Sunteți pe pagina 1din 1

Proiect didactic”Valori ale familiei, comunităţii locale şi naţionale”

Clasa:
Data :
Subiectul: ”Analiza evaluării. Valori ale familiei, comunităţii locale şi naţionale”
Competenţa specifică:
-propunerea unor modalităţi de respectare a valorilor familiei, comunităţii.
Obiective operaţionale. Elevul va fi capabil să:
O1-Să identifice principalele valori familiale, ale comunităţii şi ale patriei.
O2-Să explice necesitatea respectării unui sistem de valori într-o societate democratică.
O3 -să argumenteze importanţa armoniei dintre valorile personale, ale familiei şi ale comunităţii locale..
Strategii didactice:GPP, Expunerea, Braistorming,Analiza,
Desfăşurarea activităţii:
Etapele lecţiei Tim Strategii Activitatea profesorului Activitatea elevului
p didactice
I.Evocare 1m Minidiscuţia -Se pregăteşte clasa pentru desfăşurarea activităţii. Se pregătesc pentru desfăşurarea
1.Moment 5m orei.Pregătesc materialele realizate acasă în
organizatoric Analiza -Sunt analizate rezultatele evaluărilor sumative din data de 16.10. grup
2.Analiza evaluării 3m Joc didactic -La tablă vor fi notate 6 valori care reprezintă familia, comunitatea, -Analizează itemii testului de evaluare.
”Linia ţara.Elevii vor trece individual la tablă şi vor selecta o valoare care este mai -Selectează o valoare care semnifică o
valorilor” importantă pentru ei.Se analizează şi se comentează rezultatele primite/La importanţă mai mare pentru ei.
3m dorinţă unii elevi vor argumenta alegerea făcută. -Notează în caiete cuvîntul propus şi asocierile
Braistorming -La tablă este scris cuvîntul „Valoare”.Elevilor li se propune să noteze în pentru acesta.
caiete/tablă cuvintele asociate cuvăntului „valoare”
II.Realizarea 1m Expunerea Este anunţată noua unitate de învăţare,subiectul şi obiectivele lecţiei. Notează subiectul lecţiei în caiete.
sensului. -Cu ajutorul dicţionarului se explică noţiunea de „Valoare” -Notează în caiet definiţia
1.Prezentarea 20 GPP -Elevii sunt repartizaţi în grupe a cîte 5-6 persoane .În cadrul grupelor -Reapartizaţi în grupe vor realiza sarcinile
noului subiect. m formate vor analiza informaţia de la pag.24 şi 26 şi vor realiza sarcinile: propuse.
2.Predarea noului -selectaţi în 3 coloane valorile familiei/locale/şi cele naţionale.Argumentaţi.
conţinut. -Realizaţi o ierarhie a valorilor selectate /10 la număr/ Argumentaţi alegerea
-Care sunt consecinţele nerespectării valorilor identificate.Argumentaţi
-Reprezentanţii fiecărei echipe prezintă răspunsurile
III.Reflecţii. 8m Discuţia Se iniţiază o discuţie în baza prezentărilor.Întrebări pentru discuţie: Participă în cadrul discuţiei răspunzînd la
1.Consolidarea euristică 1.-Care valori sunt specifice poporului nostru? întrebările propuse.
cunoştinţelor. 2.Care valori sunt promovate în familia ta?
2.Tema pentru 1m 3.Ce valori „noi”ai întroduce în societate?
acasă expunerea -Realizaţi un desen /poster/ prin care veţi arăta armonia dintre valorile -Notează tema pentru acasă
personale, ale familiei şi ale comunităţii locale.

S-ar putea să vă placă și