Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

(asistenţă)

Data: 26.03.2018
Student practicant: SALAVAT MARIANA LUCIANA
Unitatea școlară: Școala Gimnazială ,,Anton Pann,, Craiova
Clasa: a VII-a B
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Cultură Civică
Unitatea de învățare: Raportul cetățean-stat
Titlul lecției: Mass media și opinia publică
Tipul lecției: Mixtă
Scopul lecţiei: rolul mass-mediei în societate şi formarea opiniei publice.
Competențe specifice: 2.6. Explicarea rolului îndeplinit de mass-media în
societate şi în formarea opiniei publice; 3.1. Rezolvarea în echipă a unor
probleme civice, prin asumarea unor rresponsabilităţi şi prin relaţionarea
pozitivă cu ceilalţi.
Obiective operaţionale: La sfârșitul lecției, elevii vor:
C1. Defini termenii: mass-media, opinie publică, cenzură.
C2. Clasifica mijloacele de comunicare în masă.
C3. Argumenta importanța știrilor în viața unui cetățean.
C4. Compara opinia personală cu opinia publică.
Strategia didactică:
Resurse procedurale: conversația examinatoare, descoperirea, joc
didactic, exercițiul, brainstorming.
Resurse materiale: imagini, manualul.
Forme de organizare: Frontal, individual, pe grupe.
Forma de evaluare: Continuă- prin întrebări și analiza răspunsurilor și a
modalității în care au fost îndeplinite sarcinile de lucru.
Durata: 50 minute

Desfășurarea lecției
Momentul Cp Activitate Activitate Strategia didactică
lecției . profesor elevi Resurse Resurse
procedurale material
e
Moment Notează Se pregătesc
organizatori absențele pentru
c în catalog. desfășurarea
3 min Pregătește orei.
materialele
necesare
desfășurări
i orei.
Verificarea Adresează Răspund Conversația
cunoștințelo întrebări întrebărilor examinatoare
r anterioare cu privire profesorului.
15 min la lecția Rezolvă
anterioară: sarcina de
”Principiul lucru și
separării comunică
puterilor profesorului
în stat”. soluțiile lor.
Cere
elevilor să
rezolve
aplicația
din manual
(pg 67).

Face
aprecieri.
Captarea Arată Identifică Brainstormin Imagini
atenției elevilor mijloacele g
5 min imagini de
(Anexa 2) comunicare
cu diverse în masă și
mijloace prezintă
de importanța
comunicar lor:
e în masă transmiterea
și le cere de
acestora să informații.
indice
utilitatea
lor.
Predarea Notează Notează
noului titlul noii titlul lecției
conținut lecții la în caiete.
23 min C1 tablă: Descoperirea Manualu
Mass l
media și Elevul
C2 opinia citește Descoperirea
publică. definiția din Manualu
manual. l
Numește
un elev
pentru a Elevul Exercițiul
citi numit citește
definiția textul și Manualu
mass- clasifică l
C3 mediei din mijloacele Brainstormin
manual, de g
apoi o informare:
notează la presa scrisă,
tablă. mijloace
audiovizuale
C3 Numește , mijloace
un alt elev multimedia. Descoperirea
pentru a
citi textul Rezolvă Manualu
din manual exercițiul și l
și cere comunică
C3 acestuia să soluțiile
clasifice profesorului. Jocul didactic
mijloacele
de
C1 informare Elevii
și comentează Brainstormig
comunicar citatul, își
e în masă. exprimă
opinia.

Solicită
elevilor să
rezolve
exercițiul Elevul
nr. 1 (pg. numit citește
81) din textul din
manual. manual și
Ascultă identifică
rezolvările informații ce
elevilor și se regăsesc
intervine în cadrul
cu știrilor:
completări despre
dacă e evenimente
nevoie. deosebite,
utile, despre
Le dă personalități
elevilor , despre
următorul autorități.
citat pe
care Elevii
trebuie să grupați
îl explice: redactează
”Dacă un știrea cerută
om este de profesor,
mușcat de apoi liderul
un câine, echipei o
nu avem prezintă
nici o știre. clasei.
Dar dacă
un om Își exprimă
mușcă un opiniile cu
câine, privire la
acest fapt știrile
devine prezentate,
imediat o ascultă
știre care indicațiile
se publică profesorului.
în presă”.

Numește
un elev
pentru a
citi txtul
din manual
și cere să
identifice
ce tip de
informații
regăsim
într-o știre
și care
sunt
întrebările
la care
trebuie să
răspundă o
știre.

Grupează
elevii pe
echipe și
le cere să
redacteze
câte o știre
care să
cuprindă
informații
din cadrul
comunități
i lor sau
din cadrul
școlii.

Pe baza
celor
realizate în
exercițiul
anterior,
solicită
elevilor să
își exprime
opinia,
astfel încât
aceștia să
identifice
noțiunile
de opinie
personală
și opinie
publică.
Consolidare Adresează Răspund Conversația
a întrebări întrebărilor examinatoare
cunoștințelo cu privire profesorului.
r la lecția
3 min predată.

Anexa 1
Mass-media și opinia publică
Schița lecției

Mass-media reprezintă totalitatea mijloacelor de informare și


comunicare în masă:
 Ziare și reviste
 Radioul și televiziunea
 Sisteme multimedia
Știrile oferite de mass-media sunt informații:
 Despre evenimente deosebite
 Utile
 Despre personalități
 Despre autorități
Opinia publică cuprinde:
 Idei
 Păreri
 Credințe
 Atitudini
 Așteptări
 Aspirații
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și