activ la desfășurarea lecţiei ;
O.A.2 : se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini date.

RESURSE :
A.Bibliografice:
1.oficiale: - Programa școlară pentru clasa I . 2013 ;
- Dobrescu, S. 2016. Comunicare în limba română – manual pentru clasa I. București.
Editura CD press
- Miron, E., Vasiliu,R.,Dornescu, M. 2016. Abecedarul magic. Iași. Editura Optima;
- Dobrescu, S. 2016. Caiet de comunicare în limba română pentru clasa I. București.
Editura CD press
2.pedagogice: - Cerghit, I., Radu, I.T., Popescu, E., Vlăsceanu, L. 1991. Didactica, manual pentru clasa a X-a,
școli normale. București. Editura Didactică și Pedagogică.
- Dumitriu, Gh., Dumitriu, C. 2003. Psihopedagogie. București. Editura Didactică și Pedagogică;
3.metodico-didactice: - Miţoi, E., Volintiru, M. 2001. Metodica predării limbii și literaturii române. București.
Editura Fundaţiei Humanitas
B.Metodologice:
1.strategia didactică: inductivă, algoritmică;
2.metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, harta chinestezică, cadranele;
3.forme de organizare: frontală, individuală, în pereche;
4.mijloace de învăţământ: instrumente de scris, tablă, caiete, manuale, litere, fișe, planșe litere.

C. Temporale: 45 minute
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Obiec- Activitatea învăţătoarei şi a elevilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare


lecţiei tiv procedee de învăţă- organiza-
mânt re
e
I.Captarea -Vorbind despre prietenie și despre faptul că
atenţiei „prietenul la nevoie se cunoaște”, cei mai noi Frontală
prieteni ai noștri sunt literele. Ele ne spun multe Conversa-
tocmai pentru că sunt prietene și se așază una ţia
lângă alta, astfel încât noi să descoperim noi și
noi cuvinte. Tot ceea ce noi trebuie să facem este
să le căutăm și să le urmărim. Pe planșa de la
tablă literele au fost scrise greșit. Vom corecta
cuvintele din propoziţie.
La tablă va fi scrisă propoziţia:

mĂLiNa Are UN mĂr AcrU.


OA1 planșă
Elevii vor spune cum trebuie scris corect și de ce ,
după care propoziţia va fi scrisă corect pe planșă
de către elevi.

II. Enunţarea - În această oră vom continua ce am început ora Conversa- Frontală
obiectivelor trecută și anume lecţia „Sunetul și litera l” mic. ţia
Veţi citi și scrie cuvinte ce conţin litera „l”, dar și
propoziţii.
III. -Vă propun un joculeţ. Am pentru fiecare dintre Jocul
Actualizarea voi un cartonaș. Pe cartonașe sunt scrise litere didactic cartonașe Frontală Observare
cunoştinţelor mari și mici de tipar. Unele se repetă. Nu este o litere sistemati-
OA2 problemă acest lucru. Fiecare dintre voi trebuie Conversa- că
să fie atent la litera pe care o are și să o ridice ţia
doar atunci când se potrivește cerinţei.
-…literele mari de tipar! ….literele mici de tipar! Explicaţia
…literele care formează cuvântul mama sau
cuvântul soare sau cuvântul nor sau cuvântul
lac sau cuvântul Maria.

IV.Prezentarea -Citim lecţia! Observare


optimă a OC2 Elevii vor citi lecţia pe sărite, doar anumite manual Frontală sistemati-
conţinutului exerciţii sau doar anumite cuvinte. Exerciţiul că
individuală Aprecieri
verbale
V. Dirijarea Elevii vor citi literele de pe fișă (anexa 1), vor
învăţării scrie câteva la tablă și pe caiete (după dictare). Aprecieri
OM1 1. Citește: Cadranele Frontală verbale
OC2 a) m, U, i, r, N, a, e, R, l, M, n, C, ă, E,
u; Exerciţiul
OC4 Elevii vor citi silabele, vor explica cum se leagă fișă
litera „l” de alte litere învăţate anterior. Elevii vor individuală
OC1 scrie pe tablă și în caiete câteva silabe.
b) le, al, ol, mun, ră, co, ai, ie, lu, car, caiete
OA1 măr;
Copiii vor citi cuvintele de pe fișă, vor scrie 3-4
OC1 cuvinte pe tablă și pe caiete.
c) lună, miere, lac, rac, lene, calm, cal, manual,
Raluca, Roman, Carmen, Alin, Mălina.
OC5 Elevii vor citi propoziţiile, vor scrie o propoziţie
OM2 pe tablă și pe caiet.
d) Mirela are un cal maro.
Ramona e la mare?
VI. Obţinerea OC3 Elevii vor rezolva exerciţiul numărul 2 de pe fișă, Exerciţiul Observare
performanţei OM2 vor scrie propoziţiile corect pe caiete. fișă În pereche sistemati-
OA2 2. Ordonează cuvintele formând propoziţii că
corecte (în pereche cu colegul de bancă):
e moară la Elena .
mare Corina cu e la canarul .
VII. Feedback- -Vom juca acum un joc. Voi așeza planșe cu Harta
ul litere pe jos. Voi numi un copil care va sări doar chinestezi- Planșe Aprecieri
OA2 pe literele indicate de mine. Exemplu: Sari pe că litere Individuală verbale
literele mici de tipar sau pe literele mari de tipar
sau pe literele pe care le găsim în cuvântul car
etc.
VIII. Evaluarea OC1 Elevii vor lucra exerciţiul 3 pe fișa de lucru (în Explicaţia
performanţei OM1 pereche cu colegul de bancă). Aprecieri
OA2 3. Scrie cel puţin 3 cuvinte formate din literele: Exerciţiul fișă În pereche verbale
l, o, a, c, r, i.
IX. Retenţia şi OA1 Voi face aprecieri asupra participării elevilor, voi
transferul da tema pentru acasă: să completeze exerciţiul 4 Frontală
de pe fișă și să scrie din caietul verde litera „l”.
4. Desenează pe cel mai bun prieten al tău.

S-ar putea să vă placă și