Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Nivel: I
Educatoare : Mutu Laura-Cosmina
Tema anuală: Când , cum şi de ce se întâmplă?
Proiect: Mediul inconjurator
Subtema: Ce ne aduce toamna în coş?

Programul zilei
ADP: Întâlnirea de dimineaţă
„Ce ne aduce toamna?”
ALA: 1.Centrul Manipulative: Joc „Pătrate divizate”
Joc „Alege şi grupeză”

2. Centrul Joc de rol:”Salată de legume”


ADE: Activitate integrată:
1. Centrul Alfabetizare: DLC – „Ce ştii despre…?”-joc didactic
2. Centrul Artă:DEC – „Pelerina, coroniţa şi coşul toamnei”-pictură cu buretele

Întâlnirea de dimineaţă
 Fiecare copil îşi întoarce fotografia pentru a arăta că este prezent şi intră în sala
de grupă interpretând cântecul „A venit toamna”.
 Se prezintă musafirii.
 Se completează calendarul naturii.
 Se poartă o discuţie introductivă: „Ce ne aduce toamna?”
 Educatoarea împreună cu Zâna Toamnă prezintă materialele, explică şi
demonstrează procedeele de lucru din fiecare centru de interes.

Scenariul zilei
Zâna Toamnă soseşte în sala de grupă şi ne ajută să fixăm caracteristicile
anotimpului toamna şi ne prezintă materialele aduse.
Educatoarea anunţă tema activităţilor care se vor desfăşura:
 La Centrul Artă, se vor picta legumele pe pelerină, coroana şi coşul Zânei
Toamna;
 La Centrul Alfabetizare, se va desfăşura jocul „Ce ştii despre…?”;
 La Centrul Joc de rol, se va prepara după reţetă, o salată de legume;
 La Centrul Manipulative, se va desfăşura jocul „Pătrate divizate” şi jocul
„Alege şi grupează”.
Cu întreaga grupă de copii se va trece pe la fiecare centru, se va intui materialul
didactic şi se va explica modul de realizare al temelor propuse.
Preşcolarii îşi vor alege centrul în care vor lucra.
La Centrul Joc de rol vor fi îndrumaţi şi se va insista asupra respectării regulilor
de igienă.
Una dintre educatoare va coordona activitatea din Centrul Artă, iar cealaltă ve
desfăşura cu preşcolarii activitatea la Centrul Alfabetizare.
După desfăşurarea activităţilor în Centre, lucrările copiilor vor fi expuse pe un
panou în formă de piramidă.
Zâna Toamnă face aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţilor, distribuie
recompense copiilor şi le propune schimbarea Centrelor, astfel încât fiecare să
realizeze sarcinile de lucru din toate centrele.

Centrul Alfabetizare
Grupa: Mijlocie Step by Step „Iepuraşii”
Denumirea activităţii: DLC- Educarea limbajului; DŞ- Cunoaşterea mediului.
Tema: „Ce ştii despre…?”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tipul activităţii: de consolidare a cunoştinţelor
Scopul: consolidarea deprinderii de a forma propoziţii corecte gramatical referitoare
la anotimpul toamna.

Obiective operaţionale:
 să descrie legumele şi activităţile de toamnă;
 să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate de cel puţin 3 cuvinte;
 să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
 să coopereze pentru realizarea sarcinilor trasate.

Sarcina didactică:
 să răspundă corect cerinţelor sau întrebărilor adresate.

Reguli de joc:
 Copiii pun întrebarea şi răspund atunci când sunt numiţi de Zâna Toamna;
 Aşază jetonul în coşul indicat de grupa care dă răspunsurile;
 Primesc recompense pe panou;
 Fiecare copil spune o propoziţie colegului;
 Schimbă perechea la semnalul educatoarei.

