Sunteți pe pagina 1din 41

Proiect didactic

Educatoare: Șuhani Simona


Data: 09.10.2012
Grupa: Mica -Buburuzele
Tema anuala: ,, Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: „Eu si familia mea”
Tema saptamanii: ,,Am nevoie de o familie”
Tema zilei: ,,Casa mea cea frumoasa”
Forma de realizare: activitate integrata – ALA+ADE+ADP
Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Om si societate (Educatie pentru societate)
Tipul activitatii: asimilare si consolidare
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Mijloc de realizare: observare cu suport ilustrativ
Durata: o zi
Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere normelor si regulilor din familie.
Educarea unei atitudini pozitive fata de familie, respectarea regulilor stabilite in familie.
Consolidarea unor deprinderi de ordine si disciplina.
Imbogatirea si sistematizarea cunostintelor privind incaperile casei si activitatile desfasuratoare ale acestora.
Obiective operationale:
ALA:
 Sa recunoasca corect cel putin 2 obiecte reprezentative pentru fiecare camera.
 Sa alcatuiasca un grup de obiecte corespunzator unei camere din casa.
 Sa construiasca din cuburi de plastic o casa dupa propria imaginatie.
ADE:
1.Cognitive:
Stiinte:
O: Sa identifice corect camerele casei cu ajutorul imaginilor prezentate.
O: Sa descrie corect obiectele unei camere cu propriile cuvinte.
O: Sa poarte discutii libere pe baza imaginilor prezentate.
Om si societate:
O: Sa enumere concis cel putin o regula stabilita in familie.
O: Sa descrie cu propriile cuvinte cel putin o responsabilitate avuta in familie .
2.Afectiv-volitive:
O: Sa manifeste respect si curiozitate fata de activitatea propusa.
3.Psihomotorii:
O: Sa manipuleze materialele prezentate in mod organizat.
Sarcina didactica: Sa aleaga jetoanele potrivite pentru fiecare camera a casei;
Sa exemplifice o regula de conduita in casa;
Sa descrie activitati desfasurate in camerele casei.
Elemente de joc: miscarea, aplauzele, manuirea materialului, inchiderea ochilor
Reguli de joc: copiii rezolva sarcinile in functie de cerintele educatoarei, grupele trebuie sa astepte la rand pentru a raspunde in mod organizat.
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, explozia stelara, descrierea, problematizarea, jocul
Mijloace didactice:
ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, jetoane
ALA: imagini cu obiecte din camerele casei (sapun, pasta de dinti, periuta de dinti, farfurii, furculite, pat, dulap, masa, cratita etc), cuburi colorate si
obiecte de uz casnic
ADE: imagini pe carton mare cu camerele casei, buline colorate, imagini cu obiecte din camerele casei
Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici
Timp: 30 min
Bibliografie:
Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.
Munteanu, C., Munteanu, E. N., Ghid pentru invatamantul prescolar .O abordare din perspectiva noului curriculum, Iasi: Editura Polirom, 2009.
Activitati de invatare
1.Activitati de dezvoltare personala
Rutine: Primirea copiilor, momentul de igiena personala, calendarul naturii, prezenta, micul dejun, vizita la toaleta.
Tranzitie: -“Casa mea!” (prezentarea locuintei); „Ajutam parintii la curatenie” “Ce facem cand avem musafiri acasa?”.
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.
1. Salutul
2. Prezenta
3. Calendarul naturii
4. Impartasirea cu ceilalti
5. Noutatea zilei
6. Tranzitie
2.Activitati liber alese:
-ALA 1:
Constructii: - „Casa mea”
Stiinta: -„Ce gasim in camerele casei”
-ALA 2-recreativ: „Scaunele muzicale”
3. Activitati pe domenii experientiale:
-DS - Cunoasterea mediului Observare cu suport ilustrativ – camerele casei si intrebuintarile acestora
-DOS - Educatie pentru societate - norme de comportare in familie si la gradinita
Scenariul zilei
I.ADP
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.
Salutul: Buna dimineata buburuze. Bine ati venit la gradinita!
Prezenta: „Stiu sa ma prezint”. Dupa ce educatoarea striga numele unui copil, acesta se ridica si se prezinta colegilor.
