Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC(NR.

3)

DATA: 28 martie 2014


SCOALA GIMNAZIALA SATULUNG-STRUCTURA PRIBILESTI
CLASA: a VIII-a
PROFESOR:Vanea Anca
OBIECTUL: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Balada populară


SUBIECTUL: Portretul ciobanaşului ( Caracterizarea personajului principal din balada
populară,,Mioriţa’’)
TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă – de consolidare si verificare a cunoştinţelor dobândite

MOTIVAŢIA: Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea si verificarea


cunostintelor despre caracterizarea personajului . Elevii vor fi puşi în faţa unor texte sau a
unor exercitii care le exerseaza capacitatea de analiza, observaţie, le dezvoltă atenţia,
creativitatea, imaginatia,originalitatea,limbajul şi vocabularul.

COMPETENŢE GENERALE:
1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1Înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor
exprimate;
2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţele date;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a
vocabularului şi a categoriilor semantice studiate;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-se la situaţia de comunicare concretă;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmăreşte ca elevii:

a)În domeniul cognitiv:


-să identifice elementele de portret fizic şi moral ale ciobǎnaşului;
-să identifice tipul şi mijloacelor de caracterizare;
-să descopere cele mai importante trǎsǎturi din atitudinea şi acţiunea personajului.
-să descopere figurile de stil prin care este construit portretul ciobănaşului

b)În domeniul intelectual-formativ:


- să utilizeze corect limba română în producerea şi utilizarea de mesaje;
- să opereze cu limbajul specific studiului literaturii;

c)În domeniul afectiv:


- să îşi dezvolte interesul şi afectivitatea pentru receptarea operei;
- să fie pătrunsi, emoţional, de stările lirice transmise de textul studiat ;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:
- conversaţia euristic, jocul de rol, lectura expresivă şi lectura selectivă, lucrul cu manualul,
explicaţia, observaţia, problematizarea, brainstorming, conversaţia euristicǎ, munca
independentă, descoperirea, ciorchinele, exerciţiul.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:
-activitatea frontală alternativ cu activitatea independent individuală şi munca pe grupe de elevi;
MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE:
caseta audio, manual pentru clasa a VIII-a de Limba romana,(editura Humanitas), DEX-ul,
schema la tablă, fişe de lucru, cretă colorată;
METODE DE EVALUARE:-observare curentă,verificare orală, fişe de lucru;

RESURSE:
BIBLIOGRAFICE:
-Literatura română de prof. S .Boatcă , Ed. Bucuresti,1992
-Introducere în metodica limbii şi literaturii române, Ed.Paralela 45,2000
-Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală de Constantin Parfene, Ed. Polirom,1999;
- Curriculum naţional- Programe şcolare pentru învăţământul gimnazial, Bucureşti, 1998
- Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, de Vistian Goia, ed. Dacia,
Cluj-Napoca, 2002
2. TEMPORALE-50 minute
3. UMANE-15 elevi, capacităţile intelectuale ale elevilor( nivel mediu), cunoştinţele anterioare
ale elevilor

DEMERS DIDACTIC

Mate Form
Metode
Conţinuturile şi rial e de
Lecţiei procedee didac Evalu
tic are
Se asigură condiţii
optime pentru începerea Conversa
activităţii. ţia
- Se verifică (din punct de
vedere calitativ) tema Conversa Evalu
pentru acasă. Elevii au ţia are
avut de realizat o temă orală
diferenţiată:unii elevi au Joc de rol
avut de realizat o Fronta
compunere în care li s-a lǎ
cerut să-şi imagineze un
final al operei, iar altii, să
prezinte un joc de rol
inspirat din opera
,,Mioriţa’’.

,,Astăzi vom realiza Caiet


portretul ciobǎnaşului Explicaţi Fronta
din opera Mioriţa, pentru a lǎ
a ne îmbogǎţi
cunoştinţele literare şi Conversa caseta
vocabularul. ţia audio
Se scrie titlul lecţiei pe
tablǎ.
Profesorul propune
elevilor sa asculte
această baladă
interpretată de Tudor
Gheorghe, care a reuşit să
surprindă foarte bine
sentimentele ciobănaşului

Elevii,dirijati de catre Explicaţi


profesor,alcatiuesc un a
plan al compunerii de Brainstor Textu Evalu
caracterizare a ming l- are
personajului principal Conversa suport oral
(se noteaza pe tabla schita ţia
compunerii de Explicaţi Tabla
caracterizare a a
personajului): Descoperi Caiet Observ
Introducere- rea are
-date despre autor si Ciorchin sistema
opera (se fac referiri la ele ticǎ
balada populara si Observaţi
trasaturile literaturii a liberă şi
populare) dirijată
Cuprins Lectura
- modalitǎţi de expresivă
caracterizare a Lectura
personajului: modul de selectivă
caracterizare, realizarea Evalua
artisticǎ etc Lucrul cu re
-prezentarea trasaturilor manualul frontal
fizice si morale si ǎ
argumentarea lor prin Ciorchin
exemple (citate din opera) ele
-relatia personajului cu
alte personaje din opera Exerciţiu
Incheierea: l
-concluzia,parerea
personală

