Sunteți pe pagina 1din 14

MINISTERUL EDUCAȚIEI, CULTURII ȘI CERCETĂRII AL

REPUBLICII MOLDOVA
DIRECŢIA ÎNVĂŢĂMÂNT, TINERET ȘI SPORT RÎȘCANI
INSTITUȚIA PUBLICĂ LICEUL TEORETIC VĂRATIC

APROBAT: _____________ COORDONAT: ____________

Volentir Adela, Director Osedlov Lilia, Director-adjunct

___ ____________ 2019 ___ ____________ 2019

Clasa a

VI-a

Propunător : Cernei Andriana,


Profesor de Matematică şi Informatică,
Văratic, 2019
PROIECT DIDACTIC
DATA: 11.04.2019
CLASA: a VI-a
PROFESOT: CERNEI ADRIANA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Văratic
ARIA CURRICULARĂ: Orientare și consiliere
DISCIPLINA: Dezvoltarea Personală
TEMA: „Lupta anticorupţie începe din şcoală”
TIPUL DE LECŢIE: de dobândire a cunoștințelor, de formare a competențelor;
SCOPUL : Informarea elevilor despre fenomenul corupţiei; identificarea măsurilor
de combatere a acestui fenomen; îmbogăţirea vocabularului cu cuvinte şi expresii
noi;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
 COGNITIVE:
OC1- să opereze cu noțiunile de corupție, corupere pasivă și activă, anticorupție, ș.a.
să scrie cuvinte sugerate de termenul dat;
OC2- să identifice faptele de corupţie din filmuleţe;
OC3- să realizeze o poezie / o compunere despre corupţie și articol despre iniţierea
unei campanii anticorupţie;
OC4- să scrie măsuri pentru combaterea fenomenului de corupţie;
STRATEGIA DIDACTICĂ :
1. RESURSE PROCEDURALE :
a)Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea, Teoria inteligenţelor multiple, metoda Brainstorming, metoda
Copacul ideilor.
b)Forme de organizare : individual, în echipe, pe grupe, frontal.
2. RESURSE MATERIALE: caiete, stilouri, laptop, videoproiector, filmuleţe,
PPT-uri , foi A4/A3, markere, carioci, culori, acuarele, pensoane, pahar pentru
apă, imagini decupate, flayere, post it, etc.
3. FORME ŞI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematică, activitate
practică.
4. RESURSE TEMPORALE : 45 minute
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE OB. CONŢINUTUL FORME DE EVALUARE
LECŢIEI OP. LECŢIEI METODE ORGANIZARE RESURSE

1. Captarea Asigurarea condiţiilor necesare bunei Conversaţia Activitate Prezentarea ppt Observarea
atenţiei şi desfăşurări a lecţiei. Verificarea Observaţia frontală Brainstorming sistematică
organizarea materialelor necesare, stabilirea liniştii şi Brainstorming Markere
lecţiei a ordinii.
Captarea atenţiei elevilor se realizează cu
prezentarea câtorva imagini şi cu ajutorul
metodei brainstorming. După care elevii
sunt rugați să facă legătură și să expuse
ce este reprezentat în imagini.
Se va scrie pe planşa dată cuvinte care
sunt sugerate de termenul corupţie.

