Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Disciplina: Logică, comunicare și argumentare


Propunător: profesor Costiuc Ana-Maria
Data: 09.06.2017
Clasa: IX a A
Tema lecției: Tipuri de argumentare
Subiectul lecției: Tipuri de argumentare inductivă
Nr. ore: 1 h
Tip de lecție: mixtă
Durata: 50 minute
Competențe generale: Utilizarea conceptelor specifice științelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaștere și explicare unor fapte, evenimente,
procese din viața reală. Cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme teoretice și practice, în cadrul diferitelor grupuri.
Competențe specifice. 1.4. 2.4. 3.3. 4.2. 5.2.
Competențe operaționale: la sfârșitul lecției elevul trebuie să fie capabil de:
Competente cognitive:
C1. Să definească termeni de logica inductivă, ,inducție completă, inducție incompletă, inducția prin simpla enumerare, inducție științifică
C2. Să identifice proprietățile argumentelor nedeductive
C3. Să explice argumentele nedeductive
C4. Să formuleze un argument nedeductiv.
Competențe socio-afective:
a. Să manifeste curiozitate față de noile cunoștințe
b. Să reacționeze la identificarea argumentelor nedeductive
Competențe psihomotorii:
a. Să evidențieze abilități de lectură.

Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația examinatoare, explicația, conversația catehetică, exercițiul, expunerea, lucrul pe grupe (Philips 6.6), aplicații
Resurse materiale: manual, tabla, flipchart, markere negre,fișe de lucru, fișe de exerciții.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, grupe

Bibliografie
Ioan Albulescu, Didactica disciplinelor socio-umane, Ed. Napoca Star, Cluj Napoca. 1999

1
Scenariu didactic

Nr.cr Obiec Tim Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de
t tive p lecției organizar
e
1. 1 Momentul Profesorul saluta elevii. Notează absențele și Elevi salută profesorul, Dialog Catalog Frontal
min organizatoric și pregătește materialul necesar lecției prezintă absenți și se
pregătirea pregătesc pentru lecție.
materialului
2. 15 Verificarea Profesorul exprima următoarele exemple de Elevii selectați vor Conversație Tablă Frontal
min cunoștințelor argumente cu propoziții compuse la tablă răspunde la tablă la examinatoar fliphcart
( vezi Anexa 2) cerințele aplicațiilor. e
Profesor selectează elevi pentru a răspunde la Aplicații Individua
aplicațiile cu propoziții compuse. l
Profesorul verifică formalizarea
argumentelor.

3. Captarea atenției Profesorul exprima și scrie la tabla următorul Elevii răspund că sunt Conversația. Frontal
3 exemplu:Ion este absent. Andrei este absent. greșite pentru că nu toți Individua
min Mihai este absent/ Ion, Andrei și Mihai sunt elevii din clasa a IX –a A l
elevii în clasa a IX a. Prin urmare toți elevii pot fi absenți și nici
clasei a IX-a sunt absenți. pisicile nu pot sta în două
Dacă pisica mea sta în două membre membre inferioare.
inferioare. atunci toate pisicile stau in două
membre inferioare.
.

4. 2 Anunțarea Profesor scrie la tabla noul titlul al lecției și Elevii ascultă cu atenție Dialog Flipchart Frontal
min titlului și anume: Tipuri de argumentare inductivă. și scriu noul titlul în . Tabla
competențelor caietele lor.
lecției
5. 17 Prezentarea Profesorul scrie la tablă noile informații: Elevii ascultă cu atenție Expunerea Flipchart Frontal
min noilor cunoștințe Logica inductivă - se ocupă cu studiul și scriu în caietele lor. Conversația. Tabla
raționamentelor de la particular la general, Marker
C1 adică cu studiul argumentelor bazate pe

