Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Scarlatescu Vasilica-Loredana


Colegiul National ,,Mircea cel Batran’’
CLASA: a XII-a A
OBIECTUL: Limba si literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Scene semnificative în romanul Moromeţii de Marin Preda
TIPUL LECŢIEI: mixtă (aprofundarea cunoştinţelor dobândite anterior,însuşire de noi cunoştinţe)

COMPETENTE SPECIFICE :
 Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate;
 Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi experienţe de lectură;
 Utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare.

COMPETENŢE COGNITIVE: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


 să definească romanul şi să denumească alte opere epice din literatura română;
 să precizeze trăsăturile romanului, perspectiva narativă şi indicii temporali şi spaţiali ;
 să identifice scenele importante din roman în urma citatelor extrase şi a completării
rebusului;
 să interpreteze scenele sugestive de existenţă în ritmul tradiţiei;
 Să comenteze elementele cu valoare de simbol pentru existenţa atemporală, mitică.

COMPETENŢE AFECTIVE

 Să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice ;


 Să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de tema abordată;
 Să respingă atitudinea negativă a unor elevi faţă de activitatea de instruire.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee: lectura, conversaţia euristică, discuţia frontală, rebusul, ciorchinele,


observaţia, învătarea prin descoperire.

2. Forme de organizare: frontală , individuală.

3. Mijloace didactice: : manualul, caietele, portofoliile, tabla , C.D. cu filmul Moromeţii;


videoproiector; fişe cu citate extrase din text,Vol.I al romanului

4. Resurse bibliografice :

Oficiale: Ion şi Marinela Popa-Literatura română, Manual preparator, Ed.Niculescu, Buc.2007


L.Paicu, M.Lazăr,Literatura română –Eseul, Editura Art 2008;

Metodico-didactice: C Parfene “Metodica studierii limbii române ”, ed Universitaţii , Buc. 2001


www. Didactic.ro

TIMP DE LUCRU: 50 min

1
SCENARIUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII DIDACTICE

I. Organizarea clasei
Verificarea prezenţei elevilor, crearea unei atmosfere necesare desfăşurării lecţiei.

II. Verificarea temei pentru acasă


Se verifică tema calitativ şi cantitativ.

III. Actualizarea cunoştinţelor


Se cere elevilor să rezume acţiunea romanului Moromeţii precizând semnificaţia titlului, tema,
structura, incipit-final, perspectiva narativă, tipurile de conflict (conform ciorchinelui din anexa 1 ).

IV. Captarea atenţiei


Se face prin rezolvarea unui rebus (anexa2). Cuvântul obţinut va conduce la titlul activităţii.

V. Anunţarea subiectului lecţiei


Profesorul anunţă şi scrie titlul pe tablă: Scene semnificative din romanul „Moromeţii” .
Vom pune în discuţie scene memorabile din primul volum al romanului, care ne vor ajuta să-l
caracterizăm pe protagonist.

VI. Dirijarea învăţării


Solicit elevii să identifice şi să citească fragmentul corespunzător pentru scena cinei.
Le prezint apoi, cu ajutorul videoproiectorului,1 fragmentul ecranizat al acestei scene, urmând ca
împreună să analizăm scena respectivă.
Elevii îşi notează în caiete elementele esenţiale desprinse din această scenă.
Voi parcurge aceleaşi etape şi pentru celelalte scene antologice din volum: tăierea salcâmului şi
secerişul.

VII. Obţinerea performanţei


Se face printr-o evaluare formativă:
-Care sunt scenele semnificative din roman?
-Ce valoare au aceste scene?
-Ce rol au aceste scene în caracterizarea personajelor?

VIII. Asigurarea feed-back-ului


Feed-back-ul are loc permanent, pe parcursul conversaţiei, prin aprecieri verbale făcute de profesor,
vizând participarea elevilor, calitatea exemplelor şi a argumentaţiei, claritatea şi corectitudinea
exprimării.

IX. Asigurarea retenţiei şi a transferului


Se fac aprecieri asupra lecţiei şi se notează elevii.
Se anunţă tema pentru acasă: Să aleagă alte scene şi să le comenteze acasă (poiana lui Iocan, fonciirea,
premiul întâi)

2
ANEXA 2

REBUS

1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri......................................................


2. Tudor Bălosu dorea cu orice preţ să cumpere ............................................... de la Ilie Moromete.
3. Jupuitu ajunge acasă la Moromete iar acesta se preface că n-are bani ca să-i plătească............................................
4. Prima scenă semnificativă din roman .
5. Î- - - - - - - -A care are loc în Poiana lui Iocan.
A

1 S E C E R I Ş UL
2 S A L C Â M U L
F O N C I R E A 3I
4 C I N A
Î N T Â L N I E A 5
B
ANEXA 2

3
REBUS

1. Cu ce se ocupau oamenii din acele locuri......................................................


2. Tudor Bălosu dorea cu orice preţ să cumpere ............................................... de la Ilie Moromete.
3. Jupuitu ajunge acasă la Moromete iar acesta se preface că n-are bani ca să-i plătească............................................
4. Prima scenă semnificativă din roman .
5. Î- - - - - - - -A care are loc în Poiana lui Iocan.
A

1
2
3
4
Î A 5
B
ANEXA 1
Roman
Perspectiva ................................. Titlu
narativă ................................. ............................
......................... ................................. ............................
. ..
.... 4
Conflicte Tema
......................... ...........................
........................ ...........................
MOROMEŢII ...
Autor........................................................
Alte opere epice scrise.............................
..................................................................

Spaţiu
......................... Incipit
......................... ...............................
.. ...............................

Timp
......................... Final
......................... Structura ...............................
.. ................................. ...............................
................................. .
.................................
..

S-ar putea să vă placă și