Activitate de grup: completam calendarul naturii. Astazi este Marti, a doua zi din saptamana. Este luna octombrie si suntem in anotimpul....
Vom alege 3 cercetasi pentru a se duce la fiecare fereastra a clasei. Acestia ne vor spune cum este vremea astazi, jetonul corespunzator fiind ales de
ceilalti copii.
Impartasirea cu ceilalti: Copii, fiecare din voi are o casa frumoasa. Casa are mai multe camere, unde va petreceti cel mai mult timp? Unde
stati cel mai mult? In ce camera a casei?
Noutatea zilei: Astazi vom vorbi despre casa noastra, cum se numesc camerele casei si ce activitati desfasuram in fiecare camera.
II.ALA1.
Incepem activitatea cu jocul de miscare -“Casa mea!”. Sunt verbalizate actiunile impreuna cu prescolarii si se acompaniaza cu gesturi sugestive
fiecare actiune pe muzica vesela. Dimineata cand ma trezesc ma intind bine. Aranjez patul in care am dormit din dormitor, ma duc la baie ca sa ma
spal pe maini si pe fata, sa ma spal pe dinti... ce urmeaza sa fac? (sa ma sterg cu prosopul) Unde gasesc prosopul? (In baie). Acum mi s-a facut foame,
unde se tine mancarea in casa? (In bucatarie) Unde tin parintii nostri mancarea rece ?(frigider). Merg in bucatarie si mananc ceea ce mi-au pregatit
parintii. Unde trebuie sa duc vasele murdare? etc
Continuam cu activitatile la centrele de interese.
Constructii: - „Casa mea” – Trebuie sa construiti o casa. Din ce este alcatuita o casa? (camere casei).
Stiinta: -„Ce gasim in camerele casei” - Aveti mai multe imagini cu obiecte din casa. Ele au fost amestecate dar voi trebuie sa alegeti
obiectele corecte pentru fiecare camera – bucatarie, dormitor si baie. La final vom vedea ce gasim in fiecare camera a casei si ce facem cu aceste
obiecte.
Dupa ce toti copiii finalizeaza sarcinile vom merge impreuna la Constructii unde micii nostri prieteni au construit o casa impreuna. Ei ne vor
explica unde se afla prima camera. Prietenii de la centrul Stiinta vor lua jetoanele cu imagini si le vor pune in camera corespunzatoare. Astfel, camerele
construite au acum si obiectele necesare (bucatarie- frigider, matura, foras, farfurii s. a.; dormitor- pat, noptiera, dulap s. a.; baie- pasta si periuta de
dinti, prosop, sampon s. a.)
Tranzitie: „Ajutam parintii la curatenie”. Parintii nostri fac curat si noi ii ajutam. Stergem praful in dormitor, aranjam patul in care am dormit
si pijamalele, dam cu matura in bucatarie, punem farfuriile murdare in ghiuveta etc.
III.ADE
-DS-Cunoasterea mediului Copiilor le este prezentata o plansa cu o casa si camerele ei (imaginea de ansamblu). Pe trei mese se afla 3 imagini
cu cate o camera a casei. Copiii sunt impartiti in 3 grupe pentru 3 camere din casa. La dispozitia lor se afla imagini cu obiecte din fiecare camera si
obiecte corespunzatoare. Potrivit metodei exploziei stelare fiecare grupa trebuie sa raspunda la un set de intrebari. Unele intrebari ofera posibilitatea de
a demonstra actiunea solicitata. Jocul are mai multe probe (6) si pentru realizarea corecta a sarcinilor din fiecare proba de catre fiecare echipa se acorda
o buburuza (pentru ca grupa este cea a buburuzelor pentru familiarizarea copiilor). Se aplauda raspunsurile corecte.
Tranzitie pentru DOS “Ce facem cand avem musafiri acasa?”. Se simuleaza evenimentul primirii unui musafir si regulile de conduita.
DOS- Om si societate- Buburuza ne intreaba – ultima proba a jocului propus. Pentru fiecare grupa formata se adreseaza intrebari privind
descrierea unor comportamente de conduita. Acestea sunt demonstrate de catre celelalte echipe. (cum ne comportam la baie? La bucatarie in dormitor?)
IV.ALA2-recreativ
„Scaunele muzicale”- in centrul clasei se aranjeaza un cerc format din scaunele. La sonorul muzical copiii merg pe langa scaunele, iar la oprirea
melodiei fiecare copil ocupa un loc pe scaun. Numarul scaunelor este mai mic cu un numar decat cel al copiilor, astfel in final ramane un copil. Acesta
este aplaudat de toti copiiii. Jocul se repeta de 2 ori.

