Sunteți pe pagina 1din 14

Şcoala Gimnazială Scărișoara

Judeţul Olt

Sistemul osos
PROIECT DE LECŢIE

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Scărișoara


Disciplina: Biologie (Anatomia şi fiziologia omului)
Clasa: a VII-a B
Unitatea de învăţare: Sistemul locomotor
Lecţia: Sistemul osos
Durata: 1 oră
Propunător: Dumitrescu Daniela Ionela
Data: 14.02.2019
Scopul: Cunoaşterea alcătuirii sistemului osos ca parte componentă a sistemului locomotor
Competenţe specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale
corpului uman.
2.1 Utilizarea mijloacelor şi metodelor adecvate studierii organismului uman.
3.1Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
4.1Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
Obiective operaţionale:
 O1 Să identifice cele trei părţi ale scheletului, pe mulaj enumerând oasele componente
 O2 Să clasifice oasele după formă, dând câte două exemple
 O3 Să enumere principalele roluri ale oaselor

Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe;


Demersul didactic
Metode didactice:
 explicaţia,
 conversaţia
 observarea dirijată şi nedirijată,
 mozaicul
Materiale didactice: planşe, manuale, schelet de om, atlas anatomic, preparat microscopic, microscop
Tipul de activitate: frontală, pe grupe şi individuală
Bibliografie
 Marcu-Lapadat Mihaela,Macovei Florica, Dobran Floarea,Biologie,Manual pentru clasa a VII-a,
Editura Teora,1999
 Ignat Elena,Ţăran Ileana, Ghid de evaluare – Biologie,Ed.Risoprint, Cluj Napoca,1999
 Lazăr Viorel, Nicolae Mariana, Lecţia - forma de bază a organizării procesului de
predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Ed. Arves,2007
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Forma de Metode Mij.
de
activitate didactice didact.
evaluare
Reactualizarea Se face prin chestionare orală, Individuală Conversaţia Orală
cunoştinţelor punând câteva întrebări:
 Care sunt funcţiile de bază
ale organismului?
 Care sunt funcţiile de
relaţie?
 Care sistemele care
realizează mişcarea?
Captarea Profesorul pune la dispoziţia Individuală Observaţia Micros- Orală
atenţiei elevilor un preparat microscopic. cop
Fiecare elev vine pe rând şi va
observa preparatul. Profesorul
precizează că au văzut o secţiune
printr-un os, deoarece azi vor
învăţa despre sistemul osos.
Transmiterea O1-O3 Profesorul împarte lecţia în
noilor 4 subteme: scheletul capului,
cunoştinţe trunchiului, membrelor superioare
şi membrelor inferioare.

Profesorul împarte elevii în grupe Mozaicul Manual


de câte 5 , fiecare elev din cadrul Fişe Scrisă
grupului va primi un număr de la 1
la 5, iar la fiecare număr îi Individuală
corespunde o subtemă.Elevul va
trebui să studieze în mod Pe grupe
independent subtema primită după
care elevii cu acelaşi număr se vor
aduna si vor forma o grupă de
experţi în cadrul grupului fiecare
prezintă ceea ce a studiat
independent iar după aceea discută
şi vor stabilii modalitatea în care
noile cunoştinţe vor fi transmise ce
lorlalţi membrii din grupa iniţială

Apoi experţii se reîntorc în grupa


iniţială şi prezintă fiecare subtema
proprie iar apoi fiecare grupă prezi
ntă rezultatele.
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Forma de Metode Mij.
de
activitate didactice didact.
evaluare
Transmiterea În timp ce elevii prezintă oasele
noilor care intră în alcătuirea scheletului
cunoştinţe profesorul le identifică pe mulaj.
O2 Profesorul prezintă frontal Frontală Conversaţia Mulaj Orală
elevilor faptul că în corpul nostru
există trei tipuri de oase scurte,
lungi şi late şi cere elevilor să le
recunoască pe mulaj
Frontală
Fixarea şi Se face prin întocmirea schiţei pe Pe grupe Joc didactic Corpul Orală
evaluarea tablă. Prin joc didactic elevii se uman
cunoştinţelor grupează în perechi şi trebuie să
identifice pe propriul corp osul
care este indicat de coleg.
SCHIŢA LECŢIEI
Sistemul osos

Este format din totalitatea oaselor.


Scheletul este format din:
1. Scheletul capului:- cutia carniană – frontal
- occipital
- sfenoid
- etmoid
- parietale
- temporale
- oasele feţei: - maxilarul superior
- mandibulă
2. Scheletul trunchiului: - coloana vertebrală:- regiunea cervicală (7)
- regiunea toracală (12)
- regiunea lombară (5)
- sacrală (5) OSUL SACRUM
- coccigiană (4-5 sudate) OSUL COCCIS
- coastele 12 perechi
- sternul
Coloana vertebrală, coastele şi sternul formrază CUTIA TORACICĂ.
3. Scheletul membrelor- superioare: - centura superioară:- claviculă
- omoplat
- membrul superior: - humerus
- radius şi cubitus
- oasele încheieturii
- oasele palmei
- falange
- inferioare: - centura inferioară: - oasele coxale
- membrul inferior: -femur
- tibie şi peroneu
- rotulă
- oasele gleznei
- oasele labei
- falange
Tipuri de oase:
1. scurte: vertebre, oasele încheieturii
2. lungi: coaste, femur
3. late: sternul, omoplatul
Rolul oaselor:
-de susţinere
-de mişcare
-de apărare
-depozitare a sărurilor minerale
FIŞA DE EXPERT NR.1

SUBTEMA: SCHELETUL CAPULUI


Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 -completează schema din care reise alcătuirea scheletului capului:
 Din ce este format scheletul capului?
 Ce oase compun cutia craniană?
 Care sunt principalele oase ale feţei?

