Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect Didactic

Disciplina: Geografia continentelor şi oceanelor


Clasa: VII
Subiectul: Zonele Climatice ale Americii de Nord
Tipul lecţiei: Predare – învaţare
Timp: 45 min
Profesor: >>>>>>>>
I. Obiective:

Obiectivul general: Caracterizarea generală a zonelor climatice a Americii de Nord

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1 – să definească noţiunile: zonă climatică, regiune climatică
O2 – să identifice poziţia geografică a fiecărei zone climatice în baza figurei 18 din manual
O3 – să evidenţieze particularităţile climei zonelor tropicală şi subtropicală în baza textului din manual şi a figurilor 19, 20
O4 – să evidenţieze particularităţile climei zonei temperate în baza textului din manual şi a figurii 21
O5 – să evidenţieze particularităţile climei zonelor subpolare şi polare în baza textului din manual şi a figurii 22

II. Strategii didactice:

Metode didactice: lucrul cu manualul, cu harta climatică a Americii de Nord, conversaţia.


Procedee: explicaţia, demonstrarea imaginilor, conversaţia euristică, analiza
Tehnici activizante: emiterea de idei, interogarea multiprocesuală, tabelul particularităţilor
Resurse de învăţare: atlasul şcolar, Harta climatică a Americii de Nord, manualul,
Metode de organizare: activitate individuală,
Etapele lecţiei Obie Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Evaluare
ctive procedee de
lucru
Moment Salutarea elevilor; verificarea materialelor pregătite Sunt pregătiţi cu rechizitele Observaţia
organizatoric pentru lecţie. necesare : manual, caiet, etc.
Verificarea temei de Sunt date sarcini elevilor pentru a răspunde la tema de Elevii răspud la tema pentru Conversaţia Sumativă
acasă acasă. acasă.

I Evocarea 1.Conexiuni cu cunoştinţele anterioare ale elevilor Conversaţia

II Realizarea Propune elevilor să lucreze cu noţiunile din manual. Elevii împreună cu Lucru cu manualul, Formativă
sensului El dirijează elevii spre interpretarea proprie a profesorul realizează sarcina harta tematică
O1 noţiunilor, aduce explicaţiile necesare, consolidează propusă. Conversaţia
noţiunile de: zonă climatică, regiune climatică. Elevii expun idei şi le Lucru individual
argumentează.

O2 Propune elevilor să analizeze figura 18 din manual şi să Elevii împreună cu Lucru cu manualul, Formativă
localizeze spaţial zonele climatice din America de Nord. profesorul realizează sarcina harta tematică
propusă. Conversaţia
Elevii expun idei şi le Lucru individual
Analiza imaginilor
argumentează.

O3 Propune elevilor ca să construiască în caiete Elevii constriuesc climogramele Conversaţia Formativă


climogramele pentru oraşele Miami şi Los angeles ca şi elaborează analiza Analiza
mai apoi să alcătuiască o analiză comparativă a zonelor comparativă a celor două tipuri Comparativă
Tropicală şi Subtropicală evidenţiind care sunt de climă Explicaţia
asemănările şi deosebirile dintre cele 2 tipuri de climă.
O4 Propune elevilor ca prin lecturarea individuală a textului Elevii emit idei. Conversaţia
din manual să identifice care sunt particularităţile zonei Lucrul cu manualul Formativă
climatice temperate, la fel şi regionarea climatică a Activitate frontală
zonei temperate.
O5 Propune elevilor însărcinarea: Conversaţia
Completaţi tabelul? Elevii completează tabelul Tabelul Formativă
Zona climatică Particularităţi Particularităţilor
Z. Subpolară
Z. Polară
Consolidarea Pentru consolidarea temei se propune de a efectua în Elevii îndeplinesc însărcinarea Conversaţia Formativă
clasă exerciţiul 2 de la pagina 20 Lucrul cu manualul
Activitate frontală

Aprecierea Profesorul notează elevii şi le comunică Elevii ascultă şi îşi notează


cunoştinţelor şi însărcinările pe care elevii le au de îndeplinit pentru în caiete lucrul pentru acasă.
anunţarea lucrului acasă.
pentru acasă

S-ar putea să vă placă și