Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
- centralele termoelectrice;
- centrale nuclearo-electrice;
- centrale hidroelectrice;
Coala
Coala
Coala
Coala
[1,p.30-32]
Coala
Coala
kW
unde : m = are valori : 0,5..1,
kW
m2
[ ]
mm 2
Coala
[1,p.16,tab.1.6.;p.22,tab.1.10.]
Coala
Sc într . = K s * √ ¿ ¿
unde :
Coala
S c .într
U c =4 ,34 √l+16 P , unde
P=
2
Coala
23,125
Uc
Varianta I
√
=4,34 1,5+16∗
2
Uc ≤ Un =
=59,02[ kV ]
110 [kV]
Varianta II Uc ≥ Un = 35 [kV]
61,83
F calc . = =56,20[ mm2 ]
1,1
2
Fst. = 70 [mm ] – din [5,p.361,tab.П1-1 ]
ro = 0,447 [ Ω /Km] – din [5,p.361,tab.П1-1 ]
xo = 0,245[ Ω /Km] – din [5,p.363,tab.П1-3 ]
Coala
23125,97
190,9
2 F c= =173,5 [ mm2 ]
I c= =190,9 [ A ] 1,1
1,73∗35
2
Fst = 185 mm , calculăm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
R = 0,169*1,5= 0,25[Ω]
Coala
Varianta I
S nom ≤S ctr nT = 16000 [kVA]
S
Varianta II
S nom ≥S ctr nT= 25000 [kVA]
S
Sc . într
K înc =
în regim normal:
n⋅Snom .tr
Coeficientul de încărcare în regim de avarie trebuie să corespundă relaţiei:
S c . într
av K av
înc =
K înc ≤1,4 ( n−1 )⋅S nom. tr
Coala
X =371,58 [ m ] Y =372,89 [ m ]
Coala
S calc . 3655
Sc .tr = S = =2610 [ kVA ]
n∗K înc c .tr 1,4
S calc . 3655
K înc . = K înc = =¿ 0,73
n∗S nom. tr 2∗2500
S calc . 3655
K av .
înc . = K av
înc = =1,46
(n−1)∗Snom .tr 2500
Coala
Coala
Coala
6246
I c= =180,52[A]
2 √ 3∗10
180,52
F ec .= =128,9[ A ]
1,4
Coala
Coala
Coala
S
x L =x o⋅l⋅ 2b
determină: U med
unde : l – lungimea liniei, km;
Sb – puterea de bază (Sb=100 [MVA] sau 1000 [MVA])
Umed – valoarea tensiunii medie pentru tensiunea nominală în punctul de
scurtcircuit.
Coala
Zec
Eec
h
h
unde: Eech – este forţa electromotoare sumară
Coala
E ech
''
I= ⋅I ,[ kA ]
Z ech b
Pentru fiecare punct de scurtcircuit să determină curentul de şoc:
Coala
Es= 1
SEE
S s = 1000MVA
X sist
X = O,8
s
XL
L=1,5 km
L
X0 =0,4 Ω/km
K3
S nt=25000kVA X spc
SPC
K3 USC = 10,5 %
X L1
L1 L1=0,17km
X 0 =0,075Ω/km
K2
L2=0,069 km
L2 X L2
K2 X0 =0, 086Ω/km
Sn t= 2500 kVA K1
PT4 X PT
USC =6,5%
K1
Coala
U sc∗Sb 6,5∗100
X PT = = =2,6
100∗S tr . PT 100∗2,5
Es
X rez1
K1
Sb 100
∗U 2 ∗0,4
√ 3∗U b 1,73∗0,42 5,5[kA]
I b= = =¿
U1 10
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗5,5=1,55 [ kA ]
X rez 1 1,87
i ș= √2∗K ș∗I p . o=1,41∗1,369∗1,55=2,99 [ kA ]
Pentru K2
X 2PT 6,76
X rez2= X rez 1− =1,87− =0,57
2 X PT 5,2
Coala
PentruK3
X SPC 2 X L2 0,18 0,13
X rez3= + + X sist= + + 0,08=0,39
2 X SPC 2 X L 0,84 0,72
Sb 100
I b= = =5,505 [ kA ]
√ 3∗U b 1,73∗10,5
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗5,505=5,45 [ kA ]
X rez 3 0,39
i ș= √2∗K ș∗I p .0 =1,41∗1,608∗5,45=12,35 [ kA ]
de S/C
K1 1,55 1,369 0,01 2,99 1,55
K2 3,6 1,369 0,01 6,95 3,6
K3 5,45 1,608 0,01 12,35 5,45
Aparatul electric dintr-o instalaţie electrică trebuie ales astfel încît să satisfacă
următoarele condiţii :
Coala
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiţii pot fi mai puţine sau
mai multe în funcţie de destinaţia şi locul de instalare. De exemplu: întrerupătoarele
se aleg după toate condiţiile, iar separatoarele nu se verifică la capacitatea de
deconectare.
