Sunteți pe pagina 1din 9

GRÃDINIŢA ,,FULG DE NEA"

SECTOR 6, BUCUREŞTI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATÃ

INSPECŢIE CURENTĂ PENTRU OBŢINEREA GRADULUI DIDACTIC I

Inspector de specialitate: prof. Lazlo Ioana


Director: prof. Gheorghe Angela
Profesor învãţãmânt preşcolar:
Mihai Nicoleta Florentina
Proiect de activitate integrată

Unitatea de învăţământ: Grãdiniţa ,,Fulg de Nea"


Prof. înv. preşcolar: Mihai Nicoleta Florentina
Grupa: mică ,,C" - ,,Fluturaşilor"
Data: 09.04.2019
Tema anualã: ,,Când, cum şi de ce se întâmplã?"
Tema proiectului: ,,Zâna Primăvara a venit la noi!"
Subtema: ,, Peste tot e primăvară"
Tema zilei: ,,Tablou de primăvară"

Categoria de activitãţi: Activitate integrată


ADP + ALA1 + ADE (DŞ+DOS) + ALA2
Tipul activitãţii: mixtã (consolidare şi verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi)

Scopul activităţii:
- Evaluarea cunoştinţelor despre culoare, mărime, numeraţie (1,2) şi consolidarea tehnicilor
de lucru necesare unor lucrări practice.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi/sau la sfârşitul activitãţii copiii vor fi capabili:
- să modeleze părţile componente ale unei flori;
-să îmbine piesele de lego în vederea realizării unor căsuţe;
-să sorteze corect jetoanele după criteriul dat (păsări, insecte, flori);
-să clasifice obiectele după criteriul culorii şi al mărimii;
-să recunoască cifrele 1 şi 2;
-să completeze macheta de primăvară raportând corect cantitatea la număr;
-să folosească corect tehnicile de asamblare şi lipire în vederea realizării temei propuse.

Inventar de activitãţi:
1. ADP (Activitãţi de Dezvoltare Personalã)
Întâlnirea de dimineaţã: ,,Bună dimineaţa, Primăvară!"
Salutul, prezenţa, calendarul naturii, activitatea de grup, împărtăşirea cu ceilalţi, înviorarea
de dimineaţă, noutatea zilei.
Rutine: ,,Apa şi săpunul – prietenii copiilor” (exersarea deprinderilor igienice)
Tranziţii: ,,Bat din palme” (recitativ ritmic)
,,Unul câte unul” (recitativ ritmic)
,,Greieraşul” (cântec)
,,Înfloresc grădinile” (cântec)

2. ALA1 (Activitãţi Liber Alese)


-Artã: Modelaj: ,,Flori de primăvară”
-Construcţii: Îmbinare piese: ,,Căsuţe pentru rândunele”
-Joc de masă: Sortare jetoane: ,,Flori, insecte, păsări”
3. ADE (Activitãţi pe Domenii Experenţiale)
DŞ + DOS
-Activitate matematică: Joc didactic: ,,Ajutoarele Zânei să fim!”
-Activitate practică: Colaj (asamblare, lipire): ,,Tablou de primăvară"

4. ALA2 (Activitãţi Liber Alese)


Joc de mişcare: ,,Cursa rândunelelor"
Joc liniştitor: ,,Plimbă albinuţa!"

Strategii didactice:
-Metode si procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul, problematizarea,
munca în echipă și pe grupuri mici, metoda ,,turul galeriei”, demonstrația, metoda ,,Cubului”,
expunerea.
-Materiale didactice:calendarul naturii, jetoane, tablã magneticã, flori cu pozele copiilor,
plastilină, planşete, şerveţele umede, piese de construcţie, piese lego, coşuleţe cu jetoane,
castronele,Cd cu muzicã, computer, machetă ce reprezintă grădina primăvara, elemente
specifice anotimpului primăvara confecționate din carton (flori, rândunele, albinuţe, copaci,
soare etc. ), aracet, lucrare model, pensule, foi de lucru, insecte de diferite dimensiuni, pahare
din plastic, cub, bileţele cu sarcini, albinuţă din pluş, pernuţe, ecusoane (flori, berze, fluturi,
rândunele).

