Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Obiectul: Logică şi argumentare


Clasa: a IX-a
Unitatea de învăţare: Tehnici de argumentare
Subiectul lecţiei: Metode de verificare a validităţii silogismului, legile generale ale silogismului
Competenţe generale:
Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente şi relaţiilor dintre acestea
Competenţe specifice:
Verificarea validităţii unui silogism cu ajutorul diagramelor Venn şi a legilor
Tipul lecţiei: lecţie de predare-învăţare ( transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)
Resurse procedurale: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea
Resurse materiale: manualul, tabla, creta

Secvenţele instruirii Activitatea profesorului Acrivitatea evelilor Metode şi Forme de


procedee evaluare
Pregătirea clasei Se stabileşte ordinea şi disciplina, se notează absenţii Elevii se pregătesc pentru oră
pentru oră și numesc absentii.
Reactualizarea Se va face pe tot parcursul lectiei, in timpul careia elevii vor Vor oferi citirea formulelor Evaluare
cunoştinţelor preciza cum se citesc diferitele propozitii categorice, pe masura propozitiilor categorice (SaP, orală
ce apar, si sa prezinte exemple in limbaj natural cu astfel de SeP SiP SoP), distribuirea lor, individuală
propozitii, sa precizeze care sunt cele 4 figuri silogistice si si figurile silogistice.
distribuirea propozitiilor categorice. Exercitiul
Anunţarea noii teme Vom studia astăzi legile generale ale silogismului. Data Expunere Observatia
trecută le-am enunțat, astăzi le vom explica și le vom utiliza. sistematica
Desfăşurarea activităţii Recapitulăm legile, dictate data trecută, apoi le explicăm. Vor enunța legile Invatarea Observatia
A. 1. Trebuie să existe trei termeni și numai trei. prin sistematica
Dacă-s mai mult de 3 termeni nu-i silogism deci nu ne descoperire
interesează. Explicăm totuși, cu ajutorul unor sofisme de ce Evaluare
există această lege. (Alb este un adjectiv, zăpada este albă, deci Expunere orală
zăpada este adjectiv; sau Creștinii contemporani folosesc Schema pe individuală
computere, Petru și Pavel au fost contemporani și creștini, deci tablă
Petru și Pavel au folosit computere) Observatia
B. Legi legate de distribuire: Explicatia sistematica
1.Mediul trebuie sa fie distribuit in cel putin o Vor preciza distribuirea didactică
premisă – exemplificăm un silogism invalid din termenilor în propoziții și
cauza nedistribuirii mediului. legea distrivuirii termenilor.
2. Orice termen distribuit in premisă trebuie să fie
distribuit și în premisa din care provine – Expunere
exemplificăm un caz de extindere nepermisă a unui
termen extrem
C. Legi legate de calitate Vor preciza calitatea
3. Trebuie să existe cel putin o premisă afirmativă propozițiilor
4. Din două premise afirmative rezultă o concluzie
afirmativă
5. Dintr-o premisă afirmativă și una negativă rezultă o
concluzie negativă

Exemplificăm de ce din două raporturi de opoziție nu putem


trage nicio concluzie, si de ce din două de concordanță
concluzia va fi despre elementele comune nu necomune
(aaa-1 cu S,P,M in raport de identitate), iar dintr-un raport de Exercitiul Evaluare
concordanță și unul de opoziție putem trage concluzii doar individuală
despre elementele necomune.
D. Legi legate de cantitate Vor preciza cantitatea Invatarea
6. Trebuie să existe cel puțin o premisă universală propoțiilor. prin
7. Dintr-o premisă universală și una particulară va rezulta o Vor verifica silogisme prin descoperire
concluzie particulară legi. Dacă timpul permite vor
Verificăm ultimele 2 legi cu ajutorul celor anterioare exemplifica silogismele valide Exercitiul
Exerciții până la sfârșitul orei. si în limbaj natural. Dacă nu, o
voi face eu
Feed-back Se va realiza pe parcursul lectiei prin exerciții cu elevii și prin
întrebări legate de distribuire, citirea propozițiilor, figuri.

S-ar putea să vă placă și