Etapele lectiei Strategii didactice Evaluare


Forme de Metode si Mijloace de T
Continutul invatarii
organizare procedee invatare
1.Moment Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru munca pe
organizatoric grupuri. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii
activitatii.
2. Captarea Intalnirea de dimineata. Prezenta. Calendarul naturii. Impartasirea Frontal Explicatia Calendarul 2 Observarea
atentiei cu ceilalti. Individual Dialogul naturii copiilor,
Anuntarea jocului si a concursului ce se va desfasura. Se lasa in Jetoane aprecieri
suspans detaliile pentru captarea atentiei. Catalog verbale

3. Ieri am vorbit despre familia noastra, despre parinti, surioare si Frontal Explicatia 1 Aprecieri
Reactualizare fratiori. Dar familia noastra locuieste undeva? Intr-o casa care are Individual Problematizare verbale
a mai multe camere. Ce fac mamicile noastre acasa? Dar taticii? Noi
cunostintelor ce facem acasa? (descrierea unei activitati pentru fiecare membru al
familiei).
4.Anuntarea Copii, fiecare din voi are o casa frumoasa. Casa are mai multe Frontal Explicatia 1 Observarea
temei si camere, unde va petreceti timp. Astazi vom vorbi despre casa Demonstratia copiilor
obiectivelor noastra, cum se numesc camerele casei si ce activitati desfasuram in
fiecare camera.
5. Dirijarea Tranzitie ALA-“Casa mea!”. Frontal Explicatia Jetoane cu 10 Aprecieri
invatarii prin Sunt verbalizate actiunile impreuna cu prescolarii si se acompaniaza Grup mic Demonstratia obiecte din verbale
redarea cu gesturi sugestive fiecare actiune Munca in fiecare Observarea
integrata a Continuam cu activitatile la centrele de interese. Copiii se aseaza la echipa camera a copiilor
continutului masute unde gasesc materialele necesare pentru activitatile libere Brainstorming casei Aplauze
alese.
-Astazi avem doua centre: Cuburi
La ambele centre se face demonstratia de catre cadrul didactic colorate
pentru intelegerea sarcinilor date.
Constructii: - „Casa mea” – Trebuie sa construiti o casa. Din ce
este alcatuita o casa? (camere casei).
Stiinta: -„Ce gasim in camerele casei” - Aveti mai multe imagini
cu obiecte din casa. Ele au fost amestecate dar voi trebuie sa alegeti
obiectele corecte pentru fiecare camera – bucatarie, dormitor si baie.
La final vom vedea ce gasim in fiecare camera a casei si ce facem
cu aceste obiecte.
Dupa ce toti copiii finalizeaza sarcinile vom merge impreuna la
Constructii unde micii nostri prieteni au construit o casa impreuna.
Ei ne vor explica unde se afla prima camera. Prietenii de la centrul
Stiinta vor lua jetoanele cu imagini si le vor pune in camera
corespunzatoare. Astfel, camerele construite au acum si obiectele
necesare.
Tranzitie pentru DS: „Ajutam parintii la curatenie”
6.Fixarea -DS-Cunoasterea mediului Frontal Explicatia Planse cu 12 Apreciere
Continutului Copiilor le este prezentata o plansa cu o casa si camerele ei Grup Problematizare imagini verbala
(imaginea de ansamblu). Pe trei mese se afla 3 imagini cu cate o Individual Demonstratia Buburuze Buburuze
camera a casei. Copiii sunt impartiti in 3 grupe pentru 3 camere din Explozia Obiecte din
casa. La dispozitia lor se afla imagini cu obiecte din fiecare camera stelara casa
si obiecte corespunzatoare. Potrivit metodei exploziei stelare fiecare
grupa trebuie sa raspunda la un set de intrebari. Unele intrebari
ofera posibilitatea de a demonstra actiunea solicitata. Intrebarile se
adreseaza pentru fiecare grupa.
Varianta 1- CE ?
Ce activitati desfasuram in dormitor/baie/bucatarie? Alegeti
imaginile potrivite pentru fiecare actiune. O grupa arata cum ducem
vasele murdare la ghiuveta si le spalam, cealalta echipa arata cum
facem curat in bucatarie (dam cu matura). Se procedeaza similar cu
celelalte activitati din dormitor si baie.

