Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DISCIPLINA: CULTURĂ CIVICĂ


CLASA: a VIII – a
PROPUNĂTOR:
CAPITOLUL: II
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: AUTORITATEA
SUBIECTUL: CONTROLUL ŞI COOPERAREA CETĂŢENILOR CU AUTORITĂŢILE

OBIECTIVE CADRU:

3. Dezvoltarea capacităţilor de a dialoga şi de a coopera în condiţiile acceptării pluralismului şi valorizării pozitive a


diferenţelor
4. Manifestarea unor atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi
5. Stimularea interesului pentru participarea la viaţa socială şi pentru exersarea calităţii de cetăţean

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

3.1 să utilizeze deprinderi şi competenţe de dialog, de dezbatere publică a unei probleme, de negociere,
de rezolvare de conflicte

4.1 să manifeste grijă faţă de sine şi faţă de ceilalţi, interes pentru problemele publice şi disponibilitate
pentru participarea la viaţa socială

5.1 să recunoască şi să se implice în situaţii în care este nevoie de acţiune socială

1
CONŢINUT ESENŢIALIZAT:

- Controlul autorităţii
- cetăţenii exercită control asupra autorităţilor
- abuzul de putere
- separarea puterilor în stat
- presa, a patra putere în stat
- alegerile

- Cooperarea cetăţenilor cu autorităţile


Cetăţenii
– NU se substituie autorităţilor, ci , prin iniţiativele pe care le au , determină autorităţile să acţioneze.
- pot trimite scrisori autorităţilor şi pot apela la mass-media, pentru a-şi face publică iniţiativa.
Organizaţii care mediază între indivizi şi instituţiile statului:
-sindicatele
-partidele politice
- asociaţii – organizaţii nonguvernamentale
-ONG-urile.
- Societatea civilă
NIVELUL INIŢIAL AL CLASEI: elevii utilizează corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte;
prezintă interes faşă de această temă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE
- să explice noţiuni ca : abuz de putere, separarea puterilor în stat, ONG-uri,societate civilă;
- să comenteze critic diverse texte;
- să exprime argumentat puncte de vedere proprii;
- să exerseze deprinderi de participare în situaţii diferite;
- să dezvolte competenţe de muncă în echipă, de cooperare şi competiţie.

2
AFECTIVE
- să manifeste o atitudine corespunzătoare faţă de problemele discutate;
- să dezvolte capacitatea de relaţionare şi de întreţinere a unor relaţii pozitive cu cei din jur.
-
TIPUL ŞI VARIANTA DE LECŢIE:
LECŢIA COMBINATĂ ( MIXTĂ)
Varianta - ALTERNAREA FIXĂRII CU PREDAREA

TIPURI DE STRATEGII:
1. METODE ŞI PROCEDEE:
- explicaţia
- conversaţia euristică
- analiza de text
- exerciţiul
- lucru în perechi
- lucru pe grupe
- ciorchinele
- joc de rol
2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
- fişe ( de lucru, citate)
- portofolii
- planşe
- panou

3. FORME, MODURI DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII:


-frontal
-perechi
-individual

SURSE DOCUMENTARE: manual cls a VIII –a

3
Etapa lecţiei Conţinut structurat Acţiuni ale profesorului Acţiuni ale elevilor Resurse
procedurale-
Obs.
1. -pregăteşte materialele -se pregătesc pt începerea orei ( portofolii)
Organizarea -efectuează prezenţa
condiţiilor -stabileşte ordinea şi disciplina
2. Verificarea „AUTORITĂŢI ŞI CETĂŢENI” -asigură reactualizarea conceptelor -explică termenii de: -conversaţia
lecţiei suport pt. lecţia actuală autoritate,responsabilităţi , protecţie -explicaţia
anterioare socială,anarhie,asistenţă socială
-enumeră şi definesc cele mai importante
autorităţi publice
3.Pregătirea Studiu de caz- pag.28 -supune dezbaterii textul de la -analizează, comentează, exprima puncte de Studiul de caz
noii activităţi pag.28 vedere, aduc argumente pro şi
contra,identifică drepturile exercitate sau
încălcate de autorităţi,emit opinii asupra
modului în care s-a acţionat
Intervine, mediază ,apreciază
4. Anunţarea „CONTROLUL ŞI -anunţă subiectul lecţiei noi expunerea
temei, COOPERAREA -scrie titlul lecţiei la tablă
obiectivelor CETĂŢENILOR CU -anunţă obiectivele urmărite -notează titlul lecţiei
AUTORITĂŢILE” -urmăresc cu atenţie expunerea obiectivelor
5. Alternarea -conţinutul esenţializat (de mai -urmăreşte explicaţiile elevilor vis-a- -în perechi, elevii formulează explicaţii pt. Explicaţia
explicaţiei cu sus-schema lecţiei) vis de sarcina de lucru pe care au expresia „abuzul de putere” şi dau exemple- Exerciţiul
fixarea, avut-o de rezolvat în perechi răspunsurile scrise sunt afişate pe un panou Lucru în perechi
aplicarea
imediat, pe -solicită elevilor exemple din viaţa -oferă exemple
secvenţe, cotidiană(actualitate) din care sa -se implică în dezbaterea situaţiilor
evaluarea reiese exercitarea puterii
autorităţilor, de unde rezultă -prezintă consecinţele Lucru pe grupe
necesitatea separării puterilor în stat -pe grupe reflectează la modalitatea în care

4
-propune un exerciţiu de reflecţie puterile statului se echilibrează una pe
-ajută la realizarea unei schiţe de cealaltă şi se controlează reciproc
relaţionare pe o planşă expusă -scriu schema lecţiei fracţionat Conversaţia
-cere elevilor să interpreteze citatul -analizează şi exprimă opinii
din carte de la pag.30
-realizează un ciorchine în jurul
presei ,ca cea de-a patra putere în -exemplifică cu cazuri de corupţie, abuzuri,
stat(atribuţii) încălcări ale legi Ciorchinele
-propune spre dezbatere termenul – -realizeazî ciorchinele în caiete
alegeri (condiţii,modalitate de -
desfăşurare)
- -lucrând în echipe, vor găsi situaţii în care
cetăţenii se pot mobiliza, luând iniţiativa
rezolvării anumitor probleme
-joc de rol: reprezentanţi ai -scrie modalităţi de cooperare a
sindicatelor , partidelor politice, cetăţenilor cu autorităţile Joc de rol
organizaţiilor -propune un joc pe grupe care -manifestă interes pt. problemele publlice
nonguvernamentale mediază reprezintă diferite formaţiuni -se implică în negocieri
între indivizi şi instituţiile politice şi apolitice -rezolvă cu răspundere situaţii conflictuale
statului pe seama unor drepturi
stabilite cu membrii
formaţiunilor respective

-evaluare
-observarea sistematică pe tot continuă
parcursul orei,aprecieri ,
recomandări
6.Tema pentru -dosar de presă -recomandă tema: ex.2, pag.20 -notează tema -
acasă

S-ar putea să vă placă și