Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Profesor: Iorga Liviu-Alexandru


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Alexandru Ciucurencu” Tulcea
Clasa: a V–a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie-Ortodoxă
Unitatea de învățare:Viața creștinului împreună cu semenii.
Subiectul lecției: Dialogul despre credința în Dumnezeu
Tipul lecției : mixtă
Competența generală:Respectarea experiențelor din viața de zi cu zi la principiile religioase ,cu respectarea identității și dicersității
religioase

Competențe specifice

C1 – definirea termenului de „dialog”


C2 – înțelegereaconceptului de diversitate religioasă;
C3 – capacitatea de a exemplifica persoane careau dat marurie despre credința în Dumnezeu ;
C4 – dezvoltarea gândirii critice care să permită operții de analiză și sinteză pornind de la exemple concrete din viețile sfintilor
prezentați;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, observația, expunerea, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: Noul Testament,manual de religie, fișe de lucru, proiector, laptop.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală și comună/în echipe

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 3393/28. 02.2017, pentru clasa a V-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a V-a.

Temporale:
număr de lecții – 1 oră

1
durata – 50 min

Bibliografice:
1. Noul Testamen- Matei 22, 37-38; Isaia 1,17, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Alex, Cristian, Bîzoi, Marius,Ciucă, Sorina, Ioniță, Dragoș, Șova, Mirela, Religie Cultul-Ortodox, Manual pentru clasa a V-a,Editura
Akademos, București, 2017.

SCENARIU DIDACTIC

Nr. O. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
Etapele lecției op (min.) organizare
crt.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salutul - Salută Aprecieri


Momentul 2' - Rugăciunea - Rugăciunea Exercițiul Activitate verbale
1. organizatoric - Notarea absenţelor de frontală
- Realizează managementul clasei pentru - Pregătirea pentru începerea rugăciune
începerea lecției orei

2. Verificarea
cunoștințelor Profesorul adresează elevilor întrebări pentru a
însușite 3' verifica cunoștințele dobândite: Elevii răspund la solicitările Activitate Evaluare
profesorului. Conversa- frontală și orală,
ția individuală frontală și
1. Cine este aproapele nostru? 1. ,,...orice om aflat în necazuri
C1 individuală
și nevoi, care are nevoie de
ajutorul nostru și de sprijinul
nostru.”

2
2. ,,- De ce trebuie să ne ajutăm aproapele?” 2. ,,...pentru a împlini porunca
iubirii dată de Mântuitorul Observa-ția
nostru Iisus Hristos.”
„Poruncă nouă dau vouă: Să
vă iubiți unul pe altul. Precum
Eu v-am iubit pe voi, așa și voi
să vă iubiți unul pe altul. Întru
aceasta vor cunoaște toți că
sunteți ucenicii Mei, dacă veți
avea dragoste unii față de
alții” (Ioan 13, 34-35).
3. ,,- Cum ne arătăm noi dragostea față de 3. ,,...prin fapte de milostenie.”
semenii noștri?”
4. ,,-Da-ți exemple de fapte ale milei trupești!” 4. ,,...hrănirea celui flămând,
adăparea celui însetat, îmbrcarea
celui gol, cercetarea celor în
necazuri și nevoi, cercetarea
celor bolnavi, găzduirea
călătorilor, îngroparea săracilor
și a celor care nu au cine să-i
îngroape, contribuția la
construirea unei bisericii.”
5. ,,-Dați exemple de fapte ale milei 5. ,,...rugăciunea către
sufletești!” Dumnezeu pentru aproapele
nostru, mângâierea celor
întristați, nerăzbunarea pentru
răul făcut de alții, ci răsplătirea
răului cu binele, înmtoarcerea
celor rătăciți la calea
adevărului.”
6. ,,- Cum trebuie făcute aceste fapte de 6. ,,...cu smerenie, cu dragoste
milostenie pentru a fi bineplăcute lui <să nu știe stânga ce face

