Sunteți pe pagina 1din 15

Grădinița Nr.

16,
Târgoviște

PROIECT DE
ACTIVITATE

13 decembrie 2019
Educatoare : Vlasceanu Ana-Maria
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr 16, Târgoviște


DATA: 13.12.2019
GRUPA:Mijlocie “Furnicuţele”
EDUCATOARE:Vlăsceanu Ana-Maria
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI:,,Vin sărbătorile!“
TEMA SĂPTĂMÂNII:,,E scris in calendar străbun/Curând soseşte Moş Crăciun”
TEMA ZILEI:,,Călătoria magică a lui Lumi”
TIPUL ACTIVITĂȚII:mixtă
FORMA DE REALIZARE :Activitate integrată (ADP,ALA,ADE)
FORMA DE ORGANIZARE :Frontal, pe grupuri, individual
SCOPUL:
- Dezvoltarea capacitatii de a asculta cu atentie o poveste si de a reproduce continutul
povestii in ordinea cronologica a evenimentelor, cu ajutorul unor imagini sugestive;
- Consolidarea deprinderii de a lipi materialele puse la dispoziție pentru a recreea
amintirea caţeluşului Lumi, ajuns la Moş Crăciun ;
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
 ADP:Întâlnirea de dimineață ,,În așteptarea Moșului!”,salutul, prezența, calendarul
naturii
 RUTINE: ”Și eu pot fi Moș Crăciun!” (deprinderea de a dărui)

●TRANZIȚII:,,Înviorarea” – exerciții de înviorare

,,Mergi pe urmele renului” – mers imitativ


,,Tiptil, tiptil” – joc imitativ
 ALA:Joc de rol:,,De-a cofetarii”(fursecuri pentru Moș Crăciun)
Știință: ,,Ajută-l pe Lumi să ajungă înapoi acasă!”- labirint
Construcții: ,,Căsuţa lui Moş Crăciun”
 ADE: DLC - EDUCAREA LIMBAJULUI:- ,,Cureluşa Magică”-
lectura educatoarei
●DOS - ACTIVITATE PRACTICĂ: ,,Amintire de la Polul Nord”- lipire

 ALA:Joc de mișcare:,,Spiridușii darnici”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să precizeze titlul poveştii ;
O2. Să reproducă conţinutul poveştii in ordinea cronologică a evenimentelor cu ajutorul
imaginilor sugestive ;
O3. Să lipeasca materialele puse la dispozitie pentru a crea un aranjament.
O4. Să aseze pietricele pe un suport dat pentru a-l ajuta pe catelus sa ajunga acasa;
O5. Să prepare gustări dulci, interpretând rolul de cofetar;
O6. Să construiască prin suprapunere şi alăturare căsuţa lui MoşCrăciun ;
O7. Să respecte regulile jocului.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: explicația, conversația, povestirea, exercițiul, munca
independentă, turul galeriei
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:calendarul naturii, CD, casetofon,cutie cu surprize,
imagini sugestive ale poveştii, rondele de lemn, lipici, vată, reni, brăduţi, zăpadă
artificială, fulgi de nea, cuburi, planşe cu drumul spre căsuţă, pietricele, şerveţele, biscuiţi,
Nutella, cuţite de plastic, linguriţe, şorturi, bonete, şerveţele, tăviţe pentru gustări dulci
BIBLIOGRAFIE:
1. Alina Glava, Lolica Tataru, (2014), Piramida cunoașterii, Pitesti: Editura Diamant;
2. E. Varzari, M. Taiban, (1970), Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea
vorbirii,Bucureşti: Editura Didactică şi Pedagogică;
2. Florica Mitu, Ştefania Antonovici,(2005), Metodica activităţilor de educare a
limbajului în învăţământul preşcolar, Bucureşti: Editura Humanitas;
3. *** Curiculum pentru educație timpurie , MEN., 2019;
4. ***Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care
opereaza curiculumul pentru educație timpurie, 2019.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă care cuprinde: Salutul:Copiii stau pe