-Forma de organizare: frontal, individual şi pe grupe


-Locul de desfãşurare: sala de grupa

Bibliografie:
- Curriculum pentru Învãţãmântul Preşcolar, (3-6/7 ani) M.E.C.T., Ed. D.P.H., Bucureşti,
2008;
- Breben, S.; Goncea, E.; Ruiu, G.; Fulga, M. – Metode interactive de grup – ghid metodic,
Ed. Arves, Piteşti, 2002;
- Mitu, F,; Antonovici, Ş. – Jocuri didactice integrate pentru învățământul preșcolar, Ed.
Humanitas Educational, Bucureşti, 2005.
Scenariul didactic

După rutinele de dimineaţă (primirea copiilor, mersul la toaletă, micul-dejun) copiii vor
intra în sala de grupã şi se vor aşeza în semicerc în locul destinat ,,Întâlnirii de dimineaţã".
Se vor realiza etapele ,, Întâlnirii de dimineaţã":
Salutul. Educatoarea va spune: ,,Dimineaţa a sosit
La grãdiniţã am venit
În semicerc să ne aşezăm
Şi frumos să ne salutãm:
A-nceput o nouă zi,
Bunã dimineaţa, copii!"
Copiii vor saluta educatoarea, apoi se vor saluta între ei.
Prezenţa. Educatoarea va rosti versurile: ,,Dupã ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întalnit
Oare cine n-a venit?"
Fiecare copil va veni şi îşi va pune , în copac, floarea cu poza sa.
Calendarul naturii. Educatoarea va spune: ,,Data, ziua, anul
Anotimpul ni-l aratã
Haideţi, dragi copii
Calendarul naturii sã-l completãm îndatã."
Copiii vor rãspunde la întrebãrile:
-În ce anotimp suntem?
-Cum este vremea afarã?
-Cum ne îmbrăcăm?
Activitatea de grup. Se va discuta despre anotimpul primăvara precizând câteva
caracteristici ale acestuia.
Împărtăşirea cu ceilalţi: Copiii vor fi solicitaţi să spună ce ar dori să facă în cursul zilei.
Înviorarea de dimineață
La acest moment al zilei, copiii se vor ridica și pe versurile de mai jos vor executa
mişcãrile de înviorare:
“Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic!
Merg ușor, ușor, ușor
Dar și-n pas alergător
Sar apoi și-ntr-un picior
Brațele le-ntind,
Mă opresc și apoi respir”
Noutatea zilei: Educatoarea le va spune copiilor că de dimineaţă, când a sosit la grădiniţă,
s-a întâlnit cu o albinuţă. Albina i-a povestit educatoarei că a fost trimisă de Zâna Primavara
pentru a pregăti diferite surprize pentru copii. Educatoare îi va invita pe copii să descopere
surprizele pregătite pentru ei. Copiii vor fi împărţiţi în trei grupe: grupa florilor, grupa
berzelor şi grupa fluturilor.

Tranziţie: ,,Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi la centre noi pornim.”
Copiii vor fi introduși în activitatea zilei cu tema ,,Tablou de primăvară ” precizându-le în
ce constă activitatea fiecărui centru.
Educatoarea va prezenta materialele şi sarcinile ce vor fi rezolvate la centrele de interes.
Fiecare copil îşi va alege un centru unde să se joace. Materialele fiecărui centru vor fi
acoperite şi descoperite pe rând, în timp ce educatoare va explica sarcinile acestora.
La centrul ARTĂ, copiii vor modela ,,Flori de primavară”.
La centrul CONSTRUCŢII, copiii vor îmbina piesele de lego pentru a realiza ,,Căsuţe
pentru rândunele”.
La centrul JOC DE MASĂ, copiii vor sorta diferite jetoane ,,Flori, insecte, păsări”.

Copiii se vor îndrepta cãtre centre conform dorinţei lor. Aceştia vor fi anunţaţi că se pot
muta la oricare dintre centrele puse la dispoziţie, după finalizarea sarcinii unui centru. La
finalizarea sarcinilor, lucrările realizate în cadrul fiecărui centru vor fi expuse si analizate cu
ajutorul metodei ,,turul galeriei”.

