Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Propunator: Ion Stănel


Data : 25 ianuarie 2016
Unitatea de învăţământ: Liceul pedagogic „Spiru Haret” Focșani, județul Vrancea
Clasa: a IX – a
Aria curriculara: Om și societate
Disciplina: istorie
Unitatea de învăţare: Civilizația medievală
Tema/subiectul lecţiei: Influențe orientale în Europa
Tipul lecţiei: mixtă-combinată
Competenţe Generale: Utilizarea vocabularului și a informației în comunicarea orală și scrisă
Utilizarea surselor istorice a metodelor și tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme
Competenţe Specifice: Folosirea limbajului adecvat în cadrul unei prezentări orale sau scrise
Recunoașterea unui context economic, social, politic, cultural, istoric
Extragerea informației esențiale dintr-un mesaj
Obiective operaţionale: O1 – să analizeze textele istorice pentru a descoperi influențele orientale în Europa
O2 – să identifice principalele domenii în care s-au înregistrat influențe orientale
O3 – să sesizeze deosebirile dintre lumea Europei Occidentale și lumea orientală în Evul Mediu
O4 – să cunoască principalele zone de contact între civilizația europeană occidentală și civilizația bizantină și arabă
Valori şi atitudini: Coerență și rigoare în gândire și acțiune
Gândire critică și flexibilă
Relaționarea pozitivă cu ceilalți
Asumarea toleranței etnice, religioase, culturale
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode învăţământ: conversația, conversația euristică, învățarea prin descoperire, ciorchinele.
Mijloace de învăţământ: Manuale, fișă de lucru, harta
Forme de organizare a colectivului de elevi: individual, în pereche
EVALUAREA: fișa de evaluare
Timp: 50 de minute
Bibliografie:
Brezeanu Stelian, Istoria Imperiului Bizantin, Editura Meronia, București, 2007.
Dumitrescu Nicoleta, Manea Mihai, Bojică Ovidiu Cătălin, Istorie, manual pentru clasa a IX –a, Editura Didactică și Pedagogică, R.A., București,
2004.
Platon Alexandru Florin, Rădvan Laurențiu, Maleon Bogdan Petru, O istorie a Europei de Apus în Evul Mediu de la Imperiul Roman târziu la marile
descoperiri geografice (secolele V-XVI), Editura Polirom, Iași, 2010.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OB. EŞALONAREA CONŢINUTULUI STRATEGIA DIDACTICA


ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME
ETAPELE LECŢIEI OP. TIMP EVALUARE
PROFESORULUI ELEVILOR ŞI DE ÎNV. DE ORG.
PROCEDEE
1.MOMENT 1 Verifică dacă elevii au Se pregătesc pentru lecție Frontala Observare
ORGANIZATORIC toate materialele
min. /individuală sistematică
necesare
2. VERIFICAREA 5 min Ce lecție ați avut de Europa romanică și Europa Conversația Frontală Observare
CUNOŞTINŢELOR pregătit? gotică
euristică /individuală sistematică
ŞI A 1. Care sunt elementele 1. Arcul semirotund, bolta
COMPETENŢELOR specifice stilului semicirculară, turnul –
DOBÂNDITE ÎN romanic? clopotniță, coloanele la
LECŢIA 2. De ce poartă această interior și contraforturile la
ANTERIOARĂ denumire? exterior.
3. Precizați construcții 2. A preluat elemente din
romanice din Franța, arhitectura romană.
Spania, Germania, 3. Biserica abațială de la
Italia. Cluny, Sf. Iacob din
4. Care sunt elementele Compostella, bisericile din
specifice stilului gotic? Speyer, Worms și Meinz,
5. De ce are această bazilica San Marco din
denumire? Veneția.
6. Enumerați trei 4. Arcul frânt în formă de
catedrale gotice din ogivă, arcurile butante,
Franța. turnurile foarte înalte și
7. Enumerați două ascuțite numite fleșe,
catedrale gotice din vitraliul.
Anglia. 5. A fost dată de oamenii de
8. Enumerați două cultură ai Renașterii care nu
catedrale gotice din au apreciat arhitectura
Spania. plecând de la goți care erau
barbari.
6. Nôtre Dame din Paris,
Amiens, Reims.
7. Carterbury, Salisbury.
8. Burgos și Toledo.
3. PREZENTAREA O1 35 Se anunță titlul noii Elevii răspund solicitărilor Metoda Fișe de În perechi Observare
OPTIMĂ A lecții care se scrie pe profesorului și scriu în conversației,
min. lucru sistematică
NOULUI tablă: „Influențe caiete titlul noii lecții. învățarea
CONŢINUT ŞI O2 orientale în Europa” Apoi rezolvă fișelke de prin
DIRIJAREA Sunt anunțate lucru și participă la discuții. descoperire
ÎNVĂŢĂRII obiectivele urmărite.
O3 Precizează cele două
tipuri de influențe
orientale: bizantine și
O4 arabe.
Profesorul solicită
elevilor să rezolve fișa
de lucru nr. 1 despre
influențele bizantine.
După terminarea
lucrului au loc discuții
privind aspectele de
influență politică,
economică, religioasă și
culturală.
Cere elevilor să rezolve
fișa de lucru 2 despre
influențele arabe.
Ulterior au loc discuții
despre influențele
economice, culturale.
4. REALIZAREA O1 5 Profesorul propune Elevii răspund întrebărilor Individual Observarea
FEED-BACK-ULUI realizarea unui și scriu schema rezultată pe
min. ciorchine pe tablă caietele lor. sistematică
pornind de la întrebări
O2
adresate levilor despre
tema lecției predate.
O3

5.ASIGURAREA 2 Prezint bibliografie Notează tema pentru acasă Individual Observare


RETENŢIEI ŞI A pentru cei interesaţi şi
min. sistematică
TRANSFERULUI anunţ tema pentru acasã
CUNOŞTINŢELOR

6.APRECIERI ŞI 2 Voi face aprecieri


RECOMANDĂRI colective si individuale
min.
asupra desfasurarii
lectiei, calitatii si
cantitatii cunostintelor
insusite.

S-ar putea să vă placă și