PROIECT DIDACTIC
CLASA PREGĂTITOARE
SCOPUL:
Consolidarea capacităților de rezolvare a exercițiilor și problemelor care solicită operații de adunare
și scădere în concentrul 0-31;
COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematică şi explorarea mediului
1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente
dintr-o mulţime dată;
5.1. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi, cu
ajutorul obiectelor.
Muzică şi mişcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1– să numere corect, logic, cursiv, crescător şi descrescător, fără a utiliza materiale de sprijin,
în concentrul 0 - 31;
O2 – să compună/descompună numere date, utilizând dacă este nevoie material de sprijin;
O3 – să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 31;
O4 – să folosească corect terminologia specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O5 – să identifice numerele pare/impare, calculând corect;
O6 – să rezolve corect probleme ce presupun efectuarea unor operaţii de adunare şi scădere în
concentrul 0 - 31;
STRATEGII DIDACTICE:
A).METODE SI PROCEDEE:
-jocul didactic, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea, munca independentă;
BIBLIOGRAFIE:
MECTS-„Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea
mediului, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare si Arte vizuale si abilități practice, aprobata
prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
Revista Învăţământului Preşcolar, număr tematic de proiectare integrată, Editura Arlequin,2009
SECVENȚELE CONȚINUT STRATEGIA DIDACTICĂ
LECȚIEI INSTRUCTIV-EDUCATIV Forme de organizare Metode și procedee Materiale și
mijloace
didactice
1. Moment Asigurarea climatului necesar desfășurării lecției si pregătirea de
organizatoric către elevi a celor necesare lecției.
5+5= L 21 + 4 = T individual
15 - 2 = R 12 - 4 = E
20 + 2 = I 22 + 2 = Ă
28 - 1 = O 24 + 4 = C
28 20 10 20 25 27 13 22 8
C Ă L Ă T O R I E
5. Dirijarea Pe o planșă mare este prezentat traseul pe care marțianul Paxi Exerciţiul
învățării trebuie să îl parcurgă.
Descifrăm traseul și pornim la drum. La întâlnirea cu: Explicaţia
Frontal Plansa „ Traseul
●MERCUR – Anexa 1 Individual lui Paxi”
Cerinta: Completează planetele libere nu numerele potrivite ! perechi
6. Încheierea Face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a Frontal Conversaţia
activității desfăşurat lecţia. Se vor face aprecieri cu privire la modul în care Individual
au participat la lecţie.
Marțianul nostru a ajuns la nava lui deoarece aţi îndeplinit toate
sarcinile şi drept răsplată veţi primi un magnet de frigider cu
marțieni. În încheiere vom cânta cântecul “ SISTEMUL SOLAR
(joc cu text şi cânt)
ANEXE
18 - 5 = 21 + 5 = 15 + 5 =
25 + 2 = 10 - 2 = 28 + 3 =
SATURN PROBA NR. 6
☼ Ajută cosmonauții să își găsească racheta!
16 + 4 19 - 2 26 + 5 16 - 5
17
20 11 31
19 + 1 = 26 - 2 = 16 + 3 =
27 + 4 = 25 + 5 = 21 - 2 =
NEPTUN PROBA NR. 8
☼ CALCULEAZĂ!