2
C2 generalizare
C3 . Porcul mistreţ este omnivor
Ursul este omnivor
Omul este omnivor
Porcul mistreţ, ursul şi omul sunt
(unele) mamifere
Probabil că toate mamiferele sunt
omnivore
Proprietățile argumentelor inductive
A. caracterul amplificator al concluziei în
raport cu premisele din care a fost obținută.
B. caracterul probabil al concluziei în raport
cu premisele din care a fost obținută.
Tipuri de inducție:
a. Inducția completă - presupune o clasă de
obiecte al cărei număr de obiecte nu este
foarte mare, fiecare obiect este examinat
individual și fiecare obiect are o anumită
proprietare, se conchide că întreaga clasă de
C1 obiecte are respectiva proprietate.
C2 Universitatea A are studenţi străini
C3 Universitatea B are studenţi străini
Universitatea C are studenţi străini
Universităţile A, B şi C (şi numai
ele) sunt toate universităţile oraşului X
Prin urmare, toate universităţile oraşului
X au studenţi străini.
b. Inducția incompletă( amplificatoare – se
trece de la un număr finit de cazuri la un Elevii ascultă cu atenție Expunerea Flipchart
număr infinit de cazuri, iar acest număr și scriu în caietelele lor. Conversația. Tabla Frontal
depășește posibilitățile noastre de cercetare, Marker Grupe
se va examina un număr finit de cazuri și se
va conchide ca întreaga clasă are proprietate
P.
Pisica are blană

3
Tigrul are blană
C1 C2 Leul are blană
C3 Pisica, tigrul şi leul sunt feline
Prin urmare, probabil toate felinele au
blană
c. Inducția prin simpla enumerare –presupune Flipchart
trecerea în revistă a unui număr cât mai mare Tabla Frontal
de cazuri din care niciunul nu contrazice Marker Grupe
rezultatul spre care tindem. Elevii ascultă cu atenție Expunerea
Toate cazurile cercetate satisfac și scriu în caietele lor. Conversația.
proprietatea P şi nu se cunoaşte nici un caz
care să contrazică această proprietate.
Deci toate cazurile din clasa dată satisfac
proprietatea P.
d. Inducția științifică – este bazată pe reguli
bine determinate, prin utilizarea observației
riguros organizate, a experimentului și a unor
metode de cercetare inductivă. Observația
poate fi simpli sau complexă, întâmplătoare și
științifică. Vezi Anexa 1

6. C1. 18 Fixarea Profesorul oferă grupelor fișe de exerciții și Elevii grupați pe echipe Lucrul pe Markere Grupe
C2. min cunoștințelor și au ca sarcină de lucru să identifice tipurile de vor rezolva sarcinile de echipe. Flipchart
C3 asigurarea inducții pe baza exemplelor vezi Anexele lucru adică identificarea Fise de
C4 conexiuni lucru
3.4.5.6.7, 8 tipurilor de inducție și
inverse
formularea unui
Profesorul cere reprezentanților echipelor să argument nedeductiv.
își prezinte răspunsurile și să argumenteze
răspunsurile lor. Reprezentanții echipelor
vor prezenta răspunsurile
lor și le vor argumenta.
7. 1-2 Încheierea Profesorul anunță încheierea activității și face Elevii ascultă cu atenție. Dialog Frontal
min activității aprecieri verbale.

4
Anexa 1

Logica inductivă - se ocupă cu studiul raționamentelor de la particular la general, adică cu studiul argumentelor bazate pe generalizare
. Porcul mistreţ este omnivor
Ursul este omnivor
Omul este omnivor
Porcul mistreţ, ursul şi omul sunt (unele) mamifere
Probabil că toate mamiferele sunt omnivore
Proprietățile argumentelor inductive
A. caracterul amplificator al concluziei în raport cu premisele din care a fost obținută.
B. caracterul probabil al concluziei în raport cu premisele din care a fost obținută.
Tipuri de inducție:
a. Inducția completă - presupune o clasă de obiecte al cărei număr de obiecte nu este foarte mare, fiecare obiect este examinat individual și fiecare obiect are o
anumită proprietare, se conchide că întreaga clasă de obiecte are respectiva proprietate.
Universitatea A are studenţi străini
Universitatea B are studenţi străini
Universitatea C are studenţi străini
Universităţile A, B şi C (şi numai ele) sunt toate universităţile oraşului X
Prin urmare, toate universităţile oraşului X au studenţi străini.

