Sunteți pe pagina 1din 10

Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:

Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Chimie
Profesor:Iatan Eliza
Clasa: a VIII-a
Tema: Metode de obţinere a bazelor
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe pe baza experimentului de laborator
Competenţe specifice:
2.1. Analizarea, interpretarea observaţiilor/ datelor obţinute prin activitatea de investigare.
2.5. Formularea de concluzii şi de generalizări pentru punerea în evidenţă a proprietăţilor fizice şi chimice ale bazelor.
3.3. Aplicarea regulilor/ legilor în scopul rezolvării de probleme.
4.4. Comunicarea rezultatelor unui demers investigativ cu ajutorul Internetului.
5.1. Aprecierea avantajelor şi a dezavantajelor utilizării unor baze.
Obiective operationale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili :
- să definească bazele pe baza compoziţiei lor;
- să scrie corect formulele chimice ale bazelor pe baza valenţelor;
- să denumească corect bazele pe baza regulilor de denumire învăţate;
- să identifice formulele corespunzătoare unor baze pe baza formulei generale a acestora;
- să deducă câteva metode de obţinere a bazelor solubile şi a celor insolubile pe baza cunoştinţelor anterioare;
- să verifice experimental unele metode de obţinere;
- să-şi formeze deprinderi de utilizare a ustensilelor de laborator şi a substanţelor;
- să descrie observaţiile efectuate în terminologia specifică chimiei;
- să particularizeze prin reacţii chimice metodele de obţinere a bazelor;
- să aplice noile cunoştinţe în rezolvarea de exerciţii, probleme, scheme program;
Metode şi procedee utilizate: conversaţia euristica, problematizarea, descoperirea dirijată, exerciţiul, experimentul, ciorchinele.
Mijloace de învăţământ: sistemul periodic, manualul, fişe de lucru (experimentală, de consolidare, de evaluare), substanţe şi
ustensile de laborator (fenolftaleină, turnesol, var nestins, soluţie de CuSO 4, soluţie de NaOH, soluţie FeCl3, sol. NaCl, instalaţie de
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

electroliză, alimentator didactic, eprubete, stativ, pahar Berzelius) tablă magnetică, magneţi, laptop, videoproiector, ecran, cretă albă şi
colorată, etc.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitǎţi desfǎşurate de profesor Activitǎţile elevilor


1. Moment organizatoric  Face prezenţa şi verificǎ existenţa materialelor şi a mijloacelor  Elevii se pregǎtesc
2. Captarea interesului necesare desfǎşurǎrii lecţiei. pentru lecţie
elevilor pentru lecţie  Capteazǎ atenţia elevilor anunţând activitǎţile ce vor fi  Îmbracă halatele şi se
desfǎşurate în oră : aşeazǎ la mesele de
 Rezolvarea unor întrebări şi exerciţii recapitulative lucru.
despre baze;  Urmăresc planul de
 Observarea experimentală a metodelor de obţinere ale desfăşurare a orei
bazelor;
 Rezolvarea unor exerciţii şi probleme în care vor aplica
metodele de obţinere a bazelor.
 Argumentează necesitatea cunoaşterii metodelor de obţinere şi  Ascultă obiectivele
3. Enunţarea enunţă obiectivele lecţiei; lecţiei
obiectivelor  Verifică cunoştinţele referitoare la baze propunând elevilor spre  Rezolvă fişa de lucru
4. Verificarea / rezolvare fişa de lucru (Fişa 1)  Răspund întrebărilor
actualizarea  Propune evaluarea prin schimbarea fişelor între elevi şi profesorului
cunoştinţelor  Corectează fişele
corectarea acestora simultan cu verificarea frontală a
anterioare colegilor
răspunsurilor corecte.
 Strânge fişele corectate
5. Anunţarea temei şi  Se anunţǎ şi se scrie pe tablă tema lecţiei : „Metode de obţinere  Elevii ascultǎ cu atenţie
precizarea scopului a bazelor” planul activităţilor ce vor
 Se prezintǎ scopul noii lecţii: „Pe baza observaţiilor urma.
experimentale şi a exerciţiilor de muncǎ independentǎ prezente  Notează titlul lecţiei pe
în fişele de lucru, vom deduce metodele de obţinere ale bazelor caiete.
solubile şi a celor insolubile”.
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

