Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Suceava


Clasa: I
Data: 07.06.2019
Prof. înv. primar: Dana Motrescu
Propunătoare: Pădurariu Georgiana-Elena
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: Unități de măsură
Tema lecției: Recapitulare finală
Tipul lecției: Recapitulare

Scopul lecției:
• recapitularea cunoștințelor referitoare la adunarea și scăderea, rezolvarea unor
probleme simple, compararea și ordonarea în concentrul 0-100, a cunoștințelor legate de
unitățile de măsură;
• dezvoltarea limbajului și a gândirii matematice.

Forma de realizare: Activitate integrată


Discipline implicate:
 Matematică și explorarea mediului (MEM)
 Comunicare în limba română (CLR)
 Muzică și mișcare (MM)
Competenţe specifice:
MEM

1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100


1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind poziţionarea pe axa numerelor,
estimări, aproximări
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, , =, +. -)
în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice
6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări convenţionale standard
şi nonstandard în probleme-joc simple de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul 0-
100
6.4. Identificarea unităţilor de măsură uzuale pentru lungime, capacitate (centimetrul, litrul) şi
a unor instrumente adecvate
CLR

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
MM
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule
ritmicomelodice simple şi repetate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Op1: să efectueze adunări, respectiv scăderi, în concentrul 0-100, mintal și în scris;
Op2: să ordoneze crescător și descrescător numerele din concentrul 0 la 100;
Op3: să opereze corect cu noțiunile de termen, suma/total, descăzut, scăzător, diferență;
Op4: să numească vecinii numerelor din intervalul 0-100;
Op5: să rezolve probleme simple prin adunări sau scăderi în concentrul 0-100;
Op6: să identifice unitățile și instrumentele adecvate pentru lungime și capacitate;

STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă.
b) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, laptop, videoproiector;
c) Forme de organizare: frontală și individuală.

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevului, aprecieri


verbale, autoevaluarea.

Bibliografie:
- Manual de Matematică și explorarea mediului, pentru clasa 1 (partea I și II),
Editura Didactică și Pedagogică;
- Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA
MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
- www.didactic.ro
- Să învățăm să numărăm de la 0 la 100 cu ajutorul problemelor de tip grilă, clasa I,
Gheorghe Adalbert Schneider

- https://www.youtube.com/watch?v=qN51hiSt7Yw
Demers didactic
Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
Op.
crt. Activitatea Activitatea Metode, Mijloace de Forme de
profesorului elevilor procedee și înv. organizare
tehnici did.

1. Momentul organizatoric Asigură condițiile Pregătesc


1 min necesare pentru buna instrumentele de
desfășurare a orei de lucru pentru
matematică și desfășurarea
explorarea mediului lecție

2. Verificarea temei Verifică temele tuturor Pregătesc Conversașia Frontal


2 min elevilor, calitativ și caietele de teme
Individual
cantitativ pentru verificare

3. Captarea atenției Le arată elevilor un Ascultă și Conversația Videoproiector Frontal Capacitatea


5 minute scurt filmuleț ce vizionează cu de a recepta
Prezentare ppt.
conține mesajul lui atenție un mesaj
Pom-Pom filmulețul oral

4. Anunţarea temei şi a Comunică titlul lecției Ascultă cu Conversația Frontal Capacitatea


obiectivelor și obiectivele atenție pentru a de a recepta
3 minute operaționale într-un ști ce vor face un mesaj
limbaj accesibil. pe parcursul oral.
orei
5. Recapitularea cunoștințelor Op 1 Va alege câte un elev Vor efectua Conversația Frontal Capacitatea
care să răspundă rapid calcule mintale de efectua
Individual
cerinței simple oral adunări
și scăderi în
concentrul
0-100.

6. Dirijarea învățării Op 2 Explică elevilor fiecare Rezolvă la Conversația Videoproiector Frontal Capacitatea
exercițiu pe care îl vor tablă și pe fișă de efectua
Op 3 Explicația Laptop Individual
rezolva împreună la (Anexa 1) oral și în
Op 4 tablă și pe fișă cerințele Exercițiu Prezentare ppt. scris operații
propuse cu numere
Fișă “Planurile aflate în
lui Pom-Pom” concentrul
0-100.

7. Activitate recreativă Le arată elevilor Interpretează Conversația Videoproiector Frontal


mesajul de la Pom-Pom împreună
Laptop
cântecul
“Vacanța”

4. Asigurarea retenției și Op5 După interpretarea Rezolvă Conversația Videoproiector Frontal Capacitatea
transferului cântecului, le va ultimele de rezolva
Op 6 Explicația Laptop Individual
transmite ultimele exerciții din fișă probleme
mesaje de la Pom-Pom Exercițiu Fișă “Planurile prin adunări
lui Pom-Pom și scăderi în
concentrul
0-100
5. Aprecieri şi recomandări Face aprecieri globale Vizionează Conversația Videoproiector Frontal Aprecieri
filmulețul lui verbale
Laptop
Pom-Pom prin
care acesta le
mulțumește.
Anexa 1.
Planurile lui Pom-Pom
1. Calculează și completează cu noțiunile corespunzătoare:

11 + 4 =

35 – 15 =

2. Află termenul necunoscut pentru a-l ajuta pe Pom-Pom.

3 + a = 15

3. Compară numere:

45 89 90 54 4 22
12 24 78 78 67 30

4. Calculează:

12+30-22=
13+ 5+12=
45-15+ 7=
5. Află vecinii fiecărui vagon, apoi ordonează vagoanele crescător.

34 37

31
6. Câți bani i-a dat bunica lui Pom-Pom pentru vacanță?

Total:
7. Câte zile va sta Pom-Pom în vacanță?

8. Mama îl trimite pe Pom-Pom să cumpere ulei și zahăr. Cu ce se măsoară fiecare? Cât va


trebui să care Pom-Pom?
Să ne pregătim și noi de vacanță!

S-ar putea să vă placă și