b. Inducția incompletă( amplificatoare – se trece de la un număr finit de cazuri la un număr infinit de cazuri, iar acest număr depășește posibilitățile noastre de
cercetare, se va examina un număr finit de cazuri și se va conchide ca întreaga clasă are proprietate P.
Pisica are blană
Tigrul are blană
Leul are blană
Pisica, tigrul şi leul sunt feline
Prin urmare, probabil toate felinele au blană
c. Inducția prin simpla enumerare –presupune trecerea în revistă a unui număr cât mai mare de cazuri din care niciunul nu contrazice rezultatul spre care
tindem.
Toate cazurile cercetate satisfac proprietatea P şi nu se cunoaşte nici un caz care să contrazică această proprietate.
Deci toate cazurile din clasa dată satisfac proprietatea P.
d. Inducția științifică – este bazată pe reguli bine determinate, prin utilizarea observației riguros organizate, a experimentului și a unor metode de cercetare
inductivă. Observația poate fi simpli sau complexă, întâmplătoare și științifică.

5
Anexa 2

Fișă de aplicații evaluative

1. Se dau următoarele argumente.

a. Îmi plac trandafirii sau garoafele. Dacă îmi plac şi trandafirii şi garoafele, atunci nu-mi plac crinii. Fiindcă nu-mi plac nici trandafirii şi nici garoafele,
rezultă că îmi plac crinii.
b. Dacă rezolvi o problemă de logică, atunci, dacă nu citeşti cu atenţie cerinţa, rezolvi greşit problema. Având în vedere că rezolvi o problemă de logică,
rezultă că, nu rezolvi greşit problema dacă şi numai dacă citeşti cu atenţie cerinţa.
c. Dacă eşti obosit, trebuie să te odihneşti. Dacă eşti obosit, nu ai voie să te urci la volan. Este fals că, ori nu trebuie să te odihneşti, ori ai voie să te urci la
volan. De aici trag concluzia că nu eşti obosit.
Cerințe:

a. Identificați variabilele propoziționale.


b. Identificați propozițiile simple din argument.
c. Transcrieți argumentul în limbaj formal.

2. verificați validitatea următoarelor formule logice prin metoda matriceală.


(~pvq)&[~(p&r)]}≡(q→~r)
{[(~qv~p)→r]&(p≡~r)}→q

6
Anexa 3

Fișă de lucru nr. 1

1. Identificați tipul de argumentare inductivă.

Ana este sincera.


Mihai este sincer.
Cristian este sincer.
Ana, Mihai, Cristian sunt elevi în clasa IX a.
Prin urmare toți elevii clasei a IX- a sunt sinceri.

2. Construiți un exemplu de argumentare inductivă.

7
Anexa 4

Fișă de lucru nr. 2.

1. Identificați tipul de argumentare inductivă.

Tigrul este carnivor.


Leul este carnivor.
Lupul este carnivor.
Tigrul, leul și lupul sunt din clasa felinelor.
Prin urmare toate felinele sunt carnivore.

2. Construiți un exemplu de argumentare inductivă.

8
Anexa 5

Fișă de lucru nr. 3

1. . Identificați tipul de argumentare inductivă:


Toți copacii sunt lemnoși precum stejarul, arțarul, bradul recunoscuți pentru că sunt din lemn.

2. Construiți un exemplu de argumentare inductivă.

9
Anexa 6.

Fișă de lucru nr. 4

1. . Identificați tipul de argumentare inductivă:


Delfinul este un bun înotător.
Rechinul este un bun înotător.
Crapul este un bun înotător.
Delfinul, rechinul, crapul sunt pești.
Prin urmare toți peștii sunt buni înotători.

2. Construiți un exemplu de argumentare inductivă.

10
Anexa 7

Fișă de lucru nr. 5

1. Identificați tipul de argumentare inductivă:

Ion este agricultor.


Mihnea este agricultor.
Matei este agricultor,
Ion, Mihnea, Matei sunt pasionați de terenul cultivat.
Prin urmare toți agricultorii sunt pasionați de terenurile cultivate.

2. Construiți un exemplu de argumentare inductivă.

11
Anexa 8

Fișă de lucru nr. 6

1. Identificați tipul de argumentare inductivă:

Toate autoturismele sunt poluante precum Honda. Dacia, Mercedes pentru că sunt cunoscute pentru că emit gaze nocive și poluante.

2. Construiți un exemplu de argumentare inductivă.

12

S-ar putea să vă placă și