 Face precizarea că fiecare tip de bază,solubilă sau insolubilă, are  Identifică reacţii de
metode specifice de obţinere; obţinere a bazelor din
 Solicită elevilor să-şi amintească din lecţiile anterioare reacţii cunoştinţele anterioare
prin care se obţin baze; (proprietăţile metalelor, a
 Împarte elevii pe grupe de lucru; oxizilor metalici).
 Distribuie fişele de lucru grupelor de elevi;  Primesc fişele
6. Dirijarea învăţării  Discută cu elevii sarcinile de lucru prevăzute de fişă;  Elevii citesc fişa;
 Atrage atenţia elevilor în legătură cu respectarea normelor de  Îşi reamintesc regulile
protecţie în laborator şi cu mânuirea substanţelor; de protecţie
 Pentru obţinerea bazelor solubile prin reacţia metalelor active cu  Urmăresc filmul
apa, propune vizionarea unui film, “Reacţia metalelor alcaline cu  Extrag informaţiile din
apa” film (metoda de
 Ajută elevii să exprime verbal observaţiile efectuate în filmul obţinere, culoarea
vizionat; indicatorului)
 Solicită acestora scrierea şi egalarea reacţiei la tablă;  Scriu pe tablă reacţia
 Ajută elevii să exprime observaţiile făcute în timpul efectuarii chimică, o egalează
experimentelor)  Urmăresc modul de
 Monitorizează desfăşurarea experimentelor; lucru din fişa de lucru
 Efectuează
 Se asigură că sunt respectate normele de securitate;
experimentele
 Monitorizează participarea elevilor la desfăşurarea activităţilor
 Elevii notează pe fişe
în cadrul grupei;
datele obţinute
 Discută cu elevii concluziile ce se desprind în urma  Reţin informaţiile
experimentelor efectuate (generalizarea metodelor de obţinere a referitoare la metodele
bazelor, modalitatea de recunoaştere a acestora); de obţinere a bazelor,
 Solicită elevilor scrierea şi egalarea reacţiilor chimice pe tablă, schimbarea culorii
notarea precipitatelor şi a gazului degajat cu ajutorul săgeţilor, indicatorilor, etc.
culoarea precipitatelor, a indicatorilor)  Completează ciorchinele
 Propune completarea ciorchinelui „Obţinerea bazelor” (Fişa 3)
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

7. .Asigurarea pe baza cunoştinţelor


feedbackului  Propune rezolvarea unei scheme problematizate în care se aplică acumulate în timpul orei.
(obţinerea metodele de obţinere a bazelor;  Rezolvă la tablă şi în
performanţei) caiete schema
 Notează elevii care au participat activ în cadrul lecţiei.
problematizată
8. Asigurarea retenţiei şi  Dă tema pentru acasă:  Notează în caiete tema
a transferului  Rezolvarea exerciţiilor rămase nerezolvate în fişa 3. pentru acasă.
 Exerciţiul 1, pag.69, editura Corint
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

FIŞA DE LUCRU 1
FIŞA DE VERIFICARE A CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE

1. Identifică bazele!

Na2O, Cu(OH)2, AlCl3, MgO, HCl, CaSO4, Cu, O2, BaCl2, Ba(OH)2, C, CaO, KOH, Na2CO3, KI, Mg(OH)2, HNO3.

2. Precizează ce au în comun substanţele identificate:


……………………………………………………………………………….
3. Corectează greşelile!

