Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor: Vrednic Cristina


Disciplina de învățământ: Matematica
Clasa: V - ,,A” ,,B”
Data: 02.10.2019
Unitatea de învățare: Numere naturale.
Subiectul: Noțiune de putere
Tipul lecției:Lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de competențe:
1.2 Identificarea, scrierea, citirea numerelor naturale în contexte variate.
1.4 Aplicarea algoritmilor, a proprietăților operațiilor, pentru efectuarea și optimizarea calculelor cu numere naturale.
Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției fiecare elev va fi capabil să:

O1: să recunoască puterea în expresii date;


O2: să scrie şi să citească puterea dată, evidenţiind baza şi exponentul acestei puteri;
O3: să reprezinte în scris înmulţirea repetată dată ca o putere, şi invers;
O4: să efectueze operaţii utilizând puterea unui număr natural
O5: să lucreze în grupuri mici (perechi).
Resurse și tehnologii didactice:
 Forme: individual, frontal, în perechi;
 Metode: explicația, discuția, exercițiul, activitatea cu manualul
 Mijloace de învățământ: manual, creta, tabla
Scenariul lecției:
Secvențele Obie
Etape Activitatea profesorului Activitatea elevului Metodele
lecției ctive

Momentul Salută profesorul. Elevul de Conversație


Profesorul salută elevii. Verifică prezenţa elevilor la oră şi pregătirea
organizatoric serviciu anunţă elevii care sunt euristică,
lor de începutul lecţiei.
(3min) absenţi. observarea

Profesorul face un control frontal pentru a determina nivelul de De rezolvat: ex. 6, 8 b) şi ex. 9 (c,
cunoştinţe al elevilor referitor temei de acasă. d), pag. 27.
Care a fost tema pentru acasă?
Dacă este cazul, elevii formulează
- Aveţi întrebări referitoare la tema pentru acasă? întrebări.
- Transmiteţi caietele pentru verificarea temei. La tablă se vor rezolva: Se deschid caietele şi se notează
1. ex. 8 b) (un elev); data şi “Temă în clasă”.
Verificarea 2.ex. 9 c) (alt elev).
Calculaţi: Scriu în caiete:
temei de 1) 20 + 20 + 20= 1) 60
2) 20 – 3= 2) 17
acasă și 3) 7400 Explicația
3) 7451 -51=
actualizarea 4) 7 x (28 - 7)= 4) 147
Evocare 5) 4(rest 1) Conversația
cunoștințelor 5) 25 : 6=
6)2001 + 1001= 6) 3002 euristică
anterioare 7) 10 x 10 x 10= 7) 1000
8) 5 x 5 x 5 x 5= 8) 625
(5 min) Elevii explică la tablă rezultatele
- Verificăm rezultatele obţinute. Fiţi atenţi la tabla. Profesorul obţinute. Cîţiva elevi răspund la
formulează întrebări care să ajute la înţelegerea noilor noţiuni. întrebări
1) Ce este o adunare repetată? Este o înmulţire
2) Cum poate fi scrisă pe scurt suma: 6  15
15+15+15+15+15+15
Este înmulţirea cu n a numărului
3)Ce înseamnă adunarea a n numere naturale identice? dat.
Anuntarea temei si obiectivele lectiei:
Tema: Noțiunea de putere
Obiectivele:
O1: să recunoască puterea în expresii date;
O2: să scrie şi să citească puterea dată, evidenţiind baza şi
exponentul acestei puteri;
O3: să reprezinte în scris înmulţirea repetată dată ca o putere, şi
invers;
O4: să efectueze operaţii utilizând puterea unui număr natural
O5: să lucreze în grupuri mici (perechi).
O1
Metoda expunerii problematizare.
O2
O3 Rezolvăm problema: Caietele sunt deschise.
Pe un şervetel sunt brodate, pe 5 rînduri,5 buchete a cîte 5 flori. Cîte Manualele sunt închise.
flori au fost brodate în total?
1 2 + 1 2 + 1 2 + 12 =12 4
Realizarea
Explicarea Cum s-ar mai putea scrie înmulţirea obţinută? Pentru adunare avem:
materiei de 1 2 + 1 2 + 1 2 + 12 = Elevii scriu:
sensului studiu noi (25 5  5  5 53= 125 flori
min) Şi pentru înmulţirea repetată există un alt mod de reprezentare:
înmulţirea repetată se scrie ca o putere. exponentul puterii
O4 Discuția

O5 Deci: Exercițiul
5 x 5 x 5 = 53 . 5 3  putere
Se citeşte „cinci la puterea a treia”, unde 5 este baza puterii, iar 3 este
exponentul puterii. 
baza puterii
Analog vom scrie: 12 x 12 x 12 x 12=124
12 x 12 x 12 x 12= 4x4x4x4x4=45
4x4x4x4x4= Elevii sciu în caiete:
Aşadar, înmulţirea repetată este o putere.
exponentul puterii
Generalizăm:

 a
a  ...