-Elevii,coordonati de
către profesor alcatuiesc
un ciorchine cu trasaturile
(fizice si morale )ale
personajului
principal(ANEXA1)
-Profesorul cere elevilor
să descopere figurile de
stil prin care este
construit portretul
ciobănaşului

Elevii sunt împǎrţiţi în Explicaţi Fişe Observ


echipe a de are
Se dau elevilor fişe de lucru sistema
lucru pe echipe (Anexa Exerciţiul tică
2), spre rezolvare,
explicând cerinţele.

Se dǎ pentru acasǎ care


se explicǎ şi se noteazǎ. Conversa Evaluar
Se cere elevilor sa ţia e
redacteze o compunere cu frontalǎ
titlul,, ( Caracterizarea şi
personajului principal
individ
din balada
ualǎ
populara,,Miorita’’)dezv
oltand planul comunerii
-Se fac aprecieri
generale şi individuale
(notare) asupra modului
cum s-a desfăşurat lecţia. ;
-La final va fi notat cu
note respectiv plusuri
grupul cel mai activ în
timul orei.
FISA DE LUCRU

ANEXA1

Completaţi ciorchinele cu trăsăturile de caracter ale


ciobănasului moldovean
Ciobănaşul
moldovean

ANEXA 2
FIŞǍ DE LUCRU

Ciobǎnaşul moldovean
TRǍSǍTURI CITATUL PROCEDEE ARTISTIC
FIGURI DE STIL
Ca să mi-l omoare/ Pe cel moldovan,
Că-i mai ortoman/ Ş-are oi mai multe,
Mândre şi cornute
— Oiţă bârsană,/De eşti năzdrăvană
Şi de-a fi să mor/ În câmp de mohor,
Să spui lui vrâncean/ Şi lui ungurean
Ca să mă îngroape/ Aice, pe-aproape,
În strunga de oi,/ Să fiu tot cu voi;
În dosul stânii,/ Să-mi aud Câinii
Pe mine m-or plânge/ Cu lacrimi de sânge!
Iar tu de omor/ Să nu le spui lor.
Să le spui curat/ Că m-am însurat
C-o mândră crăiasă,/ A lumii mireasă
Mândru ciobănel,/ Tras printr-un inel?
Feţişoara lui,/ Spuma laptelui;
Mustăcioara lui,/ Spicul grâului;
Perişorul lui,/ Peana corbului;
Ochişorii lui,/ Mura câmpului?“
Să nu spui, drăguţă,/ Că la nunta mea
A căzut o stea,/ C-am avut nuntaşi
Brazi şi păltinaşi,/ Preoţi, munţii mari,
Păsări, lăutari,/ Păsărele mii,
Şi stele făclii!
PROIECT DIDACTIC (NR.4)

DATA: 27 .02..2013

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SATULUNG-STRUCTURA PRIBILESTI

CLASA: a V-a

PROFESOR: Vanea Anca

OBIECTUL: Limba şi literatura română

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Opera literară

SUBIECTUL: concurs de limba şi literatura română ,,Cine e mai bun, câştigă!’’

TIPUL LECŢIEI: lecţie de recapitulare şi evaluare a cunoştinţelor

MOTIVAŢIA: Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea şi verificarea


cunoştinţelor despre opera literară(personaj, mesajul , rolul operei) . Elevii vor fi puşi în faţa
unor probe care le exersează calităţile actoriceşti, implicarea activă, cooperarea şi
colegialitatea în cadrul echipei, capacitatea de analiză, observaţie, le dezvoltă atenţia,
creativitatea, expresivitatea limbajului, imaginaţia, originalitatea şi vocabularul, spiritul de
competiţie etc.
COMPETENŢE GENERALE:

1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată;
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse;

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a unui mesaj oral
1.4 sesizarea abaterilor de la normele limbii literare într-un mesaj ascultat
1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat
2.1 asigurarea coerenţei ideilor exprimate într-un mesaj oral

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmăreşte ca elevii:


a)În domeniul cognitiv:
-să interpreteze un joc de rol pronunţând corect toate cuvintele, respectând punctuaţia şi pauzele
logice ale textului;
-să precizeze trăsăturile de caracter ale unor personaje principale din scenete ;
-să precizeze ce învăţături se desprind din jocurile de rol prezentate la prima probă;
-să precizeze ce proverbe se potrivesc pentru jocurile de rol prezentate la prima probă şi să
motiveze alegerea;
-să menţioneze ce rol are opera literară;

b)În domeniul intelectual-formativ:


