Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 03.02.2020
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Șușturogiu
Clasa: CP, I, a II- a, a III- a, a IV- a
Propunător: Kis Alexandra- Brigitta
Disciplina
CP I II III IV
Matematică și Matematică și Matematică și Matematică Matematică
explorarea explorarea explorarea
mediului mediului mediului
Subiectul
CP I II III IV
Cub, cuboid, Cub, cuboid, Împărțirea la 4,5. Unghiul Fracții.Diviziuni ale întregului: sutimea
cilindru și sferă cilindru și sferă
Tipul lecției
CP I II III IV
Predare- învățare Predare- învățare Predare- învățare Predare- învățare Predare- învățare
Obiective Operaționale
CP - Să recunoască și să deseneze corpurile geometrice pe rețeaua de pătrățele.
- Să descrie corpurile geometrice pe baza unor caracteristici.
I - Să recunoască și să deseneze corpurile geometrice pe rețeaua de pătrățele.
- Să descrie corpurile geometrice pe baza unor caracteristici.
II - Să folosească terminologia specifică.
- Să rezolve corect exerciții de împărțire
III - Să recunoască unghiuri în diferite imagini
- Să rezolve probleme cu ajutorul unghiurilor;
IV - Să identifice, în situații familiare, scrierea fracționară, utilizând suport concret sau desene
- Să citească/scrie fracții (subunitare și echiunitare);
Bibliografie
CP Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
I Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
II Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și a II-a, București, 2013
III Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014
IV Programa școlară pentru clasa III și a IV-a, București, 2014

Desfășurarea lecției
Eveniment didactic CP I II III IV
1. Moment Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea Pregătirea
organizatoric materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru materialelor pentru
lecție lecție lecție lecție lecție
2. Verificarea și Conversații Conversații + Conversații + Conversații + Conversații +
reactualizarea verificarea verificarea verificarea verificarea
cunoștințelor calitativă si calitativă si calitativă si calitativă si
cantitativă a cantitativă a cantitativă a cantitativă a
temelor temelor temelor temelor
3. Captarea Comunicarea Comunicarea si Comunicarea si Comunicarea si Comunicarea si
atenției. subiectului lecției și notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului notarea subiectului
Anunțarea a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor si a obiectivelor
temei și a
obiectivelor

4. Dirijarea Intuirea corpurilor Intuirea corpurilor Discuții despre Să citească din Discuții +
învățării geometrice geometrice împărțire. manual informațiile descoperire din
Discuții despre ele. Discuții despre ele. Fișă de lucru- noi. manual a
Muncă infomațiilor noi.
independentă.
Fișă de lucru- Fișă de lucru- Discuții și explicații Exerciții din
Muncă Muncă despre subiectul manual
independentă. independentă. nou.
Fișă de lucru-
Muncă
independentă.
5. Asigurarea Activități recreative Notarea temei Notarea temei Notarea temei Notarea temei
retenției și a ( puzzle) pentru acasă pentru acasă pentru acasă pentru acasă
transferului
6. Incheierea Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale Aprecieri generale
lecției si individuale si individuale si individuale si individuale si individuale

S-ar putea să vă placă și