Tranziţie: ,,Unul câte unul


Noi ne așezăm
Și voioși la baie
Iată că plecăm!”

Rutinã: ,,Apa şi sãpunul – prietenii copiilor" (deprinderi igienico-sanitare).

Tranziţie: ,,Greieraşul” (cântec)

Se anunţă titlul activităţii matematice: ,, Ajutoarele Zânei să fim!”. Educatoarea le va


propune copiilor să devină ajutoarele Zânei Primăvara, invitându-i să rezolve corect sarcinile
propuse de Zână.
Sarcina didactică:- sortarea elementelor de primăvară (flori, insecte) după criteriul dat
(culoare şi mărime);
- identificarea cifrelor 1 şi 2;
- raportarea elementelor de primăvară la cifra afişată după aruncarea
cubului.
Elemente de joc: mânuirea materialului, aplauze, surpriza, mişcarea.
Regulile jocului: - copilul solicitat va rezolva sarcina primită şi va fi aplaudat de colegi;
- răspunsurile greşite vor fi corectate;
- pe măsură ce sunt îndeplinite sarcinile, câte un element specific
anotimpului primăvara va fi aşezat pe machetă, copiii venind astfel în ajutorul Zânei.

Tranziţie: ,,Unul, câte unul


Noi ne așezăm
Și voioși la baie
Iată că plecăm!”

Rutinã: ,,Apa şi sãpunul – prietenii copiilor" (deprinderi igienico-sanitare).

Tranziţie: ,,Înfloresc grădinile” (cântec)

Se anunţă titlul activităţii practice: ,,Tablou de primăvară”


Preşcolarii vor avea de lipit şi asamblat diferite elemente caracteristice anotimpului
primăvara (soare, copac, fluture, flori), realizând la final un tablou de primăvară.
Cadrul didactic le va explica şi demonstra etapele realizării tabloului. Se vor realiza
exerciţii pentru încălzirea muşchilor fini ai mâinii.
Dupã finalizarea tablourilor acestea vor fi expuse si analizate.

Tranziţie: ,,Unul, câte unul


Noi ne așezăm
Și voioși la baie
Iată că plecăm!”

Rutinã: ,,Apa şi sãpunul – prietenii copiilor" (deprinderi igienico-sanitare).

Preşcolarii vor participa la jocul de mişcare: ,,Cursa rândunelelor”. Copiii vor fi


rândunelele, la primul semnal al educatoarei ei vor imita zborul acestora, la al doilea semnal
al educatoarei copiii vor trebui să se retragă către cuib, un loc indicat de educatoare.
Revenirea organismului după efort se va face prin participarea la jocul liniştitior: ,,Plimbă
albinuţa!”, în cadrul căruia copiii vor fi aşezaţi în cerc, un copil va avea în mână o albină din
pluş. La semnalul educatoarei, ,,START!”, albinuţa va fi dată din mână în mână, în sensul
indicat de educatoare. La semnalul ,,STOP!” albinuţa va fi dată din mână în mână în sens
invers.
Desfãşurarea activitãţii