Elemente de joc: surprize, aplauze, recompense, întrecere, schimbul perechilor.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, schimbă
perechea.
Material didactic: panou, jetoane, coşuleţe, panou cu buzunare pentru piramidă.
Material bibliografic :

TAIBAN MARIA, Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii, Editura Didactică şi


Pedagogică, Bucureşti, 1976.
SILVIA BREBEN&comp., Metode interactive de grup, Editura Arves, 2002.

Desfăşurarea activităţii

Evenimentul Conţinutul activităţii Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment - sala de grupă va fi aerisită şi
organizatoric mobilierul aranjat adecvat modului
de desfăşurare a activităţii;
-copiii vor intra organizat în sala de Conversaţia Observarea
grupă. comportamentului
copiilor
2. Captarea Se face sub formă de surpriză :
atenţiei “ Frunzele pe ramuri
Au îngălbenit
Plouă , plouă-ntr-una Conversaţia Chestionare
Cine a venit ? “ orală
În sala de grupă soseşte Zâna
Toamnă, care aduce copiilor mai
multe imagini .
-Cine a venit la noi?
-La noi a venit Zâna Toamna.
3.Anunţarea Educatoarea comunică denumirea
temei şi a jocului pe care îl vor realiza: „Ce ştii Conversaţia
obiectivelor despre…?”

4.Dirijarea Se vor prezenta sarcina didactică şi


învăţării regulile jocului.
a)Explicarea Grupa se împarte în două echipe
jocului egale: echipa fructelor şi echipa
legumelor.
Un copil din echipa fructelor ridică Conversaţia Aprecieri verbale
de pe masă un jeton şi întreabă: „Ce
ştii despre mine?”
Copii din echipa legumelor se
anunţă şi dau răspunsul în propoziţii.
Dacă au răspuns corect, echipa Explicaţia
primeşte o bulină roşie.
Copilul aşază jetonul în coşul
fructelor sau legumelor în funcţie de
imaginea de pe el.
Apoi un copil din grupa legumelor
ridică un jeton şi întreabă: „Ce ştii
despre mine?”
Copiii din grupa cealaltă răspund.

b)Executarea Zâna Toamnă numeşte un copil din


propriu-zisă a grupa fructelor să vină să ridice Conversaţia Evaluare
jocului jetonul şi să întrebe: „Ce ştii despre individuală
mine?”. Acordare de
Tot ea numeşte şi copilul din grupa stimulente
cealaltă care va da răspunsul.
Dacă au spus tot ce au învăţat despre
legumă sau fruct, grupa primeşte o
bulină roşie.
Urmează apoi să numească
preşcolarul din grupa legumelor
pentru a alege jetonul şi a pune
întrebarea. Jocul continuă până când
se epuizează toate jetoanele. Se
numără bulinele şi se stabileşte
echipa câştigătoare.

c)Complicarea Copiii din grupa fructelor formează


jocului un cerc. Copiii din grupa legumelor
formează un alt cerc în exteriorul
primului.
Copiii din cercul fructelor se
desprind de mâini şi se întorc cu faţa
la copiii din cercul legumelor
formând perechi.
Copiii din cercul fructelor primesc
jetoane cu legume şi fructe şi le ţin
cu faţa spre copilul pereche. Acesta
trebuie să spună o propoziţie despre
fruct sau legumă.
Apoi educatoarea spune: „Schimbă Metoda
perechea!”. Copiii din cercul exterior interactivă de Evaluare
se depasează spre dreapta, la copilul grup „Schimbă individuală şi
următor, privesc jetonul şi spun o perechea!” frontală
propoziţie. Se schimbă din nou
perechea. Când preşcolarii au ajuns
la perechea iniţială, se opreşte jocul
şi se cere copiilor din cercul interior
să spună ce propoziţie au reţinut.
5. Evaluarea Se fac aprecieri cu privire la Aprecieri Evaluare frontală
activităţii desfăşurarea jocului. Zâna Toamna
adună materialele din toate centrele şi
le aşază la panou sub formă de
piramidă.
La final se interpretează cântecul
„Supa de legume”.

S-ar putea să vă placă și