Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Tehnologic « Ion Bănescu » Mangalia

Profesor : ing. Ilie Mihaela

PLAN DE LECTIE
I. DATE GENERALE:
Data: 12.11.2013
Clasa: a XI-a E
Disciplina/Modulul: Procedee de sudare prin topire
Unitatea de invățare: Sudarea în baie de zgură.
Tema lectiei : Echipamentul de sudare în baie de zgură
Tipul lectiei: Lucrare de laborator
Durata lectiei : 50 minute

II. UNITATE DE COMPETENTA : Sudarea prin procedee speciale

III. COMPETENTE SPECIFICE VIZATE


 Utilizează echipamente pentru sudare
 Reglează regimul de sudare indicat
 Identifică materialele de adaos necesare
 Alege corespunzător materialele de adaos functie de materialul de baza
 Realizează îmbinări sudate
 Identifică defectele de sudare prin control vizual

IV. STRATEGII DIDACTICE


1. Metode de invatamant : dialogul, conversația euristică, observarea dirijată și independentă, comparația, analiza comparativă.
2. Mijloace didactice : fise de documentare, fise de lucru, videoproiector, calculator
3. Mod de lucru  : frontal, individual, pe grupe
4. Bibliografie 
a. I. Vasile - UTILAJUL ȘI TEHNOLOGIA SUDĂRII – Manual –– Editura Didactică și Pedagogică, București, 1981
b. I. Lupescu, A Petrisor, C. Radulescu - SUDAREA SUB STRAT DE FLUX ÎN BAIE DE ZGURĂ ȘI ÎN MEDII PROTECTOARE
–– Editura Tehnică, București 1988

VI. EVALUARE: orală formativă, exerciţii de identificare pe fişe de lucru, rezolvarea unor aplicaţii în fișe de evaluare.
VII. PROBE DE EVALUARE:

Probe orale, practice şi observarea desfăşurării activităţii care atestă capacitatea candidatului de a identifica echipamentele de sudare,
elementele componente ale aparatului de sudare in baie de zgură.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Momentul Timp Competente Continut Activitatea profesorului Activitatea elevului
crt. lectiei (min) specifice informaţional
vizate
1 Moment 2-3 -Face prezenta prin strigarea - Răspunde apelului
organizatoric min catalogului sau prin prezentarea cadrului didactic
absentilor de catre elevul de
serviciu
--Rezolva unele probleme
extradidactice aparute
-Stabileste linistea si atmosfera
propice activitatii didactice
2 Evaluarea 5-7 Principiul procedeului Verifica cunostintele elevilor prin Răspunde la
cunostintelor min de sudare in baie de evaluare orala intrebarile formulate
din lectia zgură de profesor
precedenta Domenii de utilizare
Avantajele și
dezavantajele sudării în
baie de zgură
3 Lucrare de 30 Utilizează Aparate pentru sudare în -Anunță unitatea de competență și - Notează în caiete
laborator min echipamente baie de zgură titlul lectiei noi : Echipamentul titlul lectiei
pentru sudare Funcţiile aparatelor de sudare în baie de zgură , - Urmărește
Reglează Clasificarea aparatelor pe care-l scrie pe tabla competențele
regimul de pentru sudare in baie de -Enumeră competentele specifice, enumerate
sudare indicat zgura probate de elevi la sfârșitul lecției
Identifică Schema aparatului şi -prezintă pe fișe de documentare
materialele de părţile componente conținutul lectiei.
adaos necesare Norme de sanatatea si -Prezintă scopul lucrării de
securitatea in munca laborator și modul de lucru.
-Împarte colectivul de elevi în
grupe de câte 4 elevi.
4 Fixarea noilor 5 min -Verifică cu ajutorul unor fise de - Completeaza fisele
cunostinte si lucru simple cunoștintele noi ale de lucru
realizarea elevilor. -Răspunde la
feed-back-ului -Pune 2-3 întrebări din lucrarea întrebările
de laborator. profesorului
- Iși autoevaluează
răspunsurile
5 Evaluarea si 5 -Notează în catalog elevii care au
notarea răspuns la oră
elevilor

S-ar putea să vă placă și