perniţe, așezați în semicerc. Are loc salutul, ”Bună dimineața copii!”. Prezența: Se va
realiza prin identificarea de către copii a propriilor fotografii de pe panoul de prezență și
prin îndepărtarea fotografiilor copiilor care lipsesc.Calendarul naturii: Copiii sunt invitați
să privească pe fereastră și să spună cum este starea vremii. Un copil va merge la calendar
şi-l va completa în aşa fel încât să fie în concordanţă cu realitatea de afară. Copiii vor face
gimnastică pe melodia ,,Inviorarea”.
Împărtășirea cu ceilalți se va realiza prin intermediul jocului ,,Mesaj către Moș
Crăciun” așezați în semicerc, copiii vor trece din mână în mână, de la unul la celalalt o
ghetuță, când educatoarea va spune ,,Stop”, copilul la care se află ghetuța, va trebui să
spună ce dorește să-i aducă Moș Crăciun .
Noutatea zilei:
Copiii sunt invitați să descopere în sala de grupă ceva nou, aceștia descoperă la ușă o
cutie de cadou. Deasupra cutiei se aflăşi un plic, din partea lui Lumi pentru grupa
‘furnicuţelor’. Oare cine este Lumi? Copiii sunt întrebaţi dacă cunosc pe cineva cu acest
nume şi li se propune să deschidem plicul aflat pe cutie. În plic se află o poveste, povestea
lui Lumi, pe care copiii o vor descoperi în continuare.
Pentru a intra în atmosfera poveştii, vom aprinde un felinar, care ne va veghea pe tot
parcursul poveştii. Copiii vor trebuisă fie foarte atenţi deoarece la finalul poveştii cel mai
cuminte copil va stinge lumânărica.
Educatoarea va lectura copiilor povestea “Curelusa Magica”, însoţită de imagini sugestive.
finalul poveştii, voi discuta cu copiii pe baza acesteia. Pe parcursul lecturii se vor explica
cuvintele noi si se va fixa povestea cu ajutorul urmatoarelor intrebari :
⁂ Cum s-a numit povestea de astăzi?
⁂ Cine era Lumi ?
⁂ Ce au găsit fetiţa şi Lumi în zăpadă?
⁂ Ce s-a întâmplat cu Lumi seara după ce a adormit?
⁂ Unde a ajuns Lumi ?
⁂ Cum l-a ajutat Lumi pe Moş Crăciun?
⁂ Cum a ajuns Lumi înapoi acasă?
Educatoarea va spune copiilor faptul că Lumi a trimis câteva surprize pentru copii, iar dacăîl vor
ajuta săîşi reamintească noaptea magică pe care a avut-o alături de Moş Crăciun, vor putea să
deschidă cutia de cadouri.
Subliniind faptul că atunci când se pleacă la drum, este nevoie să se respecte reguli, se vor
accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică ”Mă aștept astăzi de la voi să fiți buni
colegi, să vă ajutați între voi dacă este nevoie, să vorbiți pe un ton potrivit.” Copiii vor merge
astfel pentru a vizita centrele de activitate, această călătorie reprezintă tranziția,,Mergi pe
urmelerenului”, desfăşurată sub formă de exerciţii motrice ușoare. După descoperirea
materialelor şi a sarcinilor de lucru din fiecare centru se va da startul de începere a lucrului, se
vor îndruma copiii acolo unde vor întâmpina greutăţi, atenţia deosebită va fi canalizată la centrul
Artă, unde se va desfăşura Activitatea practică.
La centrul Artă: copiii vor realiza prin lipire ”Amintirea de la Polul Nord”. Se vor
folosi diferitemateriale : rondele de lemn, vată, lipici, reni, brăduţi, fulgi de nea etc. Pentru
a marca trecerea copiilor pe la acest centru, educatoarea va oferi fiecăruia câte un emoticon.
La centrul Ştiinţă: Copiii vor pune pietricele pe drumul desenat pentru a pavoaza
traseul pe care Lumi trebuie săîl parcurgă pentru a ajunge înapoi acasă.
La centrul Joc de rol, copiii vor interpreta rolul de cofetari și vorrealiza gustări dulci
pentru MoșCrăciun, respectând reteța dată.
La centrul Construcții, copiii vor construi prin alaturare și suprapunere ”Căsuţa lui
Moș Crăciun”.