Varianta 2- CAND?
Cand mergem la baie/dormitor/bucatarie?

Varianta 3- UNDE ?
Unde gasim frigiderul? Matura? Periuta de dinti? (se reiau unele
jetoane cu obiecte din casa)
Unde serveste masa familia?
Unde aseaza baiatul tacamurile?

Tranzitie pentru DOS “Ce facem cand avem musafiri acasa?”. Se


simuleaza evenimentul primirii unui musafir si regulile de conduita.
7. Asigurarea Se continua jocul propus, partea a doua –DOS- Om si societate- Frontal Explozia Imagini cu 15 Buburuze
retentiei reguli si norme de conduita Grup stelara camerele Aplauze
si a Varianta 4- DE CE ? Individual Explicatia casei
transferului De ce trebuie sa aranjam pijamalele pe scaun ? Dialogul
De ce trebuie sa spalate farfuriile ?
De ce trebuie sa ne spalam pe maini, fata, corp, dinti ?
De ce ne ajutam parintii la curatenie?
Varianta 5-CUM?
Cum trebuie sa ne spalam pe maini ca sa murdarim in baie?
Cum trebuie sa mancam ca nu murdarim pe masa?
Cum ii ajutam pe parinti la curatenie?
Cum ne aranjam hainele atunci cand ne schimbam?
8.Evaluarea Echipele inchid ochii si primesc 2 imagini utilizate anterior. Fiecare Individual Explicatie Imagini 3 Aprecieri orale
progresului echipa verbalizeaza ce imagine a primit, o incadreaza intr-o camera Grup Aplauze
realizat a casei, descrie intrebuintarea acesteia si simuleaza activitatea
corespunzatoare. Educatoarea adreseaza o intrebare de norme de
comportare.
9. Incheierea In incheiere, educatoarea le propune copiilor sa stranga materialele Frontal 2 Observarea
activitatii si sa aranjeze scaunele,dezvoltand astfel copiilor deprinderi de comportament
ordine si disciplina. elor

TEMA ANUALA: “CINE SUNT/SUNTEM?”


SUBTEMA: “Familia mea”

TEMA ZILEI: “In casa mea”

NIVELUL I

FORMA DE REALIZARE: activitate integrate

INSTITUTOR: NEGOITA MARINA

SCOPUL ACTIVITATII:

- sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles; sa descopere lumea inconjuratoare cu ajutorul auzului;
EXEMPLU DE ACTIVITATI INTEGRATE:

DOMENII EXPERENTIALE:

DLC – DEC : “Familia mea” - lectura educatoarei; Auditie: “In casuta din padure !”

Obiective de referinta vizate:

DLC: - sa recepteze un text care i se citeste si povesteste, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia;

- sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia sis a demonstreze ca l-a inteles;
DEC: - sa intoneze cantece pentru copii; sa diferentieze auditiv timbrul si intensitatea sunetelor;

CENTRE DE INTERES:

BIBLIOTECA: Casa mea


CONSTRUCTII: “Mobilier din camera mea”

NISIP SI APA: “Casuta prietenilor mei”

SCENARIUL ZILEI

I ADP

Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.

1. Salutul “ Buna dimineata, pici!”


2. Impartasirea cu ceilalti: Copii sunt foarte obosita, pentru ca ieri dupa ce am plecat de la gradinita a trebuit sa-i amenajez camera fetitei mele. Am mutat
mobila dirt-o camera intr-alta, pentru ca am o casa mare si frumoasa. Casa voastra cum e copii?
3. Activitatea de grup: pe rand copiii isi vor descrie pe scurt casa.
4. Noutatile zilei :” Copiii pentru a cunoaste mai multe despre unde si cum locuiesc oamenii vom invata astazi o poezie “ Familia mea” si vom asculta un
cantec despre locuitorii unei casute aflata in padure.
II. ALA

Cantand un cantec ales de copii (tranzitia) acestia se vor deplasa spre centrele de interes. La biblioteca copiii vor citi si selecta imagini care seamana cat mai mult
cu locuinta lor, la constructii vor realize din piese de joc mobilierul din camera lor, cu nisip si apa copii vor construe casuta prietenilor lor

