Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

LOCUL: ŞCOALA CU CLASELE I-VIII DECINDENI - DRAGOMIREŞTI


CLASA: a III-a
PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: Alina Sorică
OBIECTUL: Ştiinţe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „OMUL ŞI MEDIUL”
SUBIECTUL: Apa şi sursele de apă
TIPUL LECŢIEI: însuşire a unor noi cunoştinţe
SCOPUL: dezvoltarea capacităţii de explorare a realităţii şi de experimentare prin folosirea unor instrumente adecvate
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1.1. să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor 1.1.1. să identifice sursele de apă pe baza observării unor imagini şi a lecturării
observaţii proprii; unor texte informative;
1.2. să ordoneze obiecte, organisme, fenomene şi evenimente pe baza 1.2.1. să precizeze întrebuinţări ale apei şi importanţa acesteia pentru mediu şi
unor criterii date; om;
2.3. să deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru; 2.3.1.să efectueze experienţe simple pentru punerea în evidenţă a
caracteristicilor apei (culoare, gust, miros, stare de agregare);
OBIECTIVE EDUCATIVE:
 dezvoltarea atenţiei voluntare, a gândirii logice, a spiritului de observaţie şi a interesului pentru investigare;
 cultivarea interesului şi a dragostei pentru mediul înconjurător.
STRATEGII DIDACTICE:
a) metode şi procedee: observaţia, explicaţia, conversaţia, experimentul, problematizarea, munca independentă, metoda ŞTIU / VREAU ŞĂ ŞTIU / AM
ÎNVĂŢAT;
b) mijloace de învăţământ: manual, fişe de lucru, fişe de evaluare, imagini reprezentând forme ale apei în natură, prezentare POWERPOINT, laptop,
videoproiector, ecran de proiecţie, pahare transparente, bile negre, ceaşcă apă, bidon de plastic, Globul pământesc
c) forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală, în perechi, pe grupe
d) resurse temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
 GIERSCH, PELMUŞ, Ştefania, NICOLAE, Ilinca, NICHITA, Aura, Ştiinţele naturii – mică enciclopedie pentru elevi, Editura
Cd Press, Bucureşti, 2007
* Marea Carte despre Experimente, Editura Litera Internaţional, Bucureşti, 2006
* Pământul din colecţia Primele Descoperiri, Editura Aramis, Bucureşti, 2007
*Consiliul Naţional pentru Curriculum, Ghid metodologic pentru aplicarea programei de ştiinţe ale naturii la clasele aIII-a şi aIV-a
Bucureşti, 2001
FORME DE
MOMENTELE OB. ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA METODE ŞI MIJLOACE ORGANIZARE
LECŢIEI OP. ELEVILOR PROCEDEE DE A EVALUARE
ÎNVĂŢĂMÂNT ACTIVITĂŢII
1. Moment Asigur condiţiile organizatorice şi Pregătesc cele necesare
organizatoric psihologice necesare pentru orei de ştiinţe ale
desfăşurarea orei de ştiinţe ale naturii. naturii, se aşază pe
grupe.
2. Captarea Zâna Florilor doreşte să vă Elevii primesc baloane Baloane Frontal
atenţiei răsplătească eforturile depuse până pe care le vor sparge. Conversaţia Flori ce conţin
acum şi v-a pregătit o surpriză. Unii dintre ei vor mesaje
descoperi bileţele ce
conţin mesaje cu şi
despre APĂ, adresate
lor de către Zâna
Florilor.
Port o discuţie pe baza mesajelor ( ANEXA 1 )
primite de la Zână.
3. Anunţarea Astăzi, veţi descoperi noi informaţii Ascultă cu atenţie.
temei şi a despre apă: răspândirea apei în Notează data şi titlul. Explicaţia
obiectivelor natură, forme ale apei, întrebuinţări,
efecte pozitive şi negative ale acesteia.

