Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Economic “Anghel Rugină” Vaslui

Proiect de lecţie
Profesor: CIUCĂ LILIANA
Data: 23.10.2012
Clasa: a XI-a D
Obiectul: Matematica
Subiectul lectiei: OPERAŢII CU MATRICE- Exerciţii
Tipul lectiei: consolidarea cunoştinţelor
Obiective operationale: In urma participarii la lecţie elevii trebuie:
O1:- sa efectueze calcule cu matrice
O2:-sa aplice notiunile noi invatate in exercitii

Metode si procedee: explicatia, exercitiul, munca independentă, conversaţia,


Mijloace didactice: Culegere clasa a XI-a (Editura Campion), fisă de lucru

1 2 3 4 5
Secventele Obiective Activitatea profesorului Activitatea Metode şi
lecţiei elevilor procedee
1.Moment Profesorul verifica prezenţa, verifică dacă este cretă burete şi cere Elevii îşi Conversaţia
organizatoric elevilor să-şi pregătească materialele necesare desfăşurării lecţiei în pregătesc
. Pregatirea condiţii optime. culegerile,
clasei pentru caietele şi
lecţie instrumentele
de scris.

2.Captarea Verificarea efectuarii temei pentru acasa prin sondaj folosind Elevii Conversatia
atentiei. dialogul profesor-elev; elev-elev, prin confruntarea rezultatelor (în răspund. euristica
Verificarea cazul în care apar diferenţe se rezolvă exerciţiile la tablă ).
cunostintelor Se actualizeaza cunostinte teoretice referitoare la operatţii cu
predate in matrice.
lectia
precedenta.

3.Anunţarea Lecţia de astăzi se numeşte “ Operaţii cu matrice - Exerciţii ” , iar Elevii ascultă. Conversaţia
lecţiei noi şi voi va trebui sa stiti la sfarsitul acestei ore sa efectuaţi oparaţii cu
a obiectivelor matrice.
urmărite
4.Prezentarea O1, O2, “ Operaţii cu matrice - Exerciţii ” Explicatia,
continutului demonstraţia,
nou si Profesorul împarte elevilor câte o fişă de lucru, urmând ca aceştia munca
dirijarea să iasă la tablă pentru a le rezolva împreună cu profesorul. independentă
invatarii Exerciţii:
2 1 −1 4
1. Se consideră matricele:
A= (
−1 2 şi )B=
3 3 ( )
. Elevii ies la
a) Sa se calculeze AB-BA tabla
b) Să se demonstreze că matricea A verifică egalitatea
0 2
A2-2A+I2= −2 0
( )
A= 1 −2
( )
2. Se consideră matricele: 0 2 şi
B= 1 −2 .
( )
−3 4 Dacăf(x)= -X2+2X-3I2, să se calculeze f(A)
+f(B).
A= 1 1 ( )
3. Fie x y M2(Z). Aflaţi x şi y dacă A 2+A=
0 1
( −2 −2 . )
4. Să se determine matricea XM2,3(C) care verifică
i 1 −i i +5 X=2 i i 0 1
( ) ( )
egalitatea: i 0 1 −1 −2 i .

5. Fie
A= (−22 −11 ) . a)Să se calculeze A ; b)Să se
2

arate că An=A; c)Să se arate că


n(n+1)
A +2 A 2 +3 A3 +.. .+nA n = ⋅A , ∀ n ∈ N∗¿ ¿
2
6. Se consideră funcţia f:RM3(R),
1 x 2 x 2 +2 x
(
f (x )= 0 1
0 0
4x
1 .
)
a)Să se calculeze f(1)+f(0)
b)Să se arate că f(1)f(-1)=I3
c)Să se demonstreze că f(x+y)= f(x)+f(y),  x,y  R.

5.Aprecierea Profesorul face aprecieri, notează si menţionează eleviii care au Elevii sunt
elevilor si participat activ la desfăşurarea lecţiei. atenţi.
evaluarea
cunoştinţelor
6.Incheierea Tema pentru acasă: exerciţiile nerezolvate din fişa de lucru. Elevii notează
lecţiei tema
Operaţii cu matrice - Exerciţii

A= 2 1 ( ) B= −1 4
( ).
1. Se consideră matricele: −1 2 şi 3 3
c) Sa se calculeze AB-BA
0 2
d) Să se demonstreze că matricea A verifică egalitatea A2-2A+I2= −2 0
( )
A= 1 −2( ) B= 1 −2 .
( )
2. Se consideră matricele: 0 2 şi −3 4 Dacăf(x)= -X2+2X-3I2, să se calculeze f(A)+f(B).
A= 1 1
( ) 0 1
( )
3. Fie x y M2(Z). Aflaţi x şi y dacă A2+A= −2 −2 .

i 1 −i i +5 X=2 i i 0 1
( ) ( )
4. Să se determine matricea XM2,3(C) care verifică egalitatea: i 0 1 −1 −2 i .
A= 2 1
( )
5. Fie −2 −1 . a)Să se calculeze A2;
b)Să se arate că An=A;
n(n+1)
A +2 A 2 +3 A3 +.. .+nA n = ⋅A , ∀ n ∈ N∗¿ ¿
c)Să se arate că 2
1 x 2 x 2 +2 x

6. Se consideră funcţia f:RM3(R),


(
f (x )= 0 1
0 0
4x
1
) .
a)Să se calculeze f(1)+f(0)
b)Să se arate că f(1)f(-1)=I3
c)Să se demonstreze că f(x+y)= f(x)+f(y),  x,y  R.

S-ar putea să vă placă și