III ADE “ Pentru a intelege cat de diferite pot fi casele in care locuim fiecare, in functie de numarul de membri ai familiei, posibilitatile parintilor si dorintele
fiecaruia vom invata o poezie “Familia mea” dupa care vom asculta un cantecel pentru a vedea ce se intampla intr-o casuta din padure. Spre sfarsitul zilei face o
activitate foarte interesanta in cadrul careia vom afla multe lucruri interesante si importante privind sanatatea noastra”

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:


DOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul limba si comunicare

Domeniul estetic creativ

TEMA: DLC-DEC “Familia mea” - memorizare; auditie” In casuta din padure”

TIPUL DE ACTIVITATE: predare-invatare

MIJLOC DE REALIZAREA: Activitate integrata

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – sa isi imbogatesca vocabularul cu cuvinte noi, sa inteleaga sensul acestora;

O2- sa redea mesajul din poeziei;

O3- sa recite cel putin o strofa din poezie;

O4-sa enumere cel putin doua personaje din cantec;

O5- sa redea cel putin o onomatopee;

STRATEGII DIDACTICE:

- Metode si procedee:expunerea, conversatia, explicatia, demonstratia, observarea;


- Mijloace de invatamant: imagine sugestiva pentru text, CD cu cantecul,insigne cu pupaza, broscuta si un soricel.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Viorica Preda, Miora Pletea, Marcela Calin, Aurelia Cocos, Daniel Oprea, Filofteia Grama “Ghid pentru proiecte tematice”, Bucuresti 2007
- Coordonator Laurentia Culea “ Aplicarea noului Curriculum”, Editura Diana, 2009
ACTIVITATEA OPTIONALA – EDUCATIE PENTRU SANATATE

TEMA: COPILUL

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidarea cunostintelor

MIJLOC DE REALIZARE: observarea

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual

SCOP: să cunoască părţile componente ale corpului uman;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – sa numeasca principalele parti ale corpului;

O2 – sa descrie partile principale ale corpului;

O3 – sa prezinte importanta a cel putin unei parti a corpului;

O4 – sa recunoasca organele de simt;

STRATEGII DIDACTICE:

- Metode si procedee:observatia, explicatia, conversatia;


- Mijloace de invatamant:corpul copilul,
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Editura V/I Integral, Bucureşti, 2005.

Vladu Victoria, Ţăpurin Adriana, Pârcălabu Rodica, Bican Marinela: Sănătatea, un drept pentru care se luptă, îndrumător metodic pentru cadrele didactice
Proiect didactic
Formarea abilitaţilor de
comunicare
Profesor psihopedagog MITU MONICA
SCOALA SPECIALA DE ARTE SI MESERII SLOBOZIA

DATA: 24.02.2012

CLASA: a IV-a –deficiente severe ,profunde si/sau asociate

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA : Formarea abilitaţilor de comunicare

UNITATEA DE INVATARE : Lexic si semantica

SUBIECTUL LECTIEI: „CASA MEA – Imbogatirea vocabularului ”

TIPUL LECTIEI : Mixta

Forma de organizare a activitatii : Frontala

Timp alocat : 45 minute

OBIECTIV GENERAL : Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din câmpul lexical al cuvântului ,, casa ’’.

OBIECTIVE OPERATIONALE :
A. Cognitive :

O1 - Sa identifice si sa denumească corect fiecare camera a unei case ;

O2 - Sa cunoască utilitatea fiecărei camere ;

O3 - Sa denumească corect obiectele de mobilier specifice fiecărei încăperi din casa ;

O4 - Sa prezinte celorlalţi elemente din camerele propriei case ;

O5 – Sa utilizeze informaţiile aflate in context adecvat ;

O6 – Să se exprime oral cat mai corect, precis şi clar ;

B. Psiho –motorii :

O7 - Sa se orienteze cat mai bine in spaţiul propriei case si a oricărei alte locuinţe .

C. Afectiv –atitudinale :

O8– Sa –si formeze deprinderea de a asculta cu cat mai multa atenţie un mesaj oral ;

O9 – Să manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţă de afirmare;

O10 - Sa coopereze cu colegii in vederea realizării sarcinilor .

STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica, explicaţia, descrierea ,povestirea, jocul didactic .

MIJLOACE DIDACTICE : planşe : CASA MEA, HOL, BAIE, DORMITOR, BUCATARIE, SUFRAGERIE , DEBARA , CAMARA, BALCON , BECI/PIVNITA, PODUL CASEI , o casuta
din carton,jetoane cu obiecte de mobilier si decor,ferestre, uşi, scara interioara, insigne.