- să se exprime coerent, nuanţat în limba română;
- să opereze cu limbajul specific studiului literaturii ;
c)În domeniul afectiv:
– să dovedească receptivitate faţă de sarcinile primite, implicându-se în rezolvarea acestora;
– să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
– să aplice cu interes cunoştinţelor dobândite;
– să dovedească dorinţa de a explica, motiva;
-să preţuiască şi să admire tezaurul creaţiei literare româneşti ;
-să cultive dorinţa de a citi şi alte opere literare;

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, ciorchinele, lucrul în perechi, explicaţia, jocul de rol ,


lectura selectivă, problematizarea, învǎţarea prin cooperare, exemplul, brainstorming;

FORME DE ORGANIZARE:: -activitatea frontală alternativ cu activitatea independent


individuală şi munca pe grupe de elevi;

MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE: fişe de concurs, tabla,creta, decoruri,costume,


fişe de lucru, creioane colorate, tabla, cretă colorată, hârtie colorată, diplome.
- Limba română, manual pentru clasa a V-a, Humanitas, Bucureşti, 2001 şi alte manuale de de
limba română
METODE DE EVALUARE:-observare curentă, verificare orală, fişe de lucru, valorificarea
răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back raportat contribuţiei elevilor, autoevaluarea.

RESURSE:
1.BIBLIOGRAFICE:

-Constantin Parfene, Literatura în şcoală, Editura Didactică si Pedagogică, Bucureşti, 1977;


Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom,
Iaşi, 1999

-Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii române, Editura Universităţii „Alexandru Ioan
Cuza”, Iaşi, 2007;
-Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi,
2003.

-Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed.
Paralela 45, 2004

-*** Dicţionarul explicativ al limbii române, ediţia a II-a, Bucureşti, Editura Academiei, 1998

-Limba română, manual pentru clasa a V-a, Humanitas, Bucureşti, 2001;

- Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă
şi comunicare, Bucureşti, 1999

2. TEMPORALE-50 minute

3. UMANE-26 elevi, capacităţile intelectuale ale elevilor( nivel mediu), cunoştinţele anterioare
ale elevilo

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
I. ORGANIZAREA CLASEI:notarea absenţelor, stabilirea ordinii, pregătirea pentru lecţie;
II.CAPTAREA ATENŢIEI:
-va urma o lecţie tip concurs în care vor fi consolidate şi verificate noţiuni de limba şi literatura
română
III. ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:
-Titlul concursului este,,Cine e mai bun, câştigă!’’ (se scrie titlul lecţiei pe tablă.)
-Comunicarea obiectivelor se va realiza într-o manieră accesibilă elevilor
IV. ORGANIZAREA CONCURSULUI :elevii vor fi organizaţi pe grupe: echipa florilor,
echipa buburuzelor, echipa fluturilor care se vor organiza şi în mici subgrupe ;
V.CONDUCEREA PROCESULUI DE RECAPITULARE ŞI EVALUARE
-elevii vor avea de rezolvat cerintele a 5 probe(ANEXEA 1-5), vor colabora în cadrul grupelor
respectându-şi colegii de echipă sau adversarii .
-după un timp de gândire un reprezentant al echipelor formate va răspunde la cerinţele date.
Dacă timpul nu permite desfăşurarea tuturor probelor pregătite, se vor rezolva ca temă pentru
acasă.
-echipa care câştigă cele mai multe puncte va fi câştigătoarea concursului.
-dacă este egalitate de puncte, se va da proba de departajare pregătită special.(ANEXA 6)
VI.EVALUAREA
Profesorul va face aprecieri generale şi individuale, va înmâna diplomele câştigătorilor
( ANEXA 7)
şi va aprecia activitatea elevilor prin calificative răsplătind astfel munca elevilor

ANEXA1

Prezentaţi câte un joc de rol inspirat din opera celor trei mari scriitori români :Mihai
Eminescu, Ion Creangă, Ion Luca Caragiale

ANEXA2
Precizaţi trăsăturile de caracter ale unui personaj principal din jocul de rol desfasurat la
prima probă;

ANEXA 3

Precizaţi ce învăţături se desprind din jocurile de rol prezentate la prima proba


ANEXA 4

Precizaţi ce proverbe se potrivesc pentru jocurile de rol prezentate la prima probă

Motivaţi alegerea.

ANEXA 5
Precizaţi ce rol are opera literară

ANEXA 6

Creaţi o strofă care să conţină un îndemn desprins din jocul de rol prezentat.
ANEXA 7

LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ

Se acordă echipei …………………………..din clasa a V- a de la Scoala Gimnaziala


Satulung –Structura Pribilesti

pentru participarea la concursul :

Prof. Anca Vanea

S-ar putea să vă placă și