Dacă toate sacinile vor fi îndeplinite cu succes de către copiii, aceasta înseamnă că,
copiii pot deschide cadoul de la Lumi, unde se află multe surprize pentru cei mici.
În încheierea activității, se va desfășura jocul de miscare ”Reniijucăuşi” – Fiecare
copil se va urca într-un sac şi va trebui prin săritură să ocolească brăduţul şi să se întoarcă
de unde a venit, predând ştafeta următorului copil .
Activitatea se încheie cu adunarea copiilor în semicerc, pe scăunele. Aici, copiii își vor
reaminti activitățile zilei, vor fi solicitați săîși exprime părerea despre activitatea preferată a
zilei sau despre activitatea care le-a rămas imprimatăîn minte.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității Ob. Conținutul activității Strategii didactice Forme de


Op. evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru


desfăşurarea optimă a activităţii. Se va aerisi sala
organizatoric
de grupă. Mijloacele de învăţământ vor fi
distribuite în centre. Calendarul
Copiii vor fi introduşi în sala de grupă, unde vor naturii
participa la întâlnirea de dimineaţă, marcată prin:
Conversaţia
Frontal
 Salutul; CD
 Prezenţa;
 Stabilirea coordonatelor temporale Casetofon
(anotimp, lună, ziua săptămânii);
 Completarea calendarului naturii;
Tranziții: ”Înviorarea” –exerciţii de înviorare

Se va realiza prin intermediul jocului ,,Mesaj

2. Reactualizarea către Moș Crăciun” așezați în semicerc, copiii vor Explicația


cunoștințelor trece din mână în mână, de la unul la celalalt o
Conversția Ghetuță Frontal Observarea
ghetuță, când educatoarea va spune ,,Stop”, sistematică
copilul la care se află ghetuța, va trebui să spună Jocul
ce i-ar placea să-i aducă Moș Crăciun.

3. Captarea atenției Se va realiza prin intermediul noutății zilei, Cutia de


cutia de cadouri şi plicul cu povestea. cadouri
Convorbirea Frontal
Povestea

Se va prezenta copiilor tema zilei “Călătoria

4. Anunțarea temei magică a lui Lumi”. Copiii vor fi anunțați că


astăzi în cadrul activității de educarea limbajului
vom spune povestea “Curelusa Magica”, la centrul
Artă, vor desfășura activitatea din cadrul
Domeniului om și societate - Activitateapractică Explicația Frontal
în cadrul căreia vor realiza ,,Amintiri de la Polul
Nord”, la central Joc de rol, copiii se vor
juca ,,De-a cofetarii”, la centrul Știință îl vor
ajuta pe Lumi să ajungă înapoi acasă, iar la centrul
Construcții vor construi ,,Căsuţa lui Moş
Crăciun”.
La centrul Biblioteca se va desfasura activitatea

5. Dirijarea din cadrul domeniului Limba si Comunicare –


învățării Educarea Limbajului – lectura educatoarei,
“Curelusa Magica”.
Vom aprinde un felinar, care ne va veghea pe tot
parcursul poveştii. Copiii vor fi foarte atenţi Imagini
deoarece la finalul poveştii cel mai cuminte copil
va stinge lumânărica.
Conversația Tablă Frontal Orală
Educatoarea va reda cat mai expresiv continutul magnetică
O1 povestii.
O2 Momentele principale sunt :
- In Ajunul Craciunului, Mila si Lumi
gasesc o curelusa magica.
- Noaptea, curelusa a inceput sa
Povestirea
lumineze iar Lumi a simtit ca zboara.
- Lumi ajunge intr-un taram necunoscut,
unde se intalneste cu renii Mosului.
- Ajuns la Polul Nord, Lumi observa
sania lui Mos Craciun, plica cu
cadouri.
- Lumi ii poveste Mosului cum a ajuns
acolo.
- Lumi il ajuta pe Mos sa il gaseasca pe
Dasher, renul pierdut al lui.
- Mosul ii multumeste lui Lumi si ii reda
renului cureaua pierduta.
- Lumi si Mosul ajung impreuna la
ultima casa de pe lista lui si anume
casa Milei.
- Dimineata, toata familia a gasit
cadourile sub brad, chiar si cadoul
pentru Lumi.
Concomitent cu povestirea, se vor prezenta
imagini sugestive.
Explicarea cuvintelor necunoscute se vor face pe
parcursul povestirii.
Fixarea povestirii se va face cu ajutorul
intrebarilor :
⁂ Cum s-a numit povestea de astăzi? Conversatia
⁂ Cine era Lumi ?
⁂ Ce au găsit fetiţa şi Lumi în zăpadă?
⁂ Ce s-a întâmplat cu Lumi seara după ce a
adormit?
⁂ Unde a ajuns Lumi ?
⁂ Cum l-a ajutat Lumi pe Moş Crăciun?
⁂ Cum a ajuns Lumi înapoi acasă?
Pentru ca toţi copiii au fost atenţi şi cuminţi, cu
toţii vom stinge lumânărica.