Biliografie

1. Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 1998

2. Cucoş Constantin  – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 2000

3. Radu Gheorghe – Psihopedagogia dezvoltării şcolarilor cu handicap,  Editura Didactică şi Pedagogică RA, Bucureşti,
1999
4. Păunescu Constantin, Muşu Ionel – Metodologia învăţării matematicii la deficienţii mintali, Editura Didactică şi
Pedagogică Bucureşti, 1981

5. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor
didactice, Editura Poliorom, Iaşi, 2005

6. Şchiopu Ursula, Verza Emil – Psihologia vârstelor, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1995

7. www.edu.ro

8. www.didactic.ro

9. www.albumespicasa/departamento orientacion .com


DESFASURAREA LECTIEI

T OB STRATEGIA DIDACTICA
ETAPELE I .
LECTIEI M OP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE SI MIJLOACE EVALUAR
P ELEVILOR PROCEDEE DE E
INVATAMAN
T
1. MOMENT 1 Asigur condiţiile organizatorice şi psihologice necesare Conversaţia
ORGANIZATO pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei. euristica
RIC
2. CAPTAREA 5 O8 Ora trecuta am vorbit despre Alba ca Zăpada si cei 7 pitici Asculta cu atenţie . Conversaţia Planşa „Casa Frontala
ATENTIEI O9 . Ia sa-mi spuneţi unde locuia Alba ca Zăpada la începutul euristica mea ”
povestii ? Intr-un palat ,fiindcă era fata de imparat . Răspund la întrebări .
Dar pitici unde locuiau ? In pădure intr-o casuta Aprecieri
Dar voi unde locuiţi ? Eu de exemplu stau la bloc, asta verbale
înseamnă ca sunt mai multe case,ce se numesc apartamente
construite unele peste altele
Ia sa vedem voi unde locuiţi ?Cine sta la bloc sa ridice Descrierea
mana ?Dar la casa ? Explicaţia
O casa poate sa fie mica sau mai mare . Poate sa locuiască Ridica mana copiii care
o singura persoana in ea sau mai multe , uneori chiar si mai stau la bloc.
multe familii împart aceeaşi casa . Ridica mana copiii care
Afişez planşa „Casa mea ”. stau la casa .