Tipul aparatelor de comutaţie şi protecţie cu parametrii de calcul şi nominali
din catalog se reprezintă în tabele.
Un =110 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PHДЗ-1-110/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 110 [kV] Unom= 110 [kV]
Coala
Snt 25000
I l= = =131 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗110
1,4 S nt 1,4∗25000
I max= = =183 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗110
Coala
Snt 25000
I l= = =1445 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗25000
I max= = =2023 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Snt 2500
I l= = =144 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗2500
I max= = =202 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Coala
Tipul: ТПЛK-10-УЗ
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 1445 [A] Imax= 2023 [A] Inom1= 2500 Inom2= 5 [A]
iş =6,95 [kA] ilim.din.= 74.5 [kA]
Bsc= 39 [kA 2*s] I term tterm.= 2187
2
[kA 2*s]
r2=2,3 [Ω] r2.adm=4 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +1,8+0,1=2,3 [ Ω ]
I 22
Tipul: TЛM-10-У3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 144 [A] Imax= 202 [A] Inom1= 300 Inom2= 5 [A]
iş =6,95 [kA] ilim.din.= 35,2 [kA]
Bsc= 39 [kA 2*s] I2term tterm.= 300 [kA 2*s]
r2=2,8 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +2,3+0,1=2,8 [ Ω ]
I 22
Coala
Tipul: Э25
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0,4 [kV] Unom= 0,66 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom= 6300 [A]
Isc= 1,55 [kA] Inom.rup.= 50 [kA]
[1,p.91,tab.4.10]
Snt 2500
I l= = =3612 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
1,4 S nt 1,4∗2500
I max= = =5057 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
Coala
Tipul: ТНШЛ-066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom1= 8000, Inom2= 5 [A]
iş = 2,99 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 7,2 [kA 2*s] I term tterm.= 2187
2
[kA 2*s]
r2=3 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,6+ 2,3+0,1=3 [ Ω ]
I 22
Bsс= I p .o2 ( t ppr +t decon .) =1,552∗3=7,2 [ kA 2∗s ]
Concluzie:
În proiectul de curs a fost efectuată alimentarea cu energiei electrică a uzinei
mecanice . Alimentarea cu e.e poate fi efectuata de la statia raionala a SEE,in care
sint instalate doua transfoarmatoare .
Alegerea tensiunii de alimantare a întrprinderii a fost argumentată din punct de
vedere tehnico-economic.Alegînd tensiunea de alimentare 110kV, a fost nevoie
instalarea pe teritoriul întrprinderii o staţie principala coborîtoare, cu două
transformatoare de putere TДH-25000/110.
Din cauza lipsei de teritoriu SPC n-a fost amplasată lîngă centrul de sarcină, ea
a fost amplasată la hotarele fabricii în partea direcţiei de alimentare.Staţia de
transformare a fost construită de tip interior, şi ea se înzestrează cu dulapuri
prefabricate care pot fi montate într-un singur rînd.Pentru ridicarea fiabilităţii în
Coala
BIBLIOGRAFIE
Coala