Incorect: Corect:
Na2OH …………..
FeOH ………….. sau ………….
CaOH …………..
Al(OH)2

4. Asociază!

Hidroxid de bariu Fe(OH)2


Hidroxid feric NH4OH
Hidroxid feros Ba(OH)2
Hidroxid de amoniu Fe(OH)3

5. Completează!
a) Bazele sunt substanţe …………. formate din …………. şi …………………… .
b) O excepţie de la regula generală de definire a bazelor o constituie ……………… care nu conţine un ………… în formulă.
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

FIŞA DE LUCRU 2 – FIŞA EXPERIMENTALĂ


OBŢINEREA BAZELOR

Metoda
Nr. Materiale
de Modul de lucru Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice Conclu
crt. necesare
obţinere
Reacţia
1.Sodiul reactionează energic Este
metalelor
Sodiu, apă, cu apa; metoda
puternic Se vizualizează filmul „ Reacţia
1. fenolftaleină, 2.Soluţia ţinută se colorează 2Na + 2H2O = 2NaOH + H2↑ obţiner
electropo sodiului cu apa”
cristalizor în roşu-carmin; bazel
zitive cu
3. Reacţia este exotermă; solub
apa
1.Se pune apă în paharul Berzelius; 1.Oxidul de calciu reacţio-
Este
CaO, apa, 2.Se adaugă CaO în pahar. neaza energic cu apa;
Reacţia metoda
pahar 3.Se urmăreşte indicaţia termom. 2.Reacţia este puternic
oxizilor obţine
2. Berzelius, 4.Se lasă să se limpezească ; exotermă-termometrul indică CaO + H2O = Ca(OH)2
metalici pentr
hârtie de 5. Se introduce un capăt al hârtiei de creşterea temperat;
cu apa baze
turnesol turnesol în soluţia limpede de apă de 3. Turnesolul devine albastru
solubi
var; în mediul bazic;
3. Tratarea a. sol. CuSO4, 1. Se toarnă o cantitate mică de a. Se formează un pp. CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+ Na2SO4 Este
sărurilor sol. NaOH soluţie de piatra vânată într-o albastru, gelatinos, insolubil, metoda
cu baze b. se repetă eprubetă; Cu(OH)2 obţine
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

experimentul
pentr
utilizaând, în 2. Se adaugă o cantitate mică de sol b. Se formează un precipitat
solubile baze
loc de CuSO4 NaOH peste sol de CuSO4 brun-roşcat de Fe(OH)3
insolub
sol. FeCl3
sol NaCl, fire 1.Se prepară o soluţie concentrată de -la electrozi se degajă bule
Este
cond, NaCl şi se toarnă în instal de electrol -se observă că în vecinătatea
Electroliz La electrozi au loc procese metod
alimentator, 2.Se pun câteva picături de catodului soluţia se colorează
a soluţiei complexe care se pot reprezenta industr
4. instalaţia de fenolftaleină în vecinătatea catodului treptat în roşu-carmin (baza)
de prin reacţia totală: de ob
electroliză, şi câteva picături de cerneală în iar la anod soluţia de
saramură 2NaCl+ 2H2O → Cl2+ H2 + 2NaOH NaOH
fenolftaleină, vecinătatea anodului cerneală se decolorează
KOH
cerneală 3.Se închide circuitul; treptat (se formează clor)
ATENŢIE! Înainte de a începe efectuarea experimentelor reamintiţi-vă regulile de protecţie în laboratorul de chimie

