Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
AHP Doblea Raul 831
AHP Doblea Raul 831
PROIECT
ACTIONARI HIDRO-PNEUMATICE
ÎNDRUMĂTOR: STUDENT:
BIROUAS FLAVIU Prodan Silviu
GRUPA: 831
Introducere
SCURT ISTORIC
1968 – firma Kawasaki Havy Ind. Preia spre fabricatie pe scara larga robotii de tip
UNIMATE.
In lumea industriei, unul dintre cei mai cunoscuti roboti este bratul robotic. Acest
brat metalic, adesea fiind construit din 4-6 articulatii poate fi flosit pentru o multitudine
de aplicatii industriale sudare, manipularea materialului, indepartarea materialului, etc.
Bratul robotic industrial, care este de obicei fabricat din otel sau fonta, este
construit de la baza in sus finalizandu-se cu o incheietura si orice efector final necesar
pentru executarea anumitei cerinte. Cateva din bratele mai mari, folosite pentru a ridica
sarcini grele sunt actionate prin mijloace hidraulice si pneumatice.
Pentru realizarea acestor functii, structura unui robot este alcatuita din:
- sistemul mecanic;
- sistemul de actionare;
- sistemul senzorial.
Sistemul mecanic este constituit din mai multe elemente legate intre ele prin cuple
cinematice.
Subsistemul din cadrul sistemului mecanic dedicat acestei interactiuni este efectorul
final.
- topologie seriala,
- paralela
- mixta.
3. Robot sferic (polar) – spaţiul de lucru este definit în coordonate sferice (polare);
B. După numărul gradelor de libertate ale mişcării braţului de lucru (grade de libertate
lucrative, plus eventuale mişcări suplimentare/pregătitoare):
1. Roboţi cu un număr mic de grade de libertate (2-3);
Generaţia 3 – robotul îşi poate adapta/ajusta singur programul de lucru pe baza unor
logici (software/hardware) ce iau în calcul condiţiile concrete ale mediului de lucru.
(Notăm că aproape s-au definit şi generaţii intermediare, gen ‘1.5’ sau ‘2.5’!)
Figura 1
Sistemele uzuale de actionare folosesc trei surse primare de energie : electrica ,
pneumatica sau hidraulica. Procentual, cel mai mare numar de sisteme de roboti
industriali moderni utilizeaza actionarea hidraulica datorita unor caracteristici deosebite
pe care aceste echipamente le ofera în ceea ce priveste raportul dintre forta exercitata
la dispozitivul motor si greutatea acestuia.
Se pot utiliza la actionari simple pentru roboti industriali mijlocii si grei, destinati
manipularii sarcinilor in sectoare calde, turnatorii, stivuire automata, minerit, etc.
Dispozitivul cu cea mai larga utilizare în aceste sisteme este reprezentat de pistonul hidraulic
liniar.(figura 2).
Figura 2
Diferentele de presiune create în cele doua camere determina valoarea fortei exercitate,
F=S*(p1-p2)
Aceste presiuni sunt create prin asigurarea circulatiei fluidului pe anumite cai de fluid prin intermediul
unui servoventil SV de la o sursa de putere hidraulica SPH. Controlul servoventilului este realizat electric.
Considerând o geometrie simetrica adoptata în constructia pistonului si notând prin x deplasarea fata de
punctul median al cilindrului, dinamica miscarii este definita prin ecuatiile,
unde v este viteza elementului, B reprezinta modul de compresibilitate, kf, Fr, determina frecarile
vâscoase si uscate, iar q1 si q2 sunt debitele realizate pe cele doua trasee.
Avantaje:
2.Unități de măsură
Presiune:
1 Pa=1N/
1 bar=100kPa=100000Pa
1 Pa=0.00001bar
1 kg=10N
5000000 Pa=50 Bari
3.Unități de dimensionare
Tipul Cursa Viteza Presiune Forța
cuplei liniară/Cursa minimă fluid nominală
T/R unghiulară liniară/Viteza hidraulic [kN]
[mm] unghiulară [kPa]
Cupla 1 T 150 0.01 5000 30
Cupla 2 T 350 0.012 5000 25
Cupla 3 T 400 0.03 5000 15
Volum=Aria*Cursa liniară
Debit=
Forța=30 kN
Presiunea=5000kPa
Aria: A=?
Diamterul: D=?
S==
D=2*=
ØAL=80 mm
Forța=25 kN
Presiunea=5000kPa
Aria: A=?
Diamterul: D=?
S==
D=2*=
ØAL=80 mm
Forța=15 kN
Presiunea=5000kPa
Aria: A=?
Diamterul: D=?
S==
D=2*=
ØAL=50 mm
Calcule de determinare a volumului
Noțiuni teoretice aplicate: Volum, Arie
Volum=Arie*Cursa A=
Dacă dorim să avem o viteza de extindere egala cu cea de retractie este nevoie sa calculam
debitul specific ambelor operații.
Acest lucru este datorat diferenței de volum dintre cavitatea cu tijă și cea fără tijă.
Așadar pentru diametrul inelului A3 vom folosi dimensiunile din catalog a pieselor selectate:
Volum de avans pentru cilindrul 1:
A===7853.98
=78.539*150=1178097.24 =1.17 l
A===5026.54
=5026.54*350=1759291.88 =1.75 l
A===3117.24
=3117.24*400=1246898.12=1.24 l
Volum tija 1:
2827*150 mm=424050
Volum tija 2:
1963.49*350 mm=687221.5
Volum tija 3:
1256.63*400 mm=502652
Volum de revenire:
=1178097.24-424050=754047.24=0.75 l
=1759291.88-687221.5=1072070.38=1.07 l
=1246898.12-502652=744246.12=0.74 l
Δt1=150mm/10mm/s=15 s
Δt2=350mm/12mm/s=29,16 s
Δt3=400mm/30mm/s=13,3333 s
Debite de avans:
==60332.36=60.33=0.060 l/s
Debite de retragere:
==50269.816=50.269=0.050 l/s
==36765.102=36.765=0.036l/s
==55832.417=55.832=0.055 l/s
Puterea hidraulică
Hp=
Hp==0.63