Sunt atenţi la
explicaţiile profesorul
3. 1 O8 Oricât de mare ar fi si indiferent cate persoane locuiesc in Sunt atenţi la Explicaţia Frontala
ANUNTAREA O9 ea, orice casa are camere amenajate special scopurilor in explicaţiile profesorul
TEMEI care sunt folosite.
Despre denumirea camerelor din casa voastră si destinaţia Aprecieri
lor vreau sa vorbim astăzi . verbale
Fiţi atenţi, pentru ca după discuţia pe care o vom purta o
sa aveţi ca sarcina sa ma ajutaţi sa pun in fiecare camera din
casuta de pe masa ceea ce lipseşte.
Pe catedra învelita , sta o casuta de papusi care are doar
câteva obiecte de mobilier si pe care dezvelesc acum,dar o
las cu spatele la clasa ca sa nu le distrag atenţia.
Deci lecţia de astăzi de la Abilitaţi de comunicare are
titlul „Casa mea ”.
4. DIRIJAREA 3 Afişez la tabla planşe cu diferite camere ale casei si Conversaţia Planşele: Frontala
ACTIVITATII 0 discutam pe rând despre fiecare . In funcţie de ceea ce spun euristica HOL,BAIE,
copiii ca exista in fiecare camera, voi adăuga si eu elemente DORMITOR,BU
pe planşele afişate. CATARIESUF Aprecieri
Ia sa-mi spună cineva când intraţi pe uşa casei voastre in RAGERIE verbale
O1 ce camera va aflaţi ? In HOL. Copii trebuie sa răspundă DEBARA
O2 Ce obiecte de mobilier se găsesc in hol de obicei ? ca in hol. CAMARA
O3 - un cuier /un dulap de haine. BALCON
O4 - un dulap de pantofi . BECI/PIVNITA
O6 - o masuta mica pe care sa sprijinim cumpărăturile Explicaţia PODUL CASEI,
O8 geanta când intram. Enumera elementele de jetoane cu
O9 - O oglinda mare in care sa ne putem vedea cum mobilier din hol. obiecte de
O10 arătam când ieşim pe uşa . mobilier si decor
- Maşina de spălat/frigiderul –atunci când ele nu .
încap in alta parte .
Voi ce altceva mai aveţi pe hol ?
Deci pe hol va descaltati si va daţi gecile jos. Apoi
mergeţi sa va spălaţi pe mâini . 2,3 copii spun ce au ei Conversaţia
Cum se cheamă camera unde mergem sa ne spălam ? acasă pe hol. euristica
BAIE .
O1 Ce altceva mai facem in baie ? Nevoile fiziologice: pipi si Răspund la întrebări.
O2 caca.
O3 Ce trebuie sa existe obligatoriu in baie ?
O4 - o chiuveta
O6 - o toaleta Enumera elementele de
O8 - o cada cu dus/un dus mobilier din baie. Explicaţia
O9 - un cuier /suport de prosoape .
O10 - un dulăpior/suport pentru produsele cosmetice.
- Suportul de hârtie igienica.
Voi ce altceva mai aveţi in baia voastră de acasă ?
Bun ne-am spălat ,acum voi ce faceţi ? Eu de obicei când
ajung acasă, ma spăl si ma schimb. Ca sa ma schimb trebuie
sa ajung la şifonier . Voi unde aveţi şifonierul ? IN 2-3 copii spun ce are in
DORMITOR. Acolo este si dulapul meu de haine. plus sau in minus baia lor
O1 Ce altceva mai faceţi in dormitor ? Dormim . Deci ce de acasă . Conversaţia
O2 obiect de mobilier este necesar ca sa putem dormi ? Patul Sunt atenţi la euristica
O3 Sa vedem in Dormitor avem : explicaţiile profesorul si
O4 - şifonierul răspund când sunt solicitaţi
O6 - patul .
O8 - una/doua noptiere –dulăpioare mici langa pat. Enumera elementele de
O9 - O comoda - un dulap cu /fara oglinda sau sertare . mobilier din dormitor.
O10 - Radio /televizor –deşi nu este indicat.
- O etajera cu carti.
De obicei in casele unde sunt mai multe dormitoare unul
este al părinţilor si unul al copului. Spre deosebire de
camera părinţilor in camera copilului pot sa mai fie :
- un birou unde sa scrie
- un computer /calculator.
- etajere/dulap cu jucării si carti.
Cine are camera lui ?
Ce mai ai in plus in camera ta ? Sunt atenţi la
Ce mai aveţi in plus ceilalţi in dormitor?Cu cine explicaţiile profesorul
impartiti dormitorul ?
De obicei bebeluşii si copii împart dormitorul cu părinţii, Explicaţia
fiindcă părinţii vor sa se asigure ca cel mic este Enumera elementele de
supravegheat si in timpul somnului . mobilier din camera unui
In dormitor se retrag copii când vin musafiri la părinţi copil.
… Ridica mana sus cine are Conversaţia
Bun, am venit de la şcoala , m-am spălat, m-am schimbat camera proprie. euristica
si acum vreau sa mănânc. Unde merg ? LA BUCATARIE. Enumera elementele de
Deci bucătăria este camera unde se prepara, se păstrează mobilier din camera lor.
si se serveşte mâncarea. Sa vedem ce obiecte de mobilier Sunt atenţi la
găsim in bucătărie : explicaţiile profesorul si
- aragazul răspund la întrebări. Explicaţia
- frigiderul
- masa
- scaunele Răspund la întrebare
- dulapuri si sertare de depozitare a veselei (farfurii,
O1 linguri, pahare) a alimentelor si oalelor si cratiţelor. Sunt atenţi la Conversaţia
O2 - centrala termica explicaţiile profesorul euristica
O3 - alta aparate de preparat mâncare : cuptor cu Enumera elementele de
O4 microunde ,cafetiera, prăjitor de pâine , sandvici mobilier din bucătărie .
O6 maker , robot de bucătărie . Explicaţia
O8 - maşina de spălat .
O9 Atenţie la aragaz si la celelalte aparate ! daca simţiţi
O10 miros de gaz sau de fum anunţaţi imediat părinţii si nu
umblaţi la aparatele pe care nu ştiţi sa le folosiţi , chemaţi in
ajutor un părinte sau un frate/o sora mai mare.
Si după ce am mâncat eu una ma aşez pe canapea la
televizor împreuna cu soţul meu in timp ce Maria se joaca
in jurul nostru ... in ce camera ? IN SUFRAGERIE. Se mai
numeşte si CAMERA DE ZI .Este de obicei camera cea mai
spatioasa din casa – cea mai mare . Sunt atenţi la
In sufragerie ne petrecem majoritatea timpului pe care explicaţiile profesorul
il stam acasa: ne intalnim sa discutam cu toti memebrii
familiei ,ne relaxam, ne uitam la televizor, parintii citesc
ziarul sau isi beau cafeaua/ceaiul in timp ce copii se joaca .
Sufrageria este in acelasi timp camera ce face legatura Răspund la întrebări
cu exteriorul familiei noastre. In sufragerie ne invitam
prietenii, in sufragerie discutam cu persoanele ce ne calca
pragul, in sufragerie servim masa cu invitatii. Povestirea
Ce obicete de mobilier gasim in sufragerie ?
- o canapea cu fotolii
O1 - masa cu scaune Sunt atenţi la Explicaţia
O2 - o masuta de cafea explicaţiile profesorul
O3 - biblioteca
O4 - obiecte de ornament: premii, trofee, tablouri, Descrierea
O6 bibelouri, flori,
O8 - televizor, combina muzicala.
O9 Ce altceva mai aveti voi in sufragerie ?
O10 Bun acestea sunt pricipalele camere dintr-o casa .
In afara de acestea, fie ca locuiti in apartament sau la
casa exista camere speciale de depozitare a uneltelor de
mesterit , a conservelor , a lucrurilor care nu mai sunt de Enumera elementele de
folos sau unde se pastreaza flori ori se intind rufe . Poate mobilier din bucătărie.
cineva sa imi spuna numele unei astfel de camere ? Conversaţia
DEBARA euristica
Camera unde tine mama conservele pentru iarna si poate
oalele... CAMARA . 2-3 copii spun ce are in
Unele apartamente au un loc special unde se intind plus sau in minus la ei in
rufele de obicei, se tin florile sau se depoziteaza diverse sufragerie .
obiecte – BALCONUL .
Casele de la tara nu au balcon , insa au in pamant un
spatiu de pastrat la rece alimente si conserve – Sunt atenţi la
PIVNITA/BECI si o alta camera de depozitare a lucrurilor explicaţiile profesorul
vechi – PODUL CASEI .

