Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA :a III- a
UNITATEA: Scoala Gimn. Nr.1, Bicaz- Chei
ÎNVĂŢĂTOR: Cioloca Emilia- Elena
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
DISCIPLINA: Educaţie civică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Noi si lucrurile
SUBIECTUL: Proprietatea si atitudinea faţă de lucruri
OBIECTIVE CADRU:
 cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civice;
 cunoasterea si respectarea drepturilor copilului, a normelor de comportare in
societate;
 dezvoltarea unor comportamente relationale privind constituirea grupurilor sociale;
 dezvoltarea si manifestarea unor atitudini favorabile luarii deciziilor si exprimarii
opiniilor in ceea ce priveste activitatea grupurilor din care fac parte.
Obiective de referinţă:
 1.1. - să recunoască şi să descrie înţelesul unor termeni specifici limbajului civic;
 1.2. - să exprime oral şi în scris enunţuri simple cu referire la situaţii diferite de
viaţă cu conţinut civic;
 2.2 - să identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu lucrurile şi fiinţele;
 3.4. - să dovedească dorinţă de participare la activitatea unor grupuri;
 4.4. - să formuleze enunţuri pro şi contra în soluţionarea unor dileme;
Obiective operaţionale:
 cognitive:
 O1.să facă distincţie între lucruri proprietate personală şi lucruri
proprietate publică;
 O2.să argumenteze nevoia unei atitudini pozitive faţă de lucruri
şi fiinţe;
 O3.să recite poezii care să ilustreze relaţia dintre om şi vietăţi;
 O4.să conştientizeze importanţa ocrotirii naturii;
 O5.să realizeze un joc de rol din care să reiasă atitudinea fetei moşului faţă de fiinţe
şi lucruri ;
 O6. să rezolve un test de sinceritate cu privire la atitudinea lor faţă de lucruri şi
fiinţe;
 afective:
 OA1. - să participe cu plăcere şi interes la dezvoltarea climatului afectiv pozitiv în
grup;
 OA2. - să-şi cultive un spirit altruist;
STRATEGII DIDACTICE: inductiv- semialgoritmice
FORMA DE ORGANIZARE: frontal- individuala
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, investigaţia, exerciţiul,
problematizarea, jocul didactic;
MIJLOACE SI MATERIALE: fişe de lucru, manualul
DURATA: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
 “Programa şcolară –clasele III-IV”, Bucureşti,2004
 Manuale alternative
 “Ghid metodologic de aplicare a programei şcolare de Educaţie
civică,învăţământ primar şi gimnazial”Edit.Aramis ,2001
DESFASURAREA ACTIVITATII

Strategii didactice
Evenimente Ob. Activitatea invatatorului Activitatea Metode si Mijloace si
instructionale op elevilor procedee materiale
1. Moment Se realizeaza conditii ergonomice Elevii se pregatesc
organizatoric necesare desfasurarii lectiei de pentru inceperea orei
cultura civica. de cultura civica.
2. Recapitulare Verific tema calitativ şi cantitativ.
- Ce lectie ati avut de pregatit pentru Noi am avut de Conversatia
astazi la ora de cultura civica? pregatit lectia
“Lucruri care ne Dialogul
exprima” dirijat
Se pun intrebari recapitulatice.
- Ce sunt lucrurile? Lucrurile sunt
obiectele din jurul
nostrum.
- De ce ne sunt necesare lucrurile? Fara ele viata este
imposibila.
- Cum le mentinem in stare buna? …avem grija de ele
- Dati-mi exemple de lucruri care se …banca, sacunul,
gasesc in clasa noastra. catedra, etc.
- Ce atitudine trebuie sa avem fata de …sa avem grija san u
ele? le distrugem.
3. Anuntarea temei Daca tot am discutat ca trebuie sa conversatia
si a obiectivelor avem grija de ele, eu va propun sa
invatam o lectie noua care se numeste Elevii asculta cu
“Proprietate si atitudine fata de atentie. explicatia
lucruri”
4. Dirijarea O1 Se scrie data si titlul lectiei pe tabla. Elevii scriu data si
invatarii Se poarta o discutie pe baza imaginii titulul lectiei in
din manual: caiete.
O2 - Cui apartin obiectele de pe banci? Obiectele apartin manualul
scolii.
- Ce atitudine trebuie sa aiba copiii Ei trebuie sa aiba
fata de aceste obiecte? grija de manualele observarea
primite de la scoala
O3 - Mobilierul clasei cui apartine? Mobilierul este al
scolii.
O4 - Cum trebuie sa se poarte elevii cu …trebuie sa aiba
obiectele din sala de clasa? grija de ele, san nu le
O5 Insist asupra modului în care ar distruga, san nu scrie
trebui să folosească manualele pe ele.
O6 precum şi cărţile împrumutate de la
bibliotecă;
¤ Recit câteva versuri care au ca Elevii asculta cu Explicatia
subiect folosirea corectă a unei cărţi; atentie.
„Cartea dacă e a ta s-o păstrezi ca pe
o floare ,
Iar dacă-i a altcuiva, grijă ai cu-atât
mai mare!” lectura
Se citeste textul din carte si se Elevii citesc textul
poarta o discutie pe baza lui. din carte.
- De ce spunem ca suntem Lucrul respectiv ne
proprietari? apartine, este al
Le explic copiilor importanta nostru.
lucrurilor personale: ele nu se
imprumuta.
Scot în evidenţă faptul că există trei explicatia
categorii de persoane :care iubesc
lucrurile şi fiinţele ,care le distrug şi
o altă categorie care este mai rea
decât primele –cele indiferente de tot conversatia
ceea ce le înconjoară;
Se scrie pe tabla si in caiete Elevii isi noteaza exercitiul
continutul lectiei. lectia in caiete.
Se rezolva oral exercitiile din
manual.
5. Obţinerea Dau un mic test de sinceritate explicatia Fisa de
performanţei ,prin care fiecare elev să-şi vadă Elevii lucreaza cu lucru
propriul comportament faţă de mult interes.
mediul înconjurător. exercitiul
Incheierea lectiei Tema pentru acasa .
Se fac aprecieri generale si Elevii asculta cu
individuale asupra modului de interes aprecierile. conversatia
participare al elevilor la lectie
NUMELE 14. 03. 2008

FISA DE LUCRU

1.Scrie în dreptul enunţurilor adevărat sau fals:

a)Plantele şi animalele trebuie îngrijite de oameni.


b)Plantele şi animalele nu au dreptul la viaţă.
c)Protecţia mediului a devenit pentru om o prioritate .
d)Viaţa ar fi imposibilă fără plante şi animale.

2.Completează tabelul :

Lucruri personale Lucruri proprietate publică

3. Cum îţi manifeşti grija şi dragostea faţă de lucrurile din camera ta?
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
..........................................................................................

4.Completează:
Mi-aş dori să fiu ...............................pentru că..............................
................................................................................................................
..............................................................................................
Mi-aş dori să fiu.................................pentru că.............................
................................................................................................................
..............................................................................................
(Alege un lucru şi o fiinţă în pielea căruia ai vrea să intri)

S-ar putea să vă placă și