Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mare
PROPUNATOR: Scărlătescu Vasilica Loredana
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitati pe domenii experientiale
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate
TEMA ANUALĂ Cand, cum și de ce se întâmplă
CONTINUTUL ACTIVITATII: Educatie pentru societate
TEMA: „Asa da, asa nu!”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individuala
SCOPUL ACTIVITATII: Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrari in viata sociala;
 sa cunoasca si sa respecte reguli de securitate personala;
 sa motiveze alegerea jetonului in structuri verbale gramaticale
logice,corecte.
SARCINA DIDACTICA:
 sa recunoasca comportamentul pozitiv sau negativ;
 sa verbalizeze actiunea ilustrata;
 sa aseze jetoanele pe panou in locurile corespunzatoare;
 sa completeze fisa in mod corespunzator cerintelor.
REGULILE JOCULUI:
 sa inchida si sa deschida ochii la semnalul educatoarei alegand jetonul de pe masa;
 sa astepte randul pentru a putea fi numit;
 sa aplaude raspunsurile corecte.
ELEMENTE DE JOC:
 inchiderea si deschiderea ochilor;
 surpriza (plicul)
 bagheta Zanei Vara
 aplauze.
 Periuță și pastă de dinți
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, jocul
 MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: cadoul primit de la Zana Vara (bagheta,scrisoarea
poezia), jetoane cu imagini (comportamente pozitive si negative), tabla magnetica, cosul
Zanei, fisa de lucru, creioane colorate, recompense (ecusoane stelute vesele), Periuță și
pastă de dinți

SISTEMUL DE EVALUARE:
FORMA DE EVALUARE: evaluare finala.
METODE DE EVALUARE: observarea curenta, chestionare orala, aprecieri verbale, fise –proba
scrisa
DURATA:30-35 min
NR. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE
CRT DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment Se asigura un climat optim pentru
organizatoric desfasurarea activitatii:
-aerisirea salii de grupa;
-pregatirea materialului didactic
necesar;
-aranjarea mobilierului in forma de
„V”.
2. Captarea atentiei Se realizeaza cu ajutorul surprizei Conversatia Observare
din partea Zanei. explicatia curenta
Vor fi prezentate elementele ce
compun cadoul.

3. Anuntarea temei Educatoarea va prezenta titlul Conversatia Observare


si a obiectivelor jocului propus de Zana „Asa da,asa explicatia curenta
nu!” si anuntarea obiectivelor.
4. Dirijarea invatarii Se explica sarcinile si regulile
jocului. Explicatia,
Explicarea regulilor: demonstratia, Observarea
-copilul atins cu bagheta vine la conversatia curenta
masa educatoarei; Chestionarea
-la semnalul educatoarei acesta orala
inchide ochii;
-acesta alege un jeton; Aprecierea
-la semnalul educatoarei copilul Verbala
deschide ochii si verbalizeaza
comportamentul de pe jeton;
-copilul aseaza jetonul in locul Proba orala
potrivit(sub fata zambitoare sau
trista) Exercitiul
-urmatorul copil care va fi atins de Problematiza-
bagheta va cauta imaginea cu rea
comportamentul opus celui asezat
deja la panou si il va aseza la locul
coresppunzator.
Jocul de proba.
Va fi realizat cu ajutorul educatoarei
Executarea jocului
Vor fi urmarite respectarea regulilor,
corectitudinea raspunsurilor,
asezarea corecta a jetoanelor. Se va
repeta cu 2-3 copii. Fiecare raspuns
corect va fi aplaudat.
Varianta 1
Vor fi explicate regulile
-educatoarea cere copiilor sa
verbalizeze un comportament „asa
da” –reguli de circulație
-apoi va solicita un alt copil ca va
verbaliza un „asa da” –reguli de
igiena personala. Se va repeta si cu
alti copii.
Varianta 2
La semnalul educatoarei copii vor
inchide ochii si vor extrage din cosul
Zanei Vara o imagine cu un
comportament acesta poate fi pozitiv
sau negativ. Copii care vor avea pe
jeton un comportament cu „asa da”
se vor grupa la usa,iar copii care vor
avea „asa nu” se vor grupa la geam.
Copii vor fi aplaudati.

5. Obtinerea Educatoarea prezinta copiilor Explicatia Proba scrisa


performantei urmatoarea surpriza de la zana Vara. Exercitiul
Aceasta va aseza pe masa cate o fisa
de lucru. Copiii vor desena buline
rosii sau galbene in functie de
comportamentul din stanga fisei.
6. Asigurarea Se va purta o conversaţie despre Conversaţia
Feed-back-ului jocul de astăzi şi se va fixa tema
jocului.

7. Evaluarea Se vor face aprecieri asupra modului Expozitia, Aprecieri


in care au raspuns si au rezolvat fisa Conversatia verbale
de lucru. Se vor oferi recompense Explicatia
(stelute zambitoare).
8. Retenția și Educatoarea va purta o discuție Conversația
transferul despre spălatul corect pe dinți și vor
primi o periută de dinți și o pastă de
dinți.

S-ar putea să vă placă și