3
Dumnezeu?” dreapta>.”

Profesorul va expune o planșă în care se Activitate Aprecieri


Captarea 15'
3. regăsește doua persoane care poerta un dialog Elevii vor urmări planșa cu Observa-ția frontală și verbale
atenției multa atenție.
despre Dumnezeu. individu-ală

Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ” Dialogul despre Elevii notează în caiete titlul
titlului și a 1' credința în Dumnezeu” și precizez lecției. Conversa- Activitate
4.
competențelor obiectivele lecției. ția individu-ală
lecției

5. Comunicarea/ Aprecieri
însușirea  Profesorul adresează elevilor verbale
noilor următoarea întrebare: ,,....convorbire dintre două sau
cunoștințe ,,- Ce ințelegeți prin termenul de „dialog”? mai multe persoane pe o Problema-
anumită temă”. tizarea
 Profesorul prezintă elevilor cunoștințe
Elevii ascultă cu atenție.
despre credință și diversitatea
religiilor. Activitate
C4 -Credința este o alegere liberă și frontală
Elevii notează în caiet.
personală.Întalnim astăzi o mare diversitate
religioasa :unii oamenii cred în Dumnezeu , Aprecieri
15' alții cred în zei ,iar altii nu cred în nimic. verbale
Profesorul prezintă elevilor doua personaje
biblice din Vechiul Testament care au vorbit
Elevii ascultă prezentarea Noul
despre Dumnezeu.
profesorului. Conversa- Testa-
-„Un exemplu despre ajutorul personal primit
ca urmare a dialogului despre credința în ția ment
Dumnezeu îl gasim în istorisirea vindecării lui
Neeman . Acesta era căpitanul oștirii regatului
Siriei, un om bogat și influent , dar era bolnav

4
de lepră. O copilă evreică ce fusese luată în
robie și ajunsese slujnica sa ,i-a comunicat
soției sale: „O,dacă stăpânul meu s-ar duce la
prorocul cel din Samaria ,de bună voie s-ar
tămadui de lepră” (4 Regi 5,3). Neeman a Activitate
crezut-o pe copilă și astfel a ajuns la Prorocul individuală
Elisei , care i-a spus să intre de șapte ori în apa
Iordanului.După ce s-a vindecat astfel,Neeman
a exclamat „Iată , am cunoscut că in tot Meditația Activitate
pămantul nu este Dumnezeu decât numai în religioasă frontală
Istrael.”(4 Regi5,15).

Un alt exemplu despre importanța dialogului


pentru întoarcerea oamenilor la credința în
Dumnezeu este cel al Prorocului Iona. Aprecieri
Iona a trăit în regatul Israel în sec.al VIII-lea verbale
î.Hr.El a fost chemat de Dumnezeu să meargă
în cetatea Ninive , capitala Asiriei ,pentru a Activitate
vorbi ninivitenilor despre credința în frontală
Dunezeu.Prorocul Iona a încercat să fugă de
această responsabilitate și să se ascundă ,
îmbarcându-se pe o corabie. Dumnezeu a
trimis o furtună pe mare și Iona a fost aruncat
în apă ,unde a fost înghițit de un pește uriaș
,numit chit. Trei zile și trei nopți a stat Iona în Explicația
pântecele chitului ,timp în care s-a rugat lui
Dumnezeu să îl ierte pentru că a încercat să
fugă de El și să ol salveze „Strigat-am către
Domnul în strâmtorarea mea și El m-a Lectura
auzit ...către El am strigat și El a luat aminte la expresivă
glasul meu!”(Iona 2,4) Conversa-
Rugăciunea i-a fost ascultată și chitul l-a lăsat ția

