Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL TEHNIC "RADU NEGRU" GALAŢI


CATEDRA TEHNICĂ
DATA: 21.11.2019
CLASA: a X a As
Profesor: Ing. Matei Doru
Lecţia: Reziduuri menajere, industriale, agrozootehnice, radioactive
Tipul lecţiei: Lectie de comunicare şi ȋnsuşire de noi cunoştinţe
Profilul: Tehnic
Domeniul de pregătire de bază: Protectia mediului
Modulul I: Poluarea și protecția mediului
Locul de desfăşurare: B 2.4.
Durata: 100 minute

COMPETENŢE SPECIFICE:
Identificarea surselor de poluare a solului

Competenţe derivate/Obiective specifice ale cadrului didactic:


C1 – Identificarea tipurilor de reziduuri poluante pentru sol;
C2 – Precizarea impactului asupra mediului a fiecarui tip de reziduu.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Resurse procedurale:

Metode şi procedee didactice de instruire: conversaţia (euristică, catehetică), expozitive


(explicaţia, demonstraţia), descoperirea dirijată.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

b) Resurse materiale (mijloace de învăţământ): Calculator, Videoproiector, Fişă de


documentare, Tablă, Caiete de notiţe.

c) Evaluarea: Observaţie sistematică, Chestionare orală.

Bibliografie:
- Manescu, S., Chimia sanitara a mediului, Editura Medicala, 1994;
- Stangaciu, E., Simionescu, C.M., Supravegherea si controlul calitatii apelor naturale, Editura
MatrixRom, Bucureşti, 2008.
Conţinutul activităţii Strategia didactică
Etapele lecţiei Comp.
Metode şi Forme de Mijloace de Evaluare
durata (min) deriv. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
procedee organizare învăţământ
Moment - Verificarea prezenţei; Se pregătesc Conversaţia, Activitate
organizatoric (2) - Verificarea condiţiilor pentru lecţie; pentru lecţie Expunerea frontală
Captarea atenţiei - Lansează întrebarea: ,, Este Elevii dau Descoperire Activitate Calculator, Observaţie
(20) importantă cunoaşterea reziduurilor răspunsuri dirijate dirijată frontală Proiector sistematică
poluante pentru sol?” de profesor
Anunţarea - Enunţă tema şi scrie titlul lecţiei pe Notează titlul şi Expunerea Activitate Tablă, Observaţie
titlului şi tablă competenţele frontală, Calculator sistematică
competenţelor - Enunţă competenţele ce vor fi
(10) dezvoltate
C1 - Grupează elevii în grupe de câte 2 şi Elevii răspund şi Descoperire Activitate Tablă, Observare
le pune ȋntrebari ajutătoare pentru notează ȋn caiete dirijată, frontală, Calculator, sistematică
identificarea tipurilor de reziduuri - sunt atenţi la Conversaţie Pe grupe de Proiector,
poluante pentru sol explicaţiile euristică, câte 2 Fişă de
Dirijarea documentare
- Dirijează descoperirea profesorului Învăţarea
ȋnvăţării (60) / lucru
C2 - Solicită elevilor grupaţi să precizeze prin Observaţie
impactul asupra mediului a fiecarui tip descoperire sistematică
de reziduu
- Dirijează descoperirea
Consolidarea - Solicită elevilor să răspundă la câteva Elevii răspund la Conversaţia Activitate Fişă de Chestionare
informaţiei (4) ȋntrebări ȋntrebări (dezbaterea), frontală. documentare/ orală, Fişă
Conversaţia Individuală lucru de
catehetică documentare
/ lucru
Concluzii şi - Aprecieri verbale asupra participării Elevii participă la Expunerea, Activitate
aprecieri (2) elevilor la lecţie / notarea ȋn catalog formularea Conversaţia frontală
aprecierilor
Anunţarea temei - Enunţă tema pentru acasă Elevii notează Expunerea, Activitate
pentru acasă (2) tema pentru acasă Conversaţia frontală
Fişă documentare
Reziduuri menajere, industriale, agrozootehnice, radioactive

După proveniență, pot fi deosebite următoarele tipuri de deșeuri:


A. Deșeuri municipale și asimilabile, care sunt deșeuri generate în mediul urban și rural. Ele sunt
grupate în:
A1 - Deșeuri menajere, provenite din activitatea casnică, magazine, hoteluri, restaurante,
instituții publice. 
A2 - Deșeuri stradale, specifice fluxurilor stradale (hârtii, mase plastice, frunze, praf).
A3 - Deșeuri din construcții și demolări, provenite din activitatea de construcții și modernizarea
și întreținerea străzilor.
A4 - Nămol orășenesc, rezultat din stațiile de tratare a apelor uzate și menajere.

B. Deșeuri sanitare, provenite din spitale, dispensare și cabinete medicale.

C. Deșeuri de producție, rezultate din procesele tehnologice industriale sau agricole.


C1 Deșeuri industriale stocabile, pe care normele europene le clasifică în: 
Clasa 1 Deșeuri industriale periculoase, dar netoxice, de exemplu azbest.
Clasa 2 Deșeuri industriale nepericuloase și netoxice.
Clasa 3 Deșeuri inerte, de exemplu cele provenite din construcții.
Clasa 4 Deșeuri toxice, de exemplu cele medicale, radioactive.
Clasa 5 Deșeuri industriale produse în cantități foarte mari, de exemplu cenușile produse de
termocentralele care funcționează pe cărbune.
C2 Deșeuri agro-zootehnice, provenite din agricultură și, în special, din zootehnie. 
C3 Deșeuri speciale, categorie în care intră explozibilii și substanțele radioactive.

S-ar putea să vă placă și