n
a = a ,
n.ori a n  putere
unde
a  0, n 0, n1 , n . 
Se citeşte:
baza puterii
„a la puterea n".
Daţi câteva exemple de Elevii exemplifică.
puteri.
Să calculăm:
71 şi 7 0 71 = 7, 7 0 =1

Reţineţi:
a) orice număr ridicat la puterea 1 este egal cu numărul dat.
b) orice număr diferit de zero, ridiat la puterea 0 este egal cu 1.
Deci:

121 = 12 121 = 12
2003 0 =1 2003 0 =1
Generalizăm:

a 0 =1; a 0 =1, pentru orice a  0.


pentru orice a  0. a 1  a , pentru orice a .
a 1  a , pentru orice a .

Deschidem manualul la p.29, secvenţa Cercetăm şi descoperim, şi Un elev citeşte problema. Se


rezolvăm problema din manual (lucru cu manualul) rezolvă problema frontal.
Obţinem 4 5 .
Concluzie:

4 5 = 4  4  4  4  4 = 4096
Răspuns:

Cum putem scrie altfel 6 5 ? 4096 lăbuţe


Elevii scriu indepen-dent:
Dar: 6 5 =6 6 6 6 6
7777777? 7  7  7  7  7  7  7 = 77

Reţineţi !

1) puterea a n poate fi scrisă ca 0 înmulţire repetată de n factori


egali cu a şi invers - o înmulţire repetată de n factori egali cu a
 a
a n = a  ...
 a
poate fi scrisă ca puterea a n n.ori

2) pentru orice a  0, a 0 =1;

3) pentru orice a , a 1  a .

Să calculăm puterea 0, 1, 2, 6 a numărului 10. La tablă trece un elev Scriu:


care scrie şi citeşte ceea ce a scris.
10 0 = 1
Concluzie:
101 = 10
n
10 = 10

10  ...
  10 şi invers.

n.ori 10 2 = 100

10 6 = 1000000;

Consolidarea O4 10 n = 10 
10  ...  10 Explicația
  
Reflecții materiei şi O5 n.ori
Conversația
formarea
capacităţilor 10

10  ...
  10 = 10 n
 euristică
Metoda exerciţiului:
n.ori

1) Rezolvăm ex.1 a), b), c) de la pag. 29 Cîte un elev rezolvă la tablă. De


fiecare dată indică baza puterii şi
exponentul ei.
2) Ex.2, p.30 – de sine stătător.
Cîte un elev argumen-tează
rezolvarea respectivă.
Lucrul în perechi:
Reprezentanţii unor perechi citesc
1) folosind puterile lui 10, scrieţi altfel: rezultatele şi argumentează:
a) 10 milioane;
b) 5 sute de mii. 1) a) 10 6 ;
2) Calculaţi: c) 5  10 5
23  32 . 3) 72

Utilizînd tehnica T elevii fixează


Să răspundem acum la întrebările: în caiete concluziile generale
Ce am ştiut ? referitoare la secvenţa Ce ştim ?
Ce aflăm ? din manual, p.29. Un
Ce am aflat ? elev va lucra la tablă.

Lucrare independentă instructivă. Un elev trece la tablă şi rezolvă


exerciţiile scrise pe verso ei.
Sarcinile sunt scrise din timp pe tabla portabilă sau pe spatele tablei.
Ceilalţi lucrează în caiete.
1. Fie expresiile
14 3; 32; 24 - 5; 8 3 ; 145 : 12; 157; 2  2  2; 90; 481 ; 12 .
Subliniaţi puterile.

2. Fie 18 23 .
- baza puterii;
Discuția
- exponentul puterii.
Exercițiul

3. Scrieţi ca putere înmulţirea:


26  26  26  26  26  26  26.
Elevul de la tablă deschide tabla
4. Calculaţi:
şi explică rezultatele.
8 2  53 Se discută.
Să discutăm rezultatele obţinute. Se corectează greşelile (dacă
sunt).
Deschideţi agendele (caietele) şi notaţi tema pentru acasă. De rezolvat: ex.1.d), e), p.29; ex.
2 b), c); p.33.

a) Cantitativ: Răspunsuri:
1) Ce noţiuni noi am învăţat azi la lecţie? 1) Puterea, baza puterii,
2) Ce indică baza puterii? Dar exponentul ei? exponentul puterii.
3) Ce relaţie este între putere şi înmulţire? 2) Factorul şi numărul de factori
b) Calitativ: egali la înmulţirea repetată.
Se evidenţiază cine şi ce note a obţinut indicîndu-se realizările
fiecăruia. Puterea este o înmulţire repetată şi
invers.
Se apreciază activitatea clasei în ansamblu.
Se evidenţiază obiectivele care au fost realizate şi care nu.
Mulţumesc pentru lecţie!
La revedere!
La revedere!

S-ar putea să vă placă și