Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE GENERALE

Colegiul Tehnic,,Anghel Salihny Baia Mare


Clasa: XI-a- specializarea mecanic;
Aria curriculară: Tehnologii
Data: februarie 2018
An şcolar: 2017 – 2018
Profesor: ingAlexandrina China

II. CONSTRUCŢIA

Disciplina: Asamblari mecanice


Unitatea de învăţare: Asamblări demontabile
Tipul lecţiei: fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

Obiective operaţionale:

Obiective cognitive:
- să identifice asamblările cu penedemontabile;
- să identifice principalele operaţiile pregătitoare şi de montaj necesare;
- să identifice norme generale de protecţia muncii pentru operaţiile de asamblare;

Obiective psihomotorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de finalizare a sarcinii de lucru;

Obiective afective:
- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;

Metode de învăţământ:
Expunere, conversaţia, demonstraţia; expunerea
Moduri de activitate cu elevii:
Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);
Modalitaţi de evaluare;
testare
fişe de lucru
observare individuală
Tabel de specificare a corespondenţelor

Activitatea de învăţare
Etapele Obiective Conţinutul informaţional şi aplicativ Activitatea
Activitatea
lecţiei operaţionale detaliat profesorului şi
elevului
strategiile folosite
1. Moment Asigurarea Conversaţia Elevii de
organizatoric condiţiilor Exerciţii de încălzire serviciu
pentru asigurarea informează
optime pentru diferite
3 minute climatului favorabil în
desfăşurarea clasă; aspecte:
orei; absenţe, etc.;
2. Verificarea Reactualizare Vă rog să vă reamintiţi în ce constau Conversaţie de Elevii
cunoştinţelor a noţiunilor asamblările demontabile? recapitulare şi răspund
anterioare - sunt asamblările care permit montarea şi
esenţiale demontarea repetată a pieselor fără deteriorarea
consolidare întrebărilor
studiate în lor. profesorului
8 minute; lecţia Corect, vă rog să enumeraţi câteva tipuri de
anterioară; asamblări demontabile.
- Cu şuruburi, şaibe, piuliţe, ştifturi.
DA aceste tipuri le-am studiat până în prezent.
Conversaţie de
verificare a
cunoştinţelor;
3. Realizarea Vă rog să vă reamintiţi unde se folosesc Prin întrebări bine alese Elaborează
Pregătirea legăturii ştifturile? încearcă să facă legătura posibile
- ca elemente de fixare a două piese, ca cu lecţia nouă;
aperceptivă dintre elemente de siguranţă, contra desfacerii
răspunsuri;
cunoştinţele şuruburilor şi piuliţelor;
3 minute; anterioare şi Da, şi ca axe de articulaţii.
cele noi. Ce rol credeţi că au penele în procesul de
asamblare?
- Ţin cele două piese ce se asamblează
împreună.
Parţial corect, penele transmit cuplul motor de
la arbori la butucul roţii sau invers.

4. Cunoaşterea Azi vom învăţa despre asamblările cu pene şi cu Comunicare Notează


Anunţarea titlului lecţiei arcuri, aplicaţiile lor practice şi operaţiile Notează titlul lecţiei pe titlul în
pregătitoare şi de montaj. tablă;
lecţiei şi a caiete;
obiectivelor
2 minute;
5. 1. Identifică Din cele prezentate v-aţi dat seama că penele Expunere Urmăresc
Transmiter aplicaţiile sunt organe de asamblare demontabile, cu formă atent
în general apropiată de prismă, cu secţiune
ea de asamblărilor constantă (penele paralele) sau cu una din feţe
prezentarea
cunoştinţe cu pene şi cu înclinată. profesorului
noi arcuri; Arcurile sunt tot organe de maşini destinate
asigurării unei legături elastice între părţile sau Descriere după model; Notează
27 minute piesele unei maşini, aparat sau dispozitiv. unele
Unde aţi întâlnit asamblări cu arcuri?
informaţii şi
- la maşini pentru amortizarea unor şocuri; urmăresc
Da, bine şi la măsurarea unei forţe, la redarea atent
unui lucru mecanic înmagazinat printr-o prezentarea
deformaţie elastică prealabilă, la măsurarea unei şi
forţe.
2. exponatele
Identificarea Operaţiile necesare pentru asamblarea penei în prezentate.
principalelor canalul arborelui sunt: Comunicare;
operaţii şi de 1. controlul canalului de pană, cu şablonul,
montaj pentru conform fig. a, din fişa de lucru, şi cu un Analizează
dispozitiv cu micrometru (fig. b);
asamblarea individual
cu pene. fişele de
lucru
primite şi
exponatele
2- controlul poziţionării suprafeţelor penei şi primite şi
canalului butucului;
3. ajustarea penei, prin pilire; Brainstorming; dau
4. controlul jocului dintre pană şi fundul exemple
canalului de butuc; practice din
5. montarea penei în canalul arborelui, prin activitatea
presare, cu dispozitive speciale, evitându-se lor.
lovirea cu ciocanul ce poate produce deteriorări
ale penei sau ale pereţilor canalului (fig.);

