Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 23.03.2017

Educatoare: Buturugă Maria Magdalena

Grupa: mare

Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

Tema săptămânală: ,,Cartea, un prieten adevărat”

Tema zilei: ,,Carte de povești”

Forma de realizare: individual, în grup, frontal

Mijloc de realizare: activitate integrată pe o zi

Domenii și categorii de activități de învățare: ADP+ALA1+ADE (DOS+DOS)+ALA2 (convorbire+ activitate practică)

Tipul activității: verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

Scop:

 Cunoașterea și respectarea unor norme de comportare în societate;

 Îmbogățirea cunoștințelor despre materiale și caracteristicile lor, precum și tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul
realizării unor produse simple;

 Aprofundarea cunoștințelor legate de carte în vederea pregătirii copiilor pentru școală.


ADP

Întâlnirea de dimineață: ,,Hai să facem o poveste!”

Rutine: ,,Știu să fiu un cavaler!” (deprinderea de a oferi întâietate fetelor);

Tranziții: ,,Era în poieniță…” – joc cu text și cânt, ,,Carte de povești cu poze” ¨–cântec, ,,Împărate, împărate…” – joc recitativ ritmic

ALA1

Bibliotecă: ,,Scrisoare pentru Zâna cea bună” – exercițiu grafic (ovalul și combinații de linii drepte)

Obiective operaționale: - să traseze corect linia curbă închisă și combinații de linii drepte;

- să coordoneze mișcările oculomotorii pentru redarea semnelor de limbaj scris;


- să se încadreze în spațiul limitat dat;
- să îmbine linii drepte în combinații originale;
- să-și dozeze corect instrumentul de scris pe suprafața foii de lucru;
- dezvoltarea atenției voluntare, a perseverenței și a independenței în acțiune pentru finalizarea lucrării și valorificarea
acesteia în activitățile următoare (realizarea unei cărți)

Strategii didactice:

- metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul


- mijloace de învățământ: fișe individuale pe diferite nivele de lucru, carioca, panou expozițional, magneți

Știință: ,,Numărăm, calculăm, cu personaje din poveste ne place să ne jucăm!” – fișă de lucru

Obiective operaționale: - să raporteze corect numărul la cantitate;

- să descopere cifra care lipsește dintr-un șir dat;


- să efectueze operații de scădere, utilizând corect semnele matematice ,,+”, ,,–”, ,,=”;
- să utilizeze corect cuvinte specifice activităților matematice.

Strategii didactice:

- metode și procedee: conversația, explicația,exercițiul, problematizarea

- mijloace de învățământ: fișe individuale de lucru pe mai multe nivele de dificultate, carioca, panou expozițional, magneți

Joc de masă: ,,Alegem și grupăm, cu personaje din povești ne jucăm!” – sortare de imagini

Obiective operaționale : - să denumească personajele de pe jetoane;

- să sorteze jetoanele cu personaje după criteriile ,,pozitiv” și ,,negativ”;


- să realizeze panouri decorative cu personajele din poveste.

Strategii didactice:

- metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea;


- mijloace de învățământ: jetoane, panouri expoziționale

Artă: ,,Scenă de poveste” – colaj

Obiective operaționale: - să asambleze elemente din hârtie, folosind lipiciul, pentru a realiza personaje din poveste;

- să aplice pasta de lipit pe toată suprafața dată;


- să realizeze lucrări originale, manifestând creativitate prin adăugare de alte elemente, în funcție de ritmul de lucru al
fiecăruia;
- să manifeste perseverență și independență în activitate.

Strategii didactice:

- metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația


- mijloace de învățământ: siluete din hârtie, lipici, creioane colorate

ADE (DOS + DOS) ,,Carte de povești cu poze” – convorbire/activitate practică

Obiective operaționale: - să observe cărtile din biblioteca grupei;


- să identifice părţile componente ale unei cărți: coperta, paginile, conţinutul;
- să cunoască modalitățile de utilicare a unei cărți;
- să respecte regulile de îngrijire a cărților ;
- să recunoască modalităţile de realizare a unei cărţi: îndoire şi lipire;
- să comunice impresii pe baza celor observate ;
- să realizeze o carte folosind fișele (paginile cărții) rezolvate la sectoarele de activitate;

- manifestarea satisfacției finalizării cărții, lucrând cu atenție pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării.

