Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Negruța Lilia


Disciplina: Informatica
Clasa: X-a
Data:29.01.2020
Timp alocat: 45 minute
Subiectul orei: Semne şi alfabete. Alfabetul binar. Cuvinte binare. Lungimea cuvintelor binare.
Tipul lecţiei: formarea capacităţii de analiză şi sinteză a cunoştinţelor
Competenţe specifice:
- Identificarea structurii generale a sistemelor digitale, a principiilor de funcţionare a sistemelor de
transmitere, stocare şi de prelucrare a informaţiei.
- Cunoaşterea proceselor, principiilor şi metodelor de codificare şi decodificare a informaţiei în
scopul realizării comunicării interumane şi uman-sistem informatic.
Subcompetenţe:
- Identificarea conceptelor de bază pentru reprezentarea şi transmiterea informaţiei .
- Aplicarea principiilor de bază de codificare şi decodificare a informaţiei pentru transmiterea,
recepţionarea şi prelucrarea ei.

Obiectivele operaţionale:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
 Să explice modul de formare a cuvintelor binare m- poziţionale;
 Să identifice procesul de codificare şi decodificare a mesajelor în sistemele de transmitere a
informaţiei..
 Să aplice principiiler de bază de codificare şi decodificare a informaţiei pentru transmiterea,
recepţionarea şi prelucrarea ei.

Metode şi procedee: aplicaţii practice la calculator, descoperire, asalt de idei, exerciţiul didactic,
analiză, problematizare.
Forme de învăţămînt: frontala si în perechi
Materiale didactice: calculator, manualul de Informatică
Desfăşurarea lecţiei:
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Timpul Metode şi
lecţiei min tehnici
didactice
Moment Salut prezenţa elevilor şi Elevii se pregătesc de lecţie. 1
organiza- verific disponibilitatea clasei
toric pentru începerea lecţiei.

Evocarea Conversaţie euristică despre Elevii răspund la următoarele 4 Conversaţie


cantitatea de informaţie. întrebări: euristică
1. Cum se defineşte o sursă
de informaţie?
2. Care este destinaţia
canalului de transmisie?
3. Cum se determină
cantitatea de informaţie
dintr-un mesaj? Dar din
N mesaje?
4. Care este unitatea de
măsură a informaţiei şi ce
semnificaţie are ea?

1
Dar cum se transmite mesajele Elevii vor spune opiniile lor Asalt de idei
în sistemele de transmitere a cum are loc transmiterea
informaţiei? mesajelelor în sistemele de
transmitere a informaţiei?
Realizare Anunţarea subiectului orei de Elevii scriu subiectul lecţiei 26
a sensului informatică „Semne şi în caiet.
alfabete. Alfabetul binar.
Cuvinte binare. Lungimea
cuvintelor binare.
” şi a obiectivelor operaţionale.

Definirea alfabetului. Elevii dau exemple de


alfabete utilizate de oameni.
Alfabetele de numai două Elevii dau exemple de
semne au fost numite alfabete alfabete binare.
binare, iar semnele respective –
semne binare.
Semnele unui alfabet binar este
reprezentat prin cifrele {0,1} Elevii identifică ce
denumite cifre binare. reprezintă un cuvînt,
lungimea cuvîntului, cuvinte
binare.

Cuvinte m-poziţionale – Elevii cu ajutorul


cuvinte cu lungime variabilă. profesorului reprezintă Studiu de
mulţime de cuvinte cu caz
lungime constantă:
1-poziţionale: {0,1}
2- poziţionale: {00,01,10,11}
3–poziţionale:
{000,001,010,011,100,101,
110,111}
4-poziţionale: {0000,0001,
Mulţimea cuvintelor m- ….1111}
poziţionale include 2m cuvinte
distincte.
Cuvintele binare se utilizează Analiză
pentru reprezentarea,
transmiterea, păstrarea şi
prelucrarea mesajelor s1,s2,…sn Elevii analizînd figura 2.2
ale sursei de informaţie. din manual identifică cum
are loc codificarea şi
decodificarea mesajelor în
sistemele de transmitere a
informaţiei.
Regula de transformare a
mesajelor în cuvinte se numeşte
cod, iar operaţia respectivă –
codificare. Operaţia inversă
codificării se numeşte
decodificare. Dispozitivele
tehnice care realizează
operaţiile în cauză se numesc
2
codificator şi decodificator.
Cel mai simplu este codul în
cre mesajele posibile le
corespunde cuvinte binare de
lungime constantă m. acest cod problematiz
m-poziţional poate fi definit cu Elevii împreună cu are
ajutorul unui tabel. profesorul alcătuiesc coduri
de cuvinte de lungime
constantă.
Operaţiile de codificare şi
decodificare constau în
extragerea datelor necesare din
tabel şi dacă lungimea m a
cuvintelor de cod satisfac
inegalitatea 2m≥n.
După logaritmare obţinem
m≥log2n.
Lungimea cuvintelor unui cod
poziţional trebuie să fie mai Determină care ar fi
mare sau egal cu cantitatea de lungimea cuvintelor pentru
informaţie a unui mesaj. codificarea literelor mari ale
alfabetului latin. Formează
cuvinte binare ale codului 5-
poziţional.
Un astfel de cod a fost propus
de filosoful şi omul de stat
nglez Francis Bacon.
Algoritmii de elaborare a
codurilor cu cuvinte de lungime
variabilă sunt complicaţi şi se
studiază în cursurile avansate
de informatică.
Reflexie Codifică mesajele s3, s4,s6 ale 11 min Exerciţiul
unei surse cu 7 mesaje didactic
posibile, utilizînd codul 3-
poziţional.
Decodifică mesajele 100, 000
şi 010 reprezentate în codul 3-
poziţional cînd n=5.
Explică sensul termenilor Asalt de idei
cantitate de informaţie şi
informaţie.
Elaborează un program care Exerciţiu
codifică primele 10 litere ale didactic
alfabetului latin. Activitatea
practică la
calculator
Bilanţul Se fac totalurile realizării 1 min
lecţiei obiectivelor
Bilanţul Se apreciază activitatea 1 min
activităţii elevilor pe parcursul lecţiei.
elevilor

3
Tema De studiat „Semne şi alfabete. 1 min
pentru Alfabetul binar. Cuvinte binare.
acasă: Lungimea cuvintelor binare.
”, exerciţiul 9 pagina 51

S-ar putea să vă placă și