4. Prezentarea Prezint Globul Pământesc. Observă imensitatea


noului Precizez că mai mult de jumătate din albastră a Pâmântului. Observaţia Glob Frontal
conţinut şi suprafaţa acestuia este acoperit de ape, pământesc
dirijarea iar culoarea convenţională de
învăţării reprezentare a apei pe suporturile
cartografice este albastru.
Metoda Texte Pe grupe
Solicit lecturarea unor texte ce conţin Elevii citesc, stabilesc ŞTIU informative Tema de
1.1.1. informaţii despre sursele de apă. ceea ce ştiau şi VREAU SĂ ilustrate lucru în
ŞTIU
( ANEXA 2 ) completează rubrica AM ÎNVĂŢAT
clasă
Listez ceea ce elevii vor să ştie. VREAU SĂ ŞTIU. Prezentare
Prezint o proiecţie în POWERPOINT Observă imaginile Observaţia POWERPOINT
despre răspândirea apei în natură. prezentate şi numesc Explicaţia
Listez informaţiile. tipurile de apă.
Cum credeţi că se formează ploaia? Ceaşcă cu apă Răspunsul
2.3.1. Experiment Completează fişa de Experimentul fierbinte, Individual elevilor
Realizez un experiment în care voi lucru, precizând cum se Bidon de
evidenţia fenomenul de condensare. formează ploaia. plastic
( ANEXA 3 )
Joc: Cine dezleagă misterul?
1.1.1. Solicit asamblarea pieselor de puzzle Rezolvă sarcinile şi Exerciţiul Piese puzzle – Pe grupe Raportarea
şi completarea textelor lacunare cu obţin forme ale apei în problematizat forme ale apei activităţii
fenomene ce reprezintă transformări natură. în natură grupelor
ale stărilor de agregare.
( ANEXA 4 ) Observaţia
Listez informaţiile. Conversaţia Imagine – Frontal
1.2.1. Observă o imagine ce reprezintă întrebuinţările
întrebuinţări ale apei pe picături de apei
apă. Elevii observă că apa Răspunsul
Experienţă curge, nu are formă elevilor
2.3.1. Propun unui elev să „prindă” apa. proprie şi ia forma Frontal
Torn apă în diferite vase. vasului în care este
pusă.

Experienţe de evidenţiere a Precizează Pahare Individual Răspunsul


2.3.1. caracteristicilor apei caracteristicile apei: nu Experimentul transparente elevilor
Solicit elevilor precizarea are gust, nu are miros, cu apă, bile
caracteristicilor apei în urma efectuării nu are culoare, este negre
experienţelor. transparentă.

1.2.1. Răspund solicitării. Picături de În perechi Raportarea


Propun completarea pe picături de apă apă activităţii în
a unor sfaturi ECO. perechi

6. Asigurarea 1.1.1. Solicit rezolvarea sarcinilor din fişa de


feedbackului 2.3.1. evaluare. Rezolvă sarcinile fişei Munca Fişe de Individual Probă scrisă
Explic, supraveghez, verific, la final, de evaluare independentă evaluare
modul de rezolvare a sarcinilor.
(ANEXA 5)
7. Asigurarea 3.1.1. Nivel mediu: Notează tema. Explicaţia Tema de
retenţei şi a  Realizarea unui desen lucru pentru
transferului având ca temă Apa – în acasă
viaţa noastră
Nivel superior:
 Realizarea unui colaj cu
tema Apa curată –
sănătatea noastră.

8.Aprecieri şi Fac aprecieri colective / individuale Conversaţia


recomandări privind comportamentul şi participarea
la oră a elevilor.
Anexa 1

Apa

înseamnă

viaţă.
Anexa 2
Anexa 3

Experiment:
O ceaşcă cu apă fierbinte se pune sub partea
superioară decupată dintr-un bidon de plastic. Observă
fenomenul şi completează fişa de observaţie:

Corpul 1 ✍
 Corpuri Corpul 2 ✍
implicate în Corpul 3 ✍
experiment

Însuşiri corp 1
 Însuşirile ✍
fiecărui corp Însuşiri corp 2

Însuşiri corp 3
✍ Deasupra ceştii se observă .................................., adică apa în stare gazoasă.
 Observaţii ✍ Pe pereţii sticlei se observă ....................................., adică ............ în stare lichidă.
Cum a ajuns apa pe pereţii sticlei ✍
de plastic?
Mai există apă în ceaşcă? ✍
În ce condiţii nu mai este apă în ✍
 Întrebări ceaşcă?
Ce fenomen din natură se petrece ✍
în acelaşi fel? Explică-l!

Ai terminat?
Mai verifică o dată
răspunsurile!
Anexa 4

Sarcină: Asamblează piesele de puzzle. Observă imaginea şi


completează textul dat cu informaţii corecte.

Iarna, atunci când plouă


mărunt, apa .................formând
o pojghiţă alunecoasă pe care
este greu să te deplasezi.
În ciuda gerului şi ...................,
copiii iubesc zăpada şi iarna,
anotimpul jocurilor cu bulgări şi
cu săniuţele.
Nume: .........................................................

FIŞĂ DE EVALUARE
Ştiinţe ale naturii

1. Realizează corespondenţa între imagine şi cuvânt:

nori ploaie transporturi apă curgătoare

2. Alege varianta corectă de răspuns, încercuind litera din dreptul ei. Scrie litera corespunzătoare
răspunsului corect şi vei obţine un cuvânt surpriză:

a) Apa este: substanţă lichidă - B c) Apa potabilă are culoarea: albă -F


substanţă gazoasă - M albastră -O
substanţă solidă - R nu are culoare - A

b) Apa potabilă este: opacă -A d) Apa potabilă are miros: de ceai -P


transparentă - R nu are miros - V
multicoloră - F de lămâie -S

e) Apa potabilă are gust: amar -F


dulce -A
nu are gust – O

a b c d e

3. Scrie un îndemn din cel puţin trei cuvinte pentru a păstra apele curate.

__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și