2. Evaluarea Elevii vor explica ce înţeleg ei prin Conversaţia Activitate Observarea


cunoştinţelor corupţie şi vor enumera câteva fapte de Explicaţia frontală sistematică
anterioare corupţie cunoscute de ei, prin crearea
unei definiții din cuvintele care au fost
reflectate în brainstorming.
3. Anunţarea Se va anunţa tema şi obiectivele lecţiei. Conversaţia Activitate Tabla Observarea
temei şi a Se va scrie titlul lecţiei pe tablă şi în frontală Caiete sistematică
obiectivelor caiete. Stilouri
4. Prezentarea Se va prezenta filmulețul despre faptul Observaţia Activitate Laptop Observarea
conţinutului de corupţie. frontală Videoproiector sistematică
https://www.youtube.com/watch?v=7sYtBClD PPT-uri
Y6E video
5. Dirijarea Se va identifica din filmuleţe, influența Conversaţia Activitate Caiete Observarea
învăţării corupţiei şi se va discuta pe baza celor Explicaţia frontală şi Stilouri sistematică
prezentate. individuală
Se vor explica termenii noi şi se vor nota
integritate morală, conflict de interese,
incompatibilitate, interes public.
6. Obţinerea Pentru a se aplica metoda Teoria Teoria Activitate pe Foi A4/A3 Observarea
performanţei inteligenţelor multiple clasa va fi inteligenţelor grupe Stilouri sistematică
împărţită în 6 grupe şi vor rezolva sarcini multiple Markere Proba practică
diferite: Conversaţia Carioci
1. Grupa literarilor – să realizeze o Explicaţia Culori
poezie / o compunere despre corupţie; Exerciţiul Acoarele
2. Grupa reporterilor – să scrie un articol Problematizare Pensoane
despre iniţierea unei campanii Pahar pentru
anticorupţie / să formuleze întrebări apă
despre fenomenul corupţiei; Imagini
3. Grupa pictorilor – să ilustreze prin decupate
desen o faptă de corupţie prezentată; Flayere
4. Grupa matematicienilor – să compună
şi să rezolve probleme care să conţină
date referitoare la corupţie;
5. Grupa îndemânaticilor – să realizeze,
un afiş prin care să prezinte campania
anticorupţie care tocmai a fost iniţiată;
6. Grupa agenţilor de publicitate – să
realizeze și însceneze faptul corupției.
7. Feedback-ul Folosind metoda Copacul ideilor, elevii, Copacul ideilor Activitate pe Post it Observarea
grupaţi în echipe, vor scrie pe un post it Conversaţia echipe Stilouri sistematică
câte o măsură pe care ar lua-o pentru a Explicaţia
combate fenomenul corupţiei. Exerciţiul
8. Evaluarea Se vor face aprecieri asupra modului Conversaţia Activitate Observarea
cum au rezolvat sarcinile primite și frontală sistematică
desfășurată tema de astăzi, folosind
tehnica 321

BILETUL DE IEȘIRE
__________________
Lucrurile care am
învățat azi… __________________

Ideile care le
__________________
găsesc __________________
interesante…

Întrebarea care o __________________


am … __________________

9. Transferul Ca temă pentru acasă elevii vor avea de Conversaţia Activitate


identificat în sat/oraș/țară banere / afişe Tema pentru frontală
despre corupţie şi sa-şi noteze acasă
sloganurile ce se regăsesc pe acestea.
Anexa1 :
Anexa 2 :
Anexa 3 :

SARCINILE PE GRUPE:

1. Grupa literarilor – să realizeze o poezie / o


compunere despre corupţie;

2. Grupa reporterilor – să scrie un articol


despre iniţierea unei campanii anticorupţie
/ să formuleze întrebări despre fenomenul
corupţiei;

3. Grupa pictorilor – să ilustreze prin desen o


faptă de corupţie prezentată;

4. Grupa matematicienilor – să compună şi să


rezolve probleme care să conţină date
referitoare la corupţie;

5. Grupa îndemânaticilor – să realizeze, un


afiş prin care să prezinte campania
anticorupţie care tocmai a fost iniţiată;

6. Grupa agenţilor de publicitate – să


realizeze și însceneze faptul corupției.
Anxa 4 :
Anexa 5 :

BILETUL DE IEȘIRE
______________
Lucrurile ______________
care am
______________
învățat azi…

____________________________
Ideile care le
____________________________
găsesc
interesante…

___________________________
Întrebarea ___________________________
care o am …

BILETUL DE IEȘIRE
______________
Lucrurile ______________
care am
______________
învățat azi…

____________________________
Ideile care le
____________________________
găsesc
interesante…

___________________________
Întrebarea ___________________________
care o am …

S-ar putea să vă placă și