1. pană;
2. arbore; Demonstraţie;
3. şurubul
presei;
4. prismă;

Prezintă
În ceea ce priveşte demontarea penei - se face aplicaţii ale
ca în figura următoare: procedeelor
1. pană;
2. arbore; prezentate;
3. şurub cu inel;

Din ce material credeţi că sunt alcătuite Elevii


arcurile? primesc
- din oţel; individual
Da, din fire sau bare din oţel de arc, înfăşurate
3. elicoidal pe o suprafaţă de bază; Expunere;
fişe de lucru
Enumerarea Clasificarea arcurilor este ilustrată în figura care conţin
operaţiilor următoare: exemple de
necesare debitare
montării manuală şi
arcurilor. mecanică;

a. Cilindric cu secţiune rotundă;


b. Cilindric cu secţiune pătrată;
c. Conic cu secţiune rotundă;
Dacă este necesar ca arcul să fie precomprimat
la o anumită valoare, acesta se strânge într-un
dispozitiv format din două talere, aşezate pe
suprafeţele de sprijin ale arcului.
Ce credeţi că sunt arcurile în foi? Descriere după model;
- arcuri formate din mai multe foi;
Da, se compun din una sau mai multe foi sau
lame din oţel de arc, de diferite forme.
Arcul lamelar simplu – se utilizează ca resort
de apăsare la diferite dispozitive cu piedică, ex:
mecanismul cu clichet din fig. următoare:

1. arc lamelar
simplu,
2 roata cu
clichet,
3. clichet.

Arcul în foi multiple – are foile suprapuse şi


strânse cu una sau mai multe brăţări (bride).

Lucrul pe grupe de
Montarea arcului în foi cuprinde următoarele elevi;
operaţii:
1. Montarea arcului Elevii
- ungerea foilor, ptr. micşorarea frecării; lucrează pe
- suprapunerea foilor, peste foaia principală; trei grupe:
- introducerea unui bulon central; Grupa nr. 1:
- strângerea foilor cu clemă cu şurub, conform aplicaţii ale
figurii: asamblărilor
cu pene;
1. clema cu Grupa nr. 2:
şurub, Aplicaţii ale
2. brida, asamblărilor
3. arc; cu arcuri;

Grupa nr. 3:
NTS la
asamblările
demontabile
2. Asamblarea (montarea) arcului în ansamblul cu pene şi cu
căruia îi este destinat - prin prinderea ochiurilor arcuri;
foii principale, cu buloane, de suporturile
ansamblului.

4. Identifică Vă rog să identificaţi câteva norme de protecţia


NTSM pentru muncii la asamblările studiate azi.
operaţiile de
asamblare Vă rog să vă împărţiţi în trei grupe de lucru,
demontabilă pentru rezolvarea unei sarcini de lucru foarte
uşoare. (sarcinile sunt precizate în rubrica
activitatea elevului).

6. Consolidarea Test cu alegere multiplă Distribuie individual Rezolvă


Realizarea noţiunilor testele elevilor sarcinile de
lucru primite;
feedback- studiate
ului şi Solicită detalii
asigurarea organizatorice.
retenţiei

8 minute

S-ar putea să vă placă și