Etapele Conţinutul activitãţii Strategii Evaluare


activitãţii didactice
1.Moment Se vor asigura condițiile optime pentru -conversaţia, Observarea
organizatoric desfășurarea activității: explicaţia; comportamentului
-aerisirea sălii de grupă; -calendarul naturii, iniţial al copiilor;
-pregătirea materialelor didactice ce se vor utiliza; jetoane, tabla Răspunsurile
-așezarea adecvată a mobilierului; magnetică, pozele copiilor;
-introducerea copiilor în sala de grupă. copiilor, pernuţe; Stimularea
Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, -frontal, individual. interesului pentru
calendarul naturii, activitatea de grup, împărtăşirea activitate.
cu ceilalţi, înviorarea de dimineaţă, noutatea zilei.
2.Captarea Acest moment se va realiza prin aducerea în faţa -expunerea, Observarea
atenţiei copiilor a unei albinuţe din pluş, împreună cu conversaţia, comportamentului
mesajul de la Zâna Primăvara. explicaţia; copiilor;
Copiii vor fi împărţiţi în trei grupe: grupa -albină din pluş, Stimularea
florilor, grupa berzelor, grupa fluturilor. ecusoane; interesului pentru
-frontal. activitate.
3.Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că albinuţa le propune ca -explicaţia, Observarea
temei si a activităţile să decurgă astfel: întâi vor merge la conversaţia; comportamentului
obiectivelor centrele de interes, apoi vor avea de rezolvat unele -frontal. copiilor;
sarcini ce implică sortarea jetoanelor după criteriul
culorii şi al mărimii, recunoaşterea cifrelor (1 şi 2),
după care vor avea de lipit în vederea realizării
unui tablou de primavară.
4.Reactualizarea Tranziţie: ,,Bat din palme” (recitativ ritmic) -conversaţia, Observarea
cunoştințelor explicaţia, comportamentului
Copiii se vor îndrepta către centrele de interes exerciţiul, copiilor;
deschise. metoda ,,turul Lucrările
La centrul ARTĂ, copiii vor modela ,,Flori de galeriei”; realizate de copii.
primavară”. -plastilină,
La centrul CONSTRUCŢII, copiii vor îmbina planşete, şerveţele
piesele de lego pentru a realiza ,,Căsuţe pentru umede, piese de
rândunele”. construcţie, piese
La centrul JOC DE MASĂ, copiii vor sorta lego, jetoane,
diferite jetoane ,,Flori, insecte, păsări”. coşuleţe,
castronele;
Tranziţie: ,,Unul câte unul -frontal, individual,
Noi ne așezăm pe grupuri.
Și voioși la baie
Iată că plecăm!”

Rutinã: ,,Apa şi sãpunul – prietenii copiilor"


5. Dirijarea Tranziţie: ,,Greieraşul” (cântec)
învãţãrii
Se va anunţa titlul jocului didactic: ,,Ajutoarele
Zânei să fim!”.
Vor fi prezentate regulile jocului:
- copilul solicitat va rezolva sarcina primită şi va fi
aplaudat de colegi;
- răspunsurile greşite vor fi corectate;
- pe măsură ce sunt îndeplinite sarcinile, câte un
Etapele Conţinutul activitãţii Strategii Evaluare
activitãţii didactice
element specific anotimpului primăvara va fi aşezat
pe machetă, copiii venind astfel în ajutorul Zânei.

Explicarea şi demonstrarea jocului:


Educatoarea va explica preşcolarilor conţinutul
jocului: copilul numit din fiecare grupă va veni şi va Observarea
rezolva sarcina citită de pe bileţel. Fiecare răspuns -conversaţia, comportamentului
corect va fi aplaudat. Se vor ataşa elemente de explicaţia, copiilor;
primavară pe machetă. Copiii care vor întâmpina demonstraţia, Stimularea
greutăţi în rezolvarea sarcinilor vor fi ajutaţi de exerciţiul; pentru activitate;
colegi sau de educatoare. -jetoane cu flori, Răspunsurile
jetoane cu insecte copiilor.
Executarea jocului de probă: machetă, bileţele
Jocul de probă se va executa în scopul verificării cu sarcini;
înţelegerii regulilor de către toţi copiii şi a -frontal, individual
respectării sarcinilor didactice.

Executarea jocului propriu-zis:


Se va da semnalul de începere a jocului prin care
copiii vor demonstra că sunt pregatiţi pentru a fi
ajutoarele Zânei.

Varianta 1:
Educatoarea va citi prima sarcina: copiii vor avea
de sortat florile după criteriul culorii. Copilul numit
din cadrul fiecărei grupe va alege florile care au
culoarea numită de educatoare (alb, roz, roşu,
galben, portocaliu, mov) şi le va aşeza pe machetă.