Strategii didactice:
- metode și procedee: convorbirea, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizare, brainstorming
- mijloace de învățământ: cărți de diferite forme, mărimi, grosimi, texturi, fișele de lucru de la sectoarele de activitate,
ață, lipici, siluete din hârtie reprezentând personaje din povești, elemente de decor (flori, fluturi, fâșii de hârtie),
carioca.

ALA2 ,,În lumea poveștilor” – carnaval


Obiective operaționale: - să recite clar, corect și expresiv textul învățat sau replica din poveste;
- să interpreteze roluri de personaje din povești folosind costume adecvate;
- să danseze cu plăcere pe ritmuri diferite;
- să participe activ și afectiv la carnaval, dând dovadă de inițiativă, cooperare și interes.
Strategii didactice:
- metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, ,,Biblioteca vie”;
- mijloace de învățământ: costume,decor, CD.
Durata: o zi

Bibliografie: - Curriculum 2008,


- ,,Poftiți în trenulețul jocurilor”, Silvia Borțeanu, Mihaela Axente, editura Diamant
- ,,Îndrumător pentru educatoare, ghid tematic pentru aplicarea programei”, editura Aramis
- ,,Jocuri didactice pentru activitățile din grădiniță”, culegere, Ștefania Antonovici, Cornelia Jalbă, editura Aramis
- ,,La grădiniță e serbare!”, Geta Nistor-Stanciu, editura Compania
- ,,Revista Învățământul preșcolar”, nr. ½ din 2016, editura Arlequin
- www.didactic.ro
- www.activitatidegradinita.ro

Scenariul zilei
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în cerc. Salutul pornește de la educatoare și se realizează prin
intermediul tehnicii complimentării. Fiecare copil îl complimentează pe cel din dreapta lui până când toți copiii se salută. Atenția este îndreptată
spre calendarul naturii, iar copiii fac modificările necesare care corespund zilei respective (data, zi,luna,an,anotimp, condiții meteo etc.). Se
constată care sunt absenții și prezenții. Copiii care s-au înscris la împărtășire vin la scaunul autorului și povestesc. Colegii intervin cu întrebări.

La activitatea de grup propun copiilor jocul ,,Hai să facem o poveste!”. Ei vor extrage câte un jeton și primul copil va începe o poveste
cu ,,A fost odată ca niciodată…” și care se termină cu ,,…și-am încălecat pe-o șa și v-am spus povestea așa!”. Vor da titlu poveștii lor (TOATE
ideile vor fi acceptate și valorizate chiar dacă, poate, se repetă).

Sunt încurajați în cele ce urmează să își imagineze, închizând ochii că sunt în povestea creată de ei și că personajele se joaca împreună.
În timpul acesta sosește un colet de la editura ,,Cartea mea”. Acest colet va reprezenta noutatea zilei, iar in interiorul lui se găsesc materialele
care vor fi folosite la sectoarele de activitate.
Pe melodia tranziției ,,Era în poieniță…”, copiii aleg sectoarele la care vor începe să lucreze. Le este explicat încă odată ce au de făcut la fiecare
sector, iar educatoare oferă sprijin și indicații acolo unde este necesar. Sunt afișate produsele muncii lor.

