Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic

Data:
Grădinița nr.
Grupa: Mica
Educatoare:
Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Mijloc de realizare: Observare;
Tema: Corpul uman
Scopul: Formarea cunoștințelor preșcolarilor referitoare la părțile
componente ale corpului uman și regulile de igiena personala.
Obiective operaționale:
O1- să recunoască părțile componente ale corpului omenesc;
O2- să denumească organele de simt, precizând și funcțiile
acestora;
O3- să stabilească reguli de igiena personala și obiecte de toaleta
necesare.

Metode și procedee: observația, explicația, conversația.


Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 20-25 minute
Secvențe Activitatea Activitatea Strategii didactice
didactice educatoarei copiilor
Momentul - aerisirea sălii de grupă; -copiii se așază pe Exercițiul organizatoric
organizatoric - aranjarea mobilierului necesar; scăunelele în formă de /
semicerc. Frontal
Anunțarea Astăzi vom învață despre “Corpul Sunt atenți la Conversația
temei omenesc”, din ce este alcătuit el. educatoare. /
Frontal
Dirijarea Se aduce un copil in fața clasei și se Observă copilul și E
învățării observă. Se cere celorlalți sa recunoască răspund la întrebările X
si, apoi, să denumească părțile adresate de educatoare. P
componente ale corpului (indicate de Anexa 1 L
educatoare). I
In continuare se enumeră organele de C
simt, precizând-se rolul lor. A
“Ce facem cu nasul?” Ț
“Ce mirosim?” …mirosim I
Se procedează în mod analog și cu …o floare A
celelalte organe de simț. /
Se continuă șirul de întrebări(Anexa 1). Frontal,
Individual
Se stabilesc regulile de protecție ale
corpului prin folosirea îmbrăcămintei Ascultă sfaturile
potrivite anotimpului, prin baia zilnică și educatoare, observând
săptămânală, îngrijirea unghiilor, a mișcările și gesturile
dinților, a părului.
Aprecieri Se fac aprecieri generale și individuale Conversația
finale cu privire la răspunsurile copiilor din /
timpul activității. Frontal

Anexa 1
1. Care sunt părțile componente ale corpului uman?
2. Unde se
3. Câte mănuțe are? Dar câte picioare are copilul?
4. Căte degețele are la o mână ?
5. Cum ne deplasăm?
6. Cu ce mirosim? Ce mirosim?
7. Cu ce gustăm mâncărim?
8. Cu ce atingem jucările?
9. Cu ce auzim? Ce auzim toamna?
10. Cu ce putem vedea? Ce vdem în cameră?

S-ar putea să vă placă și