Răspund la întrebări
O1 Descrierea
O2
O3 Conversaţia
O4 euristica
O6
O8
O9 Explicaţia
O10

5. FIXAREA 7 O1 Ei, acum ca am trecut in revista toate camerele dintr-o Sunt atenţi la Jocul didactic Casuta de Frontala
CUNOSTINTE O2 casa si am enumerat obiectele de mobilier existente in explicaţiile profesorul. carton , jetoane
LOR O3 fiecare camera o sa întorc casuta mea de papusi si o sa va Explicaţia cu mobila,
O4 rog sa veniţi mai aproape, sa o priviţi cu atenţie si sa alegeţi Observa cu atenţie casuta . ferestre, uşi , Aprecieri
O5 din coşul de alături jetoane cu obiectele/ mobila care credeţi scara interioara. verbale
O6 ca lipseşte din fiecare camera Se implica activ in jocul
O7 Camerele sunt foarte sumar mobilate(de fapt nu au nici propus.
O8 măcar uşi si ferestre )– aştept sa vad daca observa cineva ,
O9 daca nu le voi pune eu întrebări ajutătoare . Intuiesc majoritatea
O10 elementelor lipsa .

6. APRECIERI 1 La sfârşit vreau sa va mulţumesc tuturor pentru ca aţi Se implica in evaluarea Evaluarea Insigne Individuala
SI participat frumos la lecţiile de astăzi si cei mai activi si colegilor .
RECOMANDA cuminţi elevi vor fi recompensaţi aşa cum am promis (la Aprecieri
RI prima ora le-am promis ca vor primi una sau doua insigne in verbale
funcţie de merite .) Ii ridic pe rând in picioare si rog clasa
sa spună cum a participat elevul respectiv si cate insigne Recompensa
merita – bineînţeles ca toţi vor fi apreciaţi in final pentru
efortul depus .

S-ar putea să vă placă și