Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Liceul Tehnologic „Ion Căian Românul”


CLASA: a III-a
DATA: 14.12.2018
PROPUNĂTOARE: Bolbos Iulia-Maria
UNITATEA TEMATICĂ: „Când mergem la colindat?”
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: „Ninge”, Ion Agârbiceanu
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi intelectuale
DISCIPLINE INTEGRATE: Educație civică.
DURATA: 50 minute
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate/trăite
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să enumere aspectele iernii;
O2 – să emită predicții plecând de la imaginea dată;
O3 – să citească corect textul, respectând semnele de punctuație;
O4 – să răspundă la întrebări pe baza textului citit;
O5 – să completeze harta textului folosind informații din textul citit;
STRATEGII DIDACTICE:

Elemente de strategie didactică:

 Resurse procedurale: conversaţia, brainstorming, explicaţia, harta textului;


 Resurse materiale: planșă cu forma unui nor, jetoane în formă de fulgi ne nea, fișă cu textul, videoproiector, ecran, laptop, fișe cu harta
textului;
 Forme de organizare: frontal, individual
EVALUARE:

 Forme: evaluare formativă


 Metode: observare sistematică

BIBLIOGRAFIE:

*Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III-a

*Norel, Mariana - Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar, Brașov, 2010
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Nr Etapele Ob. Activitatea instructiv-educativă Strategia didactică Evaluare


crt activităţii op. de predare-învăţare-evaluare Metode şi Mijloace Forme Forme Metode de
. Timp procedee de de de evaluare
învăţământ organizare evaluar
e
1 Momentul Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a Videoproiec activitate
lecţiei. frontală
organizatoric tor, ecran,
Se rostește rugăciunea de dimineață
3 min laptop
1. Verificarea Se verifică tema calitativ și cantitativ activitate
frontală
temei de casă
6 min
3. Captarea O1. Pe tablă va fi forma unui norișor cu anagrama Forma unui activitate observare
AARIN și fiecare elev va primi un jeton în formă de fulg Conversația nor frontală sistemati
atenţiei
de nea. Brainstormi Jetoane în că
5 min Li se cere elevilor să descopere cuvântul de pe norișor, ng formă de
iar apoi fiecare va trebui să scrie pe fulgul primit primul fulgi de nea
cuvânt care-i vine în minte când spun cuvântul IARNA.
4. Anunțarea Astăzi vom afla o întâmplare petrecută în anotimpul Conversaţia, activitate Eval. observarea
iarna. frontală curentă sistematică
temei și a
obiectivelor
1 min
5. Dirijarea Învățătoarea le împarte elevilor fișa cu textul. (Anexa 1) Conversația Fișa cu act. ev. observarea
Li se cere elevilor să observe titlul textului. Pornind de textul, frontală curentă sistematică
învățării O2
la titlu și ajutându-ne de imaginea proiectată, vom încerca laptop,video
30 min să anticipăm despre ce este vorba în text. proiector,
- În ce anotimp se petrece întâmplarea? ecran
- Care credeți că este numele băiețelului?
- La ce credeți că se gândește el?
- Ce s-a întâmplat după aceea?
- Ce credeți că s-a întâmplat pe derdeluș?
- Ce credeți că îi spune mama?
- Dacă voi ați fi în locul mamei ce i-ați spune?
- Cum se simte copilul?
- De ce credeți că este trist? act.
- Credeți că până la urmă a ieșit la săniuș? individuală
O4 Vom afla citind textul. Vă rog să citiți textul în șoaptă. observarea
Învățătoarea adresează întrebări în legătură cu textul sistemati că
pentru a verifica citirea conștientă. conversația a
- Ați aflat numele băiețelului? Care este? Fișa cu act. comportam
- Care sunt celelalte personaje ale întâmplării? textul frontală entului
- Ce a primit copilul în dar? elevilor
- De ce are grijă de căciula lui?
- Ce îi spune bunica? conversația
O3 - Cum credeți că s-a simțit Petrică atunci când bunica
i-a dat voie să iasă afară? explicația
Învățătoarea propune citirea în lanț a textului.
Se vor explica cuvintele necunoscute și se vor formula
enunțuri cu cuvintele nou învățate. Caietul,
Se va citi textul selectiv, după cerințele enunțate de tabla, creta
învățătoare.

6. Asigurarea O5 Dacă timpul permite, se va completa fișa cu harta conversația fişe de lucru act. ev. observare
textului și se vor discuta exercițiile. (Anexa 2) harta frontală curentă sistematică
feedback-ului
textului
5 min explicația

7. Încheierea Voi face aprecieri verbale asupra modului în care elevii conversația act. fron ev. observarea
activității și au participat la lecție. tală curentă sistemati
anunțarea temei că
pentru acasă
1 min

S-ar putea să vă placă și