După ce s-au rotit la centre, finalizând sarcinile cerute, pe tranziție copiii merg la toaleta, apoi beau apă. Se reîntorc în sala de grupa și
se așază la măsuțele care sunt așezate în formă de ,,L”, cu fața spre fereastra. În fata lor, pe o măsuță sunt așezate cărți de mai multe forme,
mărimi, grosimi și texturi. Sunt întrebați ce observă pe masă…Unde au mai văzut ei cărți? (în biblioteca proprie, în biblioteca publică, în
biblioteca grupei etc.). Sunt rugați să își reamintească toate componentele unei cărți (coperte, file-pagini) și elementele caracteristice copertelor
și paginilor (titlu, autor, pagini, cuprins, numere, text și imagini). Educatoarea le explică faptul că există mai multe tipuri de cărți: de povesti cu
poze, de povesti fără poze, manuale, de lectura etc. dar că toate au în comun existența copertelor și a paginilor. Le propune copiilor
confecționarea propriilor cărți care să îmbogățească biblioteca grupei. Ei intuiesc materialele necesare pentru confecționarea cărții: cartoanele
colorate care să reprezinte copertele, fisele lucrate la centre să fie paginile cărții, șnurul care să-i ajute să lege cartea, siluete de personaje din
poveste pentru a decora paginile, carioca pentru scrierea autorului și pentru numerotarea paginilor și alte elemente care să le fie de folos în
personalizarea cărților, lipici.

După încălzirea mușchilor fini ai mâinii, se trece la confecționarea propriu-zisă a cărții. Educatoarea sprijină copiii care au nevoie de
ajutor, oferă indicații suplimentare atunci când este nevoie. La final, copiii așază cărțile în bibliotecă, educatoarea apreciindu-le modul de lucru și
produsul, plusând pe aspectele pozitive, accentuând procesul de realizare a cărții.

Pe tranziția „Împărate, împărate, cât e ceasul, Luminate?”, copiii se pregătesc de carnavalul personajelor din povesti. Se costumează și
intră în sala de grupă în locul indicat.

