Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaţiei, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Generală Educație Fălești

I P Gimnaziul Făleștii Noi

Proiect didactic
la Limba şi Literatura română
 Subiectul lecţiei: Atelier de scriere. Argumentarea simplă pe baza unui citat.
 Clasa: a VI-a B

Anul şcolar: 2017 – 2018

1
Proiect didactic:

Data: Douăzeci și patru ianuarie

 Instituţia de învăţămînt: I PGimnaziul Făleștii Noi


 Profesor şcolar: Popov Natalia;
 Disciplina curriculară: Limba şi literatura română;
 Clasa: a VI-a B;
 Unitatea de învăţare: Unitatea IX-a: Un rai din basme.
 Subiectul: Atelier de scriere. Argumentarea simplă pe baza unui citat.
 Tipul lecţiei: lecţie – atelier (mixtă)
 Timp: 45 minute;

 Competenţele unităţii de învăţare/ subiectului lecţiei:

C.S.5. Elaborarea și realizarea spontană, fluent, exactă a diverselor acte de comunicare orală și scrisă;

C.S.7. Respectarea normei ortografice, ortoiepice, semantice, punctuaționale, stilistice a limbii române;

C.S.13. Producerea textelor care reflectă propriile experiențe senzoriale, idei, judecăți , opinii, argument.

 Subcompetenţele unităţii de învăţare/ subiectului lecţiei:

SC.5.2. Lansarea discursului dat într-un timp limită;

SC.7.1 . Respectarea regulilor ortografice, ortoiepice, semantice, punctuaționale, stilistice a limbii române în textul produs;
2
SC. 13.1. Reflectarea propriei experiențe într-un text scris de elev.

 Indicatori de evaluare curentă:

1. Se evaluează capacitatea elevului de a comunica în baza unui subiect, respectând regulile orale şi scrise într-o situaţie de
comunicare;
2. Se evaluează capacitatea elevului de comenta diverse citate;
3. Se evaluează capacitatea elevului de a scrie corect, lizibil, explicibil, respectând normele ortografice, ortoepice, semantice
şi de punctuaţie.
 Obiective operaţionale:

O1 – Să comunice despre copilăria trăită;


O2 – Să formuleze argumente pro/contra;
O3 - Să redacteze texte (scrieri) în baza diferitor citate;
O4 – Să evalueze textele elaborate conform criteriilor;
O5 - Să îşi exprime liber opiniile, cult, expresiv şi persuasiv;

 Strategia evaluării:
a. În comun (orală);
b. Frontală (în acţiune);
c. În grup;
d. Individual (aplicativ);

3
 Strategii didactice (metode, procedee, resurse):
 Managementul timpului: 45 minute;

 Manualul de bază: Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VI-a. Editura Cartier, 2017. Chişinău

4
Etapa lecţiei Ob Repertoriul profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Forme de Timp
. (metode, procedee, evaluare
mijloace)

Evocarea  Se crează climatul necesar Elevii asociază imaginile cu Comunicare


lecţiei; lecției prin asocierea imaginilor stările lor de spirit.
O1 cu stările copiilor.
 Profesorul anunță tema și 5
obiectivele lecție. Elevii răspund la întrebări. În acţiune;
 Se adresează întrebările:
 Ce este copilăria?
 Care sunt jocurile copilăriei?
 Care sunt culorile copilăriei? PPT
 Care sunt sunetele copilăriei?
 Care este gustul copilăriei?
 Care sunt cele mai frumoase
momente ale copilăriei?
 Care sunt problemele copilului?
Discursul
 Care sunt persoanele cărora ați
Elevii ascultă discursul de profesorului
dori să le mulțumiți pentru
evocare al profesorului.
copilăria voastră? Ce mesaj le-ați
transmite?

Realizarea
Profesorul anunță că în echipe, timp de 5
sensului
minute, elevii vor formula argumente pro
O2 Elevii inițial scriu căteva Dezbateri Frontală 10
sau contra afirmației: E greu să fii copil.
5
Va câștiga echipa care invocă cele mai argumente în caiet, apoi vor
multe argumente. realiza dezbaterea între
Profesorul monitorizează întreg procesul. echipe.
Se prezintă părerea unui fost absolvent. 3

 Se întreabă elevii despre


proviniența cuvântului CITAT. Elevii citesc definiția din 2
DEX.
Se propune elevilor să elaboreze un text
O3 argumentativ în baza unui citat, Elevii elaborează textele.
O4 respectând cerințele profesorului și
rigorile învățate. 8

2- 3 elevi prezintă textele, se comentează Elevii se evaluează reciproc


de către elevi și profesori. conform criteriilor:
Formulează clar și
Se propune elevilor să se autoevalueze argumentat opinia proprie
textele conform cerințelor înaintate. despre mesajul citatului
explicat; 2p Evaluare
2. Succesiune logică și reciprocă 7
coerentă a expunerii; 2p
3. Ilustrarea mesajului cu Grila de evaluare
exemple credibile; 2p
4. Respectarea normelor
O5 ortografice și punctuaționale;
2p
5. Respectarea limitei de
întindere și a structurii
Reflecții textului propriu. 2p

6
Elevii răspund la întrebările: Elevii evaluează lecția.
• 1 element de noutate aflat azi… Autoevalua 7
• O ezitare am avut (la,in timp ce)… rea
• Cel mai mult mi-a plăcut...
• Cel mai dificil moment...
• În acest moment mă simt….

Temă pe  Nota 10-8 Redactează un text Elevii îşi notează tema de Agendele elevului; 3
acasă argumentativ de 10-12 rânduri, în acasă;
baza unui citat selectat de tine.

 Nota 7-6 Redactează un text


argumentativ de 6-7 rânduri, în
baza unui citat selectat de tine.

 Nota 5 Selectează cinci citate


despre copilărie.

S-ar putea să vă placă și