Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Profesor:Reu Mariana
I.P.G. Poiana
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a VIII a
Unitatea de învăţare:Genul liric
Subiectul lecţiei: Sensul fundamental si propriu al cuvintului
Tipul lecţiei: recapitulare şi aprofundare a cunoştinţelor

Competenţe specifice
1 Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte.
2 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de
comunicare
3. Aplicarea conceptelor de specialitate în receptarea diverselor tipuri de texte.
4. Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui cuvânt dintr-un anumit context

Obiective operaţionale
Pe parcursul secvenţelor didactice elevii trebuie:
 cognitive:
- să definească noţiunile: cuvânt, context, sens propriu, sens figurat, sens secundar,
polisemantism, monosemantism, expresii şi locuţiuni
- să recunoască sensurile diferite ale aceluiaşi cuvânt în diverse situaţii de
comunicare;
- să explice diferenţa dintre text/ context, sens propriu/ sens figurat,
monosemantism/ polisemantism
- să argumenteze rolul/ utilitatea/ necesitatea expresivităţii unor construcţii
sintactice, expresii sau locuţiuni, în diferite contexte orale şi scrise
Resurse educaţionale
a) capacităţile de receptare ale elevilor
b) Timpul: 45 minute.

Metode şi procedee
Conversaţia euristică, problematizată, explicaţia, exerciţiul, discuţia frontală şi pe grupe sau „în
perechi”( cu colegul de bancă), observaţia sistematizată, învăţarea prin descoperire, comparaţia,
jocul didactic (careul), ciorchinele.

Material didactic Manualul-Editura Humanitas, fişe de lucru, ilustraţii


Forme de organizare: - activitate individuală, activitate frontală şi activitate pe grupe.
Scenariul didactic

Situaţia de Conţinutul activităţii Realizarea obiectivelor Metodele


comunicare didactice
I. Organizarea Moment organizatoric, Se dialoghează cu elevii despre Conversaţia
clasei şi fixarea verificarea prezenţei oportunitatea expresivităţii în Explicaţia
principalelor elevilor, crearea unei comunicarea orală şi cea scrisă. Se Argumentarea
idei-ancoră ale atmosfere necesare notează la tablă titlul lecţiei şi concluziile Sistematizarea
lecţiei desfăşurării lecţiei desprinse în urma dialogului cu elevii.Se reperelor
5 min. argumentează rolul acestei lecţii. conceptuale

Evaluarea Tema: Recapitularea unor Se dialoghează cu elevii despre Conversaţia


temei noţiuni fundamentale eventualele dificultăţi întâlnite în problematizată
5 min. despre vocabular receptarea şi efectuarea temei şi se Exerciţiul
notează în caiete concluziile desprinse. Inventarierea
exemplelor
II Captarea Alcătuirea unei liste Centrarea problemei de interes imediat Conversaţia
atenţiei cuprinzând concepte prin relaţionare cu verigile didactice Problematizarea
5 min. lingvistice adecvate anterioare.
temei în discuţie Se verifică, oral, definiţiile conceptelor
inventariate.Se notează în caiete, după
modelul din manual, rubrica “Amintiţi-
vă!”( pag. 35)
III Enunţarea Este fixată motivarea Prin dialog cu elevii se vor stabili Conversaţia
obiectivelor situaţiei de învăţare, următoarele repere ale lecţiei: Explicaţia
şi fixarea unor împreună cu indicarea 1. Aplicaţii din manual (Exerciţiile Problematizarea
repere planului de lucru scris la 1, 2, 3, pag. 35, ex. 1/ 36, ex. Studiul
fundamentale tablă. 3,4,5,6,7,8/ 37) individual/ în
ale acestora perechi
prin aplicaţii

15 min.
IV Dirijarea Pe baza consideraţiilor 2.Discutarea unui test-model pentru Teza Explicaţia
noii învăţări anterioare se fixează unică Învăţarea prin
deprinderile lucrului cu După parcurgerea unor aplicaţii discutate descoperire
10 min. un text literar la prima la nivel frontal, elevii fac schimb de Problematizarea
vedere caiete şi remarcă greşelile colegului. Observaţia
Concluziile se notează în caiete.
V Obţinerea Se aprofundează studiul, Valorificarea aspectelor enunţate Conversaţia
performanţei prin intensificarea anterior- se lucrează câteva aplicaţii de Explicaţia
transferului de achiziţii tip autoevaluări şi se explică rolul
5 min. informative spre acesteia.
autoevaluare.
VI Asigurarea Se vor formula diferite Fixarea unor elemente de transfer.Elevii Conversaţia
feed- back- ului întrebări pentru analizează, în perechi ( cu colegul de Problematizarea
şi evaluarea verificarea şi fixarea bancă), situaţiile prezentate anterior. Observaţia/

2
cunoştinţelor nou investigaţia
4 min. dobândite.

VII Asigurarea Tema pentru acasă: Se conturează câteva concluzii, se indică Conversaţia,
transferului Redactarea unei unele evaluări cu caracter formativ. concluzia
1 min. compuneri de tip
argumentare a încadrării
unui text în genul liric

S-ar putea să vă placă și