Copiii vor descoperi materialele de la fiecare


6.Obținerea
centru, prin tranziția ,,Mergi pe urmele renului”.
performantei
La centrul Artă: „Amintiri de la Polul Nord.” Conversația

Intuirea materialelor
Copiii vor observa materialele și le vor denumi,
precizând modul de folosire al acestora.
Prezentarea etapelor de lucru se face în Rondele de Observarea
următoarea ordine: lemn sistematică

- selectarea materialelor de lucru;


Individual
- lipirea obiectelor decorative prin punerea Lipici
unui punct de lipici pe acestea și lipirea pe Explicația
Fulgi de nea
rondeaua de lemn;
Ornamente
O3 fetru
Executarea lucrării de către copii (braduti,
Copiii vor executa mișcări pentru încălzirea reni)
musculaturii mâinilor, împreună cu educatoarea,
(“Prindem mingea/Îi dăm drumul”, aplauze,
scuturăm mânuțele).
În timpul lucrului, educatoarea va da indicații
individuale referitoare la lipirea elementelor.
Cu lucrările de la acest sector va fi organizată Conversația
o expoziție, iar aranjamentele oferite persoanelor
dragi copiilor. Munca

La centrul Joc de rol, preșcolariivor descifra independentă

”rețeta” cu ajutorul imaginii, vor prepara prăjituri Explicația Analiza


sub formă de braduț, stelută, ren, etc, după care le Forme produselor
La centrul Știință, preşcolariivor pavoaza drumul Frontal
lui Lumi spre casă folosind pietricele. Șorțulețe

O4 La centrul Joc de rol, preșcolarii vor descifra Pietricele Individual


Conversația
”rețeta” cu ajutorul imaginii, vor prepara gustări
Reteta
dulci, după care le vor orna cu bomboane colorate.
O5 La centrul Construcții, preșcolarii vor Biscuiti Individual

construi ,,Căsuţa lui Moş Crăciun”. Din cuburi de Nutella


lemn vor construi prin Bomboane Pe grupe Observarea
alăturare,suprapunerecăsuțe. Explicația sistematică
Cuburi din
Preșcolarii își vor alege centrul dorit prin lemn
O6 tranziția ,,Tiptil, tiptil” (joc imitativ).

7. Evaluarea După încheierea activităţilor, copiii trec în grup pe


activității la fiecare centru. Ei vor aprecia activitatea proprie Frontal Orală
Turul
şi pe cea a colegilor.
Galeriei
8. Asigurarea Jocul de mişcare: ”Renii Jucausi”
retenţiei şi a Prezentarea regulilor jocului. Fiecare copil se va
transferului urca într-un sac şi va trebui prin săritură să
Explicația
ocolească brăduţul şi să se întoarcă de unde a
venit, predând ştafeta următorului copil . Saci Observarea

O7 Se va realiza un joc de probă pentru a vedea sistematică


Exercițiu
dacă au înțeles regulile. Desfășurarea propriu- Frontal
zisă a jocului. Se execută jocul, pana cand toti Jocul
copiii vor efectua traseul .

În încheierea activității, se fac aprecieri asupra


9. Încheierea modului de desfășurare al întregii activități, Conversaţia Recompense Frontal Orală
activității implicând cât de mult se poate copiii. Aceștia vor Individual
putea acum să deschidă cutia de cadouri pentru a
primi surprizele .

S-ar putea să vă placă și