Nr. Metoda de Materiale


Modul de lucru Observaţii Ecuaţia reacţiei chimice Conclu
crt. obţinere necesare
1.Sodiul .................... ........ Este
Reacţia
Sodiu, apă, ..... cu apa; metodă
metalelor Se vizualizează filmul „ Reacţia
1. fenolftaleină, 2.Soluţia obţinută se 2Na + 2H2O = ......... + .........↑ obţine
active cu sodiului cu apa”
cristalizor colorează în ......................; bazelo
apa
3. Reacţia este exotermă; .......
2. Reacţia CaO, apa, pahar 1.Se pune apă în paharul Berzelius 1.Oxidul de calciu ............. CaO + H2O = ...................... Este
oxizilor Berzelius, hârtie 2.Se adaugă CaO în pahar. ......................... cu apa; metodă
metalici de turnesol 3.Se obs. indicaţia termometrului; 2.Reacţia este puternic obţine
cu apa 4.Se lasă să se limpezească ; exotermă-termometrul pentr
5. Se introduce un capăt al hârtiei indică ............temperaturii; bazele
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

de turnesol în soluţia limpede de


3. Turnesolul devine ..........
........
apă de var; în mediul bazic format
a. sol.CuSO4, a. Se formează un Este
1. Se toarnă o cantitate mică de
Tratarea sol. NaOH precipitat .........., gelatinos, metodă
soluţie de piatra vânată într-o
sărurilor b. se repetă insolubil, de Ca(OH)2 obţine
3. eprubetă; CuSO4+2NaOH = .......↓+ ........
cu baze experimentul b. Se formează un pentr
2. Se adaugă o cantitate mică de sol
solubile utilizând, în de precipitat ..........-............. bazele
NaOH peste sol de CuSO4
CuSO4, sol. FeCl3 de Fe(OH)3 ........
-la electrozi se degajă ........
1.Se prepară o soluţie concentrată
Sol. NaCl, fire de gaz; Este
de NaCl şi se toarnă în instalaţia de
conductoare, -se observă că în meto
electroliză; La electrozi au loc procese
Electroliza alimentator, vecinătatea catodului sol se indust
2.Se pun câteva picături de complexe care se pot reprezenta
4. soluţiei de instalaţia de colorează treptat ă de
fenolftaleină în vecinătatea prin reacţia totală:
saramură electroliză, în ...............(baza) iar la obţine
catodului şi câteva picături de 2NaCl+2H2O Cl2+H2+2NaOH
fenolftaleină, anod soluţia de cerneală NaOH
cerneală în vecinătatea anodului
cerneală se ............................ treptat KOH
3.Se închide circuitul;
(se formează clor)
FIŞA DE LUCRU – FIŞA EXPERIMENTALĂ (Rezolvarea fişei)
OBŢINEREA BAZELOR
ATENŢIE! Înainte de a începe efectuarea experimentelor reamintiţi-vă regulile de protecţie în laboratorul de chimie
FIŞA 3
FIŞA DE CONSOLIDARE, OBŢINEREA BAZELOR

1. Completaţi ciorchinele – obţinerea bazelor:

BAZE
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

2. Scrie succesiunea reacţiilor prin care K se transformă în K2SO4.


K → K2SO4

3. Câţi moli de sulfat de potasiu se obţin dintr-un mol de potasiu?

FIŞA 3
FIŞA DE CONSOLIDARE, OBŢINEREA BAZELOR (Rezolvarea fişei)

1.Completaţi ciorchinele – obţinerea bazelor:

BAZE

INSOLUBILE
SOLUBILE
Profesor Iatan Eliza Nume şi prenume elev:
Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti Data:

Metal Oxid Bază


activ + metalic+ solubilă+ Reacţie
apă apă Sare de
Reacţie
de schimb
înlocuire Reacţie de
combinare

2. Scrie succesiunea reacţiilor prin care K se transformă în K2SO4.


K → K2SO4
2K + 2H2O = 2KOH + H2↑
2KOH + CuSO4 = Cu(OH)2 ↓+ K2SO4
3. Câţi moli de sulfat de potasiu se obţin dintr-un mol de potasiu?
1 1
2K + 2H2O = 2KOH + H2↑
2 2
1 x
2KOH + CuSO4 = Cu(OH)2 ↓+ K2SO4
2 1
X = 1/2 = 0,5 moli K2SO4

S-ar putea să vă placă și