Varianta 2:
Copiii vor fi solicitaţi să sorteze insectele după
criteriul mărimii:
-gărgăriţa mică;
-libelula mare;
-furnica mică;
-fluturele mare;
-lăcusta mică;
-albina mare.
Câte un copil de la fiecare grupă va găsi insecta
potrivită indicaţiilor date de educatoare şi o va aşeza
pe machetă.
6. Asigurarea Varianta 3: -conversaţia, Observarea
retenţiei şi a Este ultima probă a jocului didactic în cadrul explicaţia, comportamentului
transferului de căreia copiii vor avea de aruncat cu un zar. Pe exerciţiul, copiilor;
cunoştinţe machetă vor fi ataşate tot atâtea elemente (copaci, problematizarea, Stimularea
rândunele, berze) câte indică cifra de pe zar (1, 2). metoda ,,Cubului”; pentru activitate;
-siluete de copaci, Răspunsurile
Tranziţie: ,,Unul, câte unul jetoane cu copiilor.
Noi ne așezăm rândunele şi berze,
Și voioși la baie bileţel cu sarcina,
Iată că plecăm!” machetă;
-frontal, individual.
Rutinã: ,,Apa şi sãpunul – prietenii copiilor"
Etapele Conţinutul activitãţii Strategii Evaluare
activitãţii didactice
7.Obţinerea Tranziţie: ,,Înfloresc grădinile” (cântec) -conversaţia, Observarea
performanţei explicaţia, comportamentului
Se anunţă tema activităţii practice: ,,Tablou de demonstraţia, copiilor;
primăvară” în care copiii vor fi aşezaţi la măsuţe exerciţiul, Lucrările
pentru a realiza colajul. expunerea, realizate de copii.
Aceştia vor avea ca sarcină să asambleze şi să metoda ,,turul
lipească pe foaia de lucru toate elementele înmânate galeriei”;
de educatoare (copaci, fluturi, soare, flori) pentru a - foaie de lucru,
realiza tabloul de primăvară. copaci, fluturi,
Se vor intui materialele de lucru; se va prezenta soare, flori din
lucrarea model; educatoarea va explica şi demonstra carton, aracet,
modul de lucru; se vor realiza mişcări de încălzire a şerveţele umede,
muşchilor fini ai mâinilor. pensule, pahare din
Se va trece la realizarea propriu-zisă a lucrării, plastic, lucrare
respectându-se etapele de lucru. Educatoarea îi va model, computer,
urmări şi îi va îndruma pe copiii. cd cu muzică;
Copiii vor fi atenţionaţi să lucreze curat, să nu se -frontal, individual.
murdărească cu lipici.
Se vor analiza şi aprecia lucrările realizate.

8.Evaluarea Se vor face aprecieri generale şi individuale -conversaţia; Observarea


activităţii asupra desfăşurării activităţii şi a rezultatelor -frontal comportamentului
obţinute de copii. copiilor.
Se va face o scurtă recapitulare a activităţilor
desfăşurate pe toată durata zilei.
9. Încheierea Tranziţie: ,,Unul, câte unul -conversaţia, Observarea
activităţii Noi ne așezăm explicaţia, comportamentului
Și voioși la baie exerciţiul, copiilor;
Iată că plecăm!” demonstraţia; Stimularea
-ecusoane cu pentru activitate;
Rutinã: ,,Apa şi sãpunul – prietenii copiilor" rândunele, albină
din pluş.
Se va desfăşura jocul de mişcare: ,,Cursa -frontal, individual.
rândunelelor”. Copiii vor fi rândunelele, la primul
semnal al educatoarei ei vor imita zborul acestora, la
al doilea semnal al educatoarei copiii vor trebui să
se retragă către cuib, loc indicat de educatoare.
Educatoarea va explica şi demonstra regulile
jocului.

În încheierea zilei copiii vor participa la jocul


liniştitor: ,,Plimbă albinuţa!”, în cadrul căruia
copiii vor fi aşezaţi în cerc, un copil va avea în
mână o albină din pluş. La semnalul educatoarei,
,,START!”, albinuţa va fi dată din mână în mână, în
sensul indicat de educatoare. La semnalul ,,STOP!”
albinuţa va fi dată din mână în mână în sens invers.
Educatoarea va explica şi demonstra regulile
jocului.

S-ar putea să vă placă și