Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Unitatea şcolară:
Clasa:
Profesor:
Aria curriculară: Servicii
Disciplina: Coordonarea activităților compartimentelor unităților de cazare
Unitatea de învăţare: Organizarea activității compartimentului de alimentație
Conţinutul învăţării: Mise-en-place-ul pentru diferite tipuri de meniu
Tipul lecţiei: Formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor (lecţie de laborator)
Competenţe specifice/Obiective de referinţă:
1. Clasificare tipurilor de mise-en-place în funcţie de etapele zilei.
2. Aranjarea mise-en – place- ului în funcţie de meniul dat.
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
- să definească şi să clasifice meniurile
- să identifice obiectele de inventar folosite la aranjarea mise-en-place-ului
- Afectiv – atitudinale:
- să dezvolte capacităţi de organizare si reorganizare
 Psihomotorii:
- să aranjeze mise-en-place-ul conform regulilor învăţate
- să servească preparatele conform sistemelor de servire învăţate
Strategia didactică:
 Resurse procedurale:
- explicația, demonstrația, exercițiul, conversația euristică
 Resurse materiale:
- Obiecte de inventar folosite la aranjarea mise-en –place-ului, fișa de activitate
 Forme de organizare:
- activitate frontală, activitate pe grupe
Forma de evaluare: activitate practică
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: Sala de clasă
Bibliografie:
 Stere Stavrositu : Arta serviciilor în restaurante și baruri
 Manual de tehnologie culinară EDP
 Cristian Dincă : Manual pentru calificarea ospătar, chelner
TIPUL LECŢIEI: FORMAREA ŞI CONSOLIDAREA PRICEPERILOR ŞI DEPRINDERILOR - ETAPE
Pentru activităţile practice
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea Observaţii


elevilor
1.Moment Verifică prezenţa, notează absenţii. Se pregătesc
organizatoric/Pregătirea pentru lecţie.
clasei pentru activitate
(3minute)
2. Captarea atenţiei Pune întrebări cu privire la tipurile de Răspun
(5 minute) mise-en-place şi meniu. întrebărilor
adresate de
profesor
3.Anunţarea Profesorul explică scopul activităţilor ce Sunt interesaţi de
conţinutului şi a urmează să fie realizate de elevi. activitatea pe
obiectivelor Se sitematizează pe tablă cerințele care urmează să
(5 minute) evaluării. o realizeze.

4. Recapitularea şi Profesorul adresează intrebări Răspud


actualizarea despremodul de realizarea a mise-en- întrebărilor
cunoştinţelor ce vor fi place-ului, obiecte de inventar adresate de
utilizate folosite,metode de debarasare şi servire. profesor
(7 minute)
5. Descrierea fazelor Se împart elevii în 3 grupe . Se împart fișele Elevii îndeplinesc
lucrării de lucru și obiectele de inventar, se sarcinile date
(3 minute) prezintă modul de lucru
6. Demonstrarea Se realizează de către profesor sau prin Elevii devin atenţi
(5 minute) intermediul unui elev a modului în care
urmează să fie efectuată lucrarea
7. Prezentarea unui Prezintă modul de întocmire a sarcinilor Elevii sunt atenţi
model al lucrării (5 date. la explicaţii şi pun
minute) întrebări.
8. Efectuarea propriu- Sub îndrumarea profesorului, cu grad de Îndeplinesc
zisă a lucrării de către independenţă în lucru a elevilor în continuă sarcinile date
elevii creştere
(10minute)
9. Analiza modului în Apreciază rezultatele prin raportarea la o
care a fost efectuată lucrare reuşită
lucrarea (5 minute)
10. Refacerea lucrărilor Se aduc completări legate de lacunele Sunt atenti la
nereuşite (2 minute) elevilor explicatii
Conţinut informativ
FIŞA 1

În restaurantul „AMBASADOR” din Slatina soseşte un grup de consumatori care comandă la dejun un
meniu reprezentat de:
- Crochete de caşcaval
- 50 ml gin cu lămâie şi apă minerală
- File de şalău pane cu cartofi natur
- Vin muscatt Ottonel cu apă minerală
- Clătite cu dulceaţă
- Păine albă
- Cafea
- Supă cremă de legume
Sarcini de lucru
 Stabiliţi ordinea de servire a preparatelor
 Efectuaţi mise-en-place-ul
 Alegeţi sistemele de servire şi debarasare necesare în această situaţie
 Treceţi în tabelul de mai jos obiectele de inventar folosite la realizarea mise-en-place-ului, locul
în care acestea e găsesc pe masă
Obiectele de inventar Locul acestora pe masă
FIŞA 2
În restaurantul „SENATOR” din Slatina soseşte un grup format din 3 consumatori care comandă la cină
un meniu format din :
- Saramură de pui a la Pleniţa
- Clătite cu dulceaţă
- Mămăliguţă cu brânză şi smântână
- Păine
- Vin roşu
- Salată de varză albă
- Apă minerală
Sarcini de lucru
 Stabiliţi ordinea de servire a preparatelor
 Efectuaţi mise-en-place-ul
 Alegeţi sistemele de servire şi debarasare necesare în această situaţie
 Treceţi în tabelul de mai jos obiectele de inventar folosite la realizarea mise-en-place-ului, locul
în care acestea e găsesc pe masă

Obiectele de inventar Locul acestora pe masă


Fişa 3

Realizați mise-en-place-ul simplu (de întâmpinarea)

 Treceţi în tabelul de mai jos obiectele de inventar folosite la realizarea mise-en-place-ului, locul
în care acestea e găsesc pe masă

Obiectele de inventar Locul acestora pe masă

S-ar putea să vă placă și