Educatoarea dă fiecăruia cărțile confecționate de ei și le propune să spună o replica din cartea sa. Copiii recită, cântă în cor și dansează
la carnavalul poveștilor. La finalul activității, educatoarea face aprecieri generale și individuale, îi încurajează pe cei care au avut un ritm mai lent
în rezolvare a sarcinilor sau pe cei care au fost mai emotivi, le sugerează să transmită și familiilor sau prietenilor lor de joacă cunoștințele
acumulate în aceasta zi, la grădiniță.
Evenimentul Strategii didactice Evaluare
didactic Conținutul științific
Metode și Mijloace de Instrumente Indicatori
procedee învățământ
Momentul Sala de grupa este aerisita, iar mobilierul este așezat pe patru
organizatoric centre. Mijlocul clasei este liber. Din pernuțe este format un
cerc.
Captarea Se realizează prin primirea unui colet de la Editura ,,Cartea Elementul Coletul Surpriza Ascultă indicațiile
atenției mea”, în care se află materialele care vor fi folosite la surpriză educatoarei
sectoarele de activitate.
Anunțarea Educatoarea extrage din colet câte un element reprezentativ Ascultă tema și
temei și fiecărui sector de activitate, explicând la ce este util. Sunt Coletul obiectivele
enunțarea intuite, așadar, sectoarele, sunt explicate clar sarcinile pentru Explicația Explicația
obiectivelor fiecare sector în parte:
La Bibliotecă, copiii vor scrie pentru Zâna cea Bună o Fișele de
scrisoare. Conversația lucru, Conversația
La Știință, ei vor număra, vor raporta corect numărul la jetoane,
cantitate și invers. lipici,
La Joc de rol, copiii vor alege jetoane cu personaje din siluete din
poveștile îndrăgite și le vor grupa după criteriile ,,pozitiv” hârtie, coli
și ,,negativ”. colorate,
La Artă, copiii vor realiza printr-un colaj o scenă din povestea șervețele
îndrăgită de ei. umede
Dirijarea Copiii rezolvă sarcinile fiecărui sector de activitate: la Scrisoarea Trasează linii curbe
învățării Bibliotecă scriu cercuri și combinații de linii; la Știință Explicația pentru Zână și drepte;
raportează corect numărul la cantitate în limitele 1-8; la Joc de Exercițiul Fișe de Fișa cu Raportează corect
masă sortează jetoane cu personaje din povești, le denumesc și Problematiza lucru problemele numărul la cantitate
le grupează după modul în care se comportă în poveste(pozitiv rea Jetoane de și invers;
sau negativ); la Artă realizează un colaj care să reprezinte o Demonstrația Siluete din matematică Sortează jetoane cu
scenă din poveste. Conversația hârtie Problematiza personaje;
Educatoarea oferă sprijin și indicații dacă este necesar, Lipici, coli rea Colaborarea și
asigurându-se ca activitatea se desfășoară în condiții optime. cartonate Colajul munca în echipă cu
După finalizarea activităților de la sectoare,lucrările sunt Aprecieri colegii de grup.
afișate la panouri. Copiii părăsesc sala pe melodia verbale
tranziției ,,Carte de povești cu poze” pentru rutină. individuale și
generale
Obținerea După rutina și tranziție, copiii se reîntorc în sala de grupă și se Ascultă explicațiile
performanței așază la măsuțe. În mijlocul clasei educatoarea amenajează o Cărți educatoarei.
mică bibliotecă în care sunt cărți de diferite forme, mărimi, diferite Ascultă întrebările
grosimi,culori, texturi. Copiii sunt întrebați ce observă în mica Conversația educatoarei .
bibliotecă și unde au mai văzut ei cărți. Copiii sunt întrebați Brain- Identifică părțile
care sunt părțile componente ale cărții. Educatoarea explică storming-ul componente ale
faptul că există mai multe tipuri de cărți (de povești, de Fișele de unei cărți.
colorat, de lectură, de studiat), dar indiferent de tipul lor ele au lucru de la Denumesc locuri în
în comun existența copertei și a paginilor. sectoare care există cărți.
Le propune copiilor confecționarea unor cărți care să Cartoane Confecționează
îmbogățească biblioteca grupei. colorate, cartea.
Se intuiesc materialele necesare confecționării unei cărți. Se siluete ale Lipesc elementele
fac exerciții de încălzire a mușchilor fini ai mâinii. Explicația personajelor Exercițiul de decor în funcție
Educatoarea explică modul de lucru. Lucrul practic al din povești, Cărțile de creativitate.
copiilor-se dau îndrumări copiilor, punând accent pe Exercițiul elemente de Recită versurile și
creativitatea lor, lucrul îngrijit și curat. decor(flori, execută mișcările .
După finalizare, cărțile sunt expuse și apreciate fiecare în fluturi,
parte. discuri de
Pe tranziția ,,Împărate, împărate…” , copiii ies din sala de hârtie),
grupă. lipici,
Pregătirea copiilor pentru carnaval. carioca
Evaluarea Copiii intră în sala de grupă. Sunt costumați și se așază pe Recită, cântă și
spațiul pregătit desfășurării carnavalului, unul lângă altul, Metoda Cărțile dansează.
precum cărțile într-o bibliotecă. Educatoarea dă fiecărui copil ,,Biblioteca Costumele Manifestă bună
cartea sa și, în timp ce îi alege la întâmplare din ,,Biblioteca vie” Decorul Carnavalul dispoziție cântând
vie” o carte, îi invită să recite o strofă sau o replică din Conversația CD cu Aprecieri și dansând la
povestea cărții lui și să spună ce emoție a trăit atunci când a muzică verbale carnaval.
confecționat-o. Aplauze Evaluarea Participă la
La final cântă și dansează la carnavalul personajelor din conversație.
povești. Își prezintă cartea.
Sunt aplaudați, încurajați și lăudați pentru munca și efortul
depuse.
Încheierea Educatoarea solicită copiilor denumirea și tema activității și le Conversația Scurta Precizează
activității recomandă să disemineze informațiile, noutățile aflate în conversație denumirea
familiile lor și prietenilor din parcul de joacă. activității și tema.

S-ar putea să vă placă și