Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Ungureanu Emanuel- Mihai

Data: 5 iunie, 2015

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială ” Dimitrie Sturza”

Clasa: Pregătitoare

Disciplina: Religie ortodoxă

Subiectul lecției: Ce simt față de ceilalți?

Tipul lecției: predare

Durata: 45 minute

Competențe specifice vizate:

 1.1 Recunoașterea unor elemente de bază ale credinței religioase


 1.2 Observarea caracteristicilor comportamentale ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața de zi cu zi.
 1.3 Aplicarea unor reguli de comportament moral- creștin în context de viață familiar.

Obiective operaționale: la sfârșitul activității didactice, elevii vor fi capabili:

 Să ilustreze înțelegerea noțiunii de iubire a aproapelui


 Să enumere diverse sentimente și să precizeze situații precise de manifestare a acestor sentimente
 Să precizeze diferite modalități de exprimare a sentimentelor
 Să ofere exemple de fapte bune specifice unui comportament creștin

Strategii didactice:

 Metode și procedee didactice: conversația, povestirea, descoperirea din imagini, jocul didactic, jocul de mimă
 Mijloace de învățământ: Literatura religioasă, prezentare PPT, ilustrații, planșă, fișă de lucru, cutia cu emoții, autocolante,
laptop, videoproiector
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie:

 „Religia micului creştin”, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2012


 Editura Art, „ABC-ul micului creştin: Religie – cultul ortodox”, clasa pregătitoare, Bucureşti, 2012
 Patriarhia Română, „Religie: fişe de lucru, clasa pregătitoare”, Editura Basilica a Patriarhiei Române,
Bucureşti, 2012
 Religia la clasa pregătitoare și clasa I, M. Opriș, D. Opriș, I. Horga, Editura Basilica a Patriarhiei
române, București, 2013
DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Nr. Etapele Ob. Timp Secvențele de instruire Metode și Mijloace Forme Evaluare
crt lecției Op. (min procedee de de
. ute) didactice învățămâ organiza
nt re
1. Momentul  Salutul Conversația
organizatoric 1  Organizarea clasei pentru Rugăciunea Icoana Frontală
desfășurarea lecției

2. Verificarea  Profesorul solicită elevilor să Conversația


cunoștințelor 3 rostească împreună o Frontală Aprecieri
achiziționate rugăciune învățată în lecțiile verbale
anterior anterioare

3. Precizarea  Se anunță și se scrie pe tablă


titlului lecției 2 titlul lecției ( Ce simt față de Conversația Tabla Frontală
și enunțarea ceilalți?) și data. Explicația
obiectivelor  Se precizează obiectivele
propuse lecției

4. Comunicarea  Activitatea nr. 1


noilor Profesorul citește elevilor Pilda
cunoștințe celor 10 leproși, vorbindu-le Conversația
despre iubire, ca sentiment nobil, Frontală
despre iubirea lui Dumnezeu Explicația
O1 pentru oameni și inițiază apoi o Fișa de
conversație despre care erau Exemplifica lectură
sentimentele leproșilor inainte și rea
după vindecare (teamă,rușine,
speranță, recunoștință, lipsă de Lectura
recunoștință, fericire, bucurie).
25 De asemenea, profesorul explică
elevilor ce înseamnă să îți iubești
aproapele și cine reprezintă
aproapele nostru.
 Activitatea nr. 2
Profesorul propune elevilor un joc
de mimă, prin care să identifice și Conversația
alte sentimente pe care e Cutia cu Aprecieri
manifestăm față de ceilalți. emoții Frontală verbale
O2 Astfel, elevii vor fi împărțiți în
două grupe: prima grupă va mima
sentimentele reprezentate pe Explicația Cartonașe Pe grupe
cartonașe, iar cea de- a doua cu
grupă va trebui să ghicească acel sentimente
sentiment. La finalul acestei
activități, profesorul le va Jocul de
distribui elevilor fișa de lucru mimă
”Fețele Ninei„ pe care aceștia va
trebui să le completeze și să dea Fișe de Individua Recompe
O2 exemple de situații în care au lucru lă nse
probat astfel de sentimente. materiale
 Activitatea nr. 3
Profesorul propune elevilor să
privească o prezentare PPT și să
identifice faptele bune din care să
rezulte comportamentul unui bun
O3 creștin. Fiecare faptă bună
identificată de elevi va fi
reprezentată de o inimioară mai
mică și trecută în interiorul inimii
mari desenate de profesor pe
planșă.

5. Fixarea și  Profesorul va prezenta


sistematizare elevilor exemple de fapte Conversația Frontală Aprecieri
a 10 bune săvârșite de sfinții verbale
pătinți și de Iisus Hristos și îi Exemplifica
va încuraja pe elevi să dea și rea
ei exemple de cât mai multe
fapte bune săvârșite de ei
înșiși.

6. Aprecierea  Profesorul face aprecieri atât


activității 2 individuale cât și colectve cu Conversația Frontală Aprecieri
privire la pregătirea elevilor, verbale
dar și la implicarea acestora în Individua
predarea noilor cunoștințe. lă

7. Încheierea  Rugăciunea Rugăciunea


activității 2  Salutul Frontală

S-ar putea să vă placă și