5
la mal pe Iona , care a plecat spre cetatea Activitate
Ninive , pentru a împlini misiunea încredințată frontală
. Ajuns în cetate , Prorocul Iona le-a vorbit
ninivitenilor despre Dumnezeu , cerându-le să
renunțe la purtările păcătoase și să se căiască
pentru faptele rele săvârșite ,pentru binele
cetății. Mesajul lui Iona a fost ascultat și
ninivitenii, în frunte cu regele lor , s-a pocăit
prin ruăciune și post ,iar Dumnezeu i-a iertat Activitate
.Întrucât a ascultat cuvântul lui Dumnezeu și a Explicația frontală
predicat pocăința ninivitenilor ,Iona ne-a arătat
importanța discuției despre credința în
Dumnezeu în contextele dificile ale vieții.

Dialogul despre Dumnezeu poate ajuta un om


și comunitătii întregi, după cum reiese din cele
două istorisiri biblice . Dumnezeu i-a salvat pe
niniviteni și l-a vindecat pe Neeman , chiar
dacă dacă nu făceau parte din poporul ales ,
arătând astfel că toți suntem egali înaintea Sa
și trebuie să fim solidari și toleranți unii cu
alții.
În contextul diversității religioase de astăzi , și
noi putem mărturisi credința în Sfânta Treime.
Pentru aceasta trebuie să cunoaștem foarte
bine învățătura ,să o trăim ,să o păstrăm și să o
apărăm de influențele greșite.
Dialogul despre Dumnezeu ,după modelul
Mântuitorului ,este o frumoasă mărturie a
dragostei față de Tatăl Ceresc și de aproapele
nostru , cu vorba și cu fapta în spirit de pace și

6
cu respect față de cei de alte credințe.

C1 8'  Fiecatre elev primește câte o fișă de Exercițiul Fișa de Activitate Aprecieri
Fixarea și lucru pe care trebuie să o Elevii completează exerciții din lucru individuală verbală
sistematizarea completeze( timp: 5’) fișa de lucru.
C2 2/3 elevi prezintă, oral,
6. Cunoștințelor
 Profesorul verifică prin sondaj, rezolvarea exercițiilor.
C3 corectitudinea răspunsurilor.
Asocierea si
generalizarea C4 4' Se adresează elevilor următoarele întrebări:  Elevii răspund: Conversa- Activitate Evaluare
7.
,,- Definiti termenul de „dialog”?”  ,,- convorbire dintre ția comună orală,
două sau mai multe frontală și
persoane pe o anumită individuală
temă.”
,,- Cunoașteți personaje biblice care au purtat ,,-...Prorocul Iona , si Profetul
un dialog despre credința in Dumnezeu?” Elisei.”

,,- De ce este important dialogul despre


credința în Dumnezeu?” „-...este important dialogul
despre credința in Dumnezeu
deoarece poate ajuta un om sau

7
o comuitate aflată in pericol”

2’  Se fac aprecieri generale și individuale Elevii ascultă aprecierile făcute


Aprecierea
privind atât pregătirea elevilor pentru de profesor. Conversația Activitate Aprecieri
8. activității
lecție, cât și implicarea în predarea frontală verbale
elevilor
noilor cunoștințe.
Se notează elevii care au participat la lecție.
Precizarea
Profesorul anunță tema:,, Identificati 2-3 Elevii ascultă explicațiile la ceea Conversația Activitate
temei pentru
9. 1' situa’ii in care ii puteti cere ajutorul lui ce vor avea de făcut ca temă și frontală
acasă
Dumnezeu. iși notează tema. Explicația

 Rugăciunea . • Rugăciunea . Exercițiul Activitate


Încheierea
10. de frontală
activității 2' • Salutul. .
 Salutul. rugăciune

8
1. Micul jurnalist
Imaginaţi-vă că sunteţi un jurnalist care trebuie să realizeze un
interviu cu tema Credinţa în Dumnezeu. Ce întrebări aţi adresa şi
care credeţi că ar fi r ăspunsurile? Adăugaţi fişa la portofoliu.

S-ar putea să vă placă și