Cutia
............
.

Scheletul
capului

Oasele
............
FIŞA DE EXPERT NR.2
SUBTEMA: SCHELETUL TRUNCHIULUI
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
- -completează schema din care reise alcătuirea scheletului trunchiului
 Din ce părţi este format scheletul trunchiului?
 Cum se numesc regiunile formate de coloana vertebrală?

Regiunea ..........
.........................
Scheletul
trunchiului

Coloana ..............
................ .

..................
.
FIŞA DE EXPERT NR.3
SUBTEMA: SCHELETUL MEMBRULUI SUPERIOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 --completează schema din care reise alcătuirea scheletului membrului superior
 Ce oase formează centura scapulară?
 Din ce oase este format scheletul membrului superior propriu-zis?

Centura
................
.

Scheletul membrului
superior

Scheletul
....................

Scleletul
................ Scheletul
.....................
FIŞA DE EXPERT NR.4
SUBTEMA: SCHELETUL MEMBRULUI INFERIOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 -completează schema din care reise alcătuirea scheletului membrului inferior
 Ce oase formează centura pelviană?
 Din ce oase este format scheletul membrului inferior propriu-zis?

Centura
................
.

Scheletul membrului
inferior

Scheletul
....................

Scleletul
................ Scheletul
.....................
FIŞA DE EXPERT NR.5
SUBTEMA: IMPORTANŢA OASELOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 -completează schema din care reise importanţa oaselor
 Care sunt funcţiile îndeplinite de oase?

Rolul oaselor
Referat Comisia metodică – Matematică și Știinte
Școala Gimnazială Scărișoara,Jud.Olt
Prof.Dumitrescu Daniela Ionela

ALERGIILE DE PRIMĂVARĂ

Ce este alergia de primăvară


Alergia este reacţia exagerată a organismului când vine în contact cu anumite substanţe, numite
alergeni, pe care nu le tolerează. Pentru a elimina “intrusul”, organismul declanşează mecanismele
de apărare: secreţie nazală sau nas înfundat, strănut, dispariţia mirosului, lăcrimare, mâncărimi,
congestia feţei, dureri de cap, urticarie ş.a. Alergia poate apărea la orice vârstă, dar e mai
frecventă în copilărie şi în adolescență și apare în momentul în care sistemul imunitar reacționează
exagerat în fața unei substanțe pe care o găsim în cantități mari în atmosfera. Are şi un caracter
sezonier, apărând mai ales primăvara, fiind generată de polen, praf, mucegai, puful plopilor,
înţepături de insecte, unele plante. 
 
Principalele simptome ale alergiilor de primăvară:
 tuse
 nas înfundat
 lăcrimare și înroșire a ochilor
 mâncărimi ale pielii
 dureri de cap
 umflare a feței
 senzație de sufocare și de oboseală
 
Cum se manifesta alergiile ?
Așa cum am scris mai sus, semnele alergiei pot fi ochii iritați și înlăcrimați, strănuturi, congestia și
curgerile nazale cât și gâtul inflamat. Congestia mucoaselor respiratorii superioare favorizează
infecțiile locale, ceea ce poate produce sinuzitepurulente, rinite sau bronșite.
Pentru pacientii predispuși, această alergie sezonieră se termină deseori prin crize acute de astm.
În general, afecțiunea debutează în copilărie sau la începutul vârstei adulte și poate să dispară o
dată avansarea în vârstă. Studiile au arătat că există și o predispoziție genetică ereditară, astfel că
o persoana care are unul dintre părinți cu o boală alergică prezintă riscuri mari de a dezvolta ea
însăți o asemenea maladie. Vom explica mai jos, în câteva cuvinte, care este mecanismul de
producere al unei alergii.
La o persoana sănătoasă sistemul imunitar are sarcina de a apăra organismul contra corpurilor
străine precum bacteriile, virușii sau toxinele. La persoanele predispuse la alergii, acest sistem de
protecție este însă prea eficient și percepe drept periculoase substanțele comune precum polenul
florilor sau mucegaiul. La contactul cu un alergen, organismul unei persoane alergice produce o
mare cantitate de anticorpi (proteine care apără organismul împotriva bolii) care se fixează pe
anumite celule din țesut și din sânge și eliberează puternici agenți chimici care, circulând prin
organism, declanșează simptomele alergiei.
 
Factori ce determină instalarea alergiilor
Cel mai comun “vinovat” de apariția alergiilor de primăvară este polenul, pe care îl găsim din
abundență în mediu, mai ales în acest anotimp. Tipurile de polen ce determină, cel mai des,
apariția alergiilor sunt:
 Polenul de arin și de alun (lunile februarie – martie)
 Polenul de salcie, plop și ulm (lunile martie-aprilie)
 Polenul de frasin și de mesteacăn (luna aprilie)
 Polenul de stejar, de fag și pin (luna mai)
 Polenul de tei (luna iunie)
Primăvara se trezesc la viaţă şi insectele. Periculoase sunt îndeosebi înţepăturile de albine,
viespi, păianjeni, tăuni dar şi cele de furnici, ţânţari, ploşniţe sau căpuşe pot face mult rău celor
deja sensibilizaţi.
 
Cum putem sa vă protejați de posibilele alergii cauzate de insecte?
 evitați să stați mult afară în zilele călduroase şi cu umiditate crescută, când toate insectele
devin mai agresive
 nu purtați îmbrăcăminte prea colorată
 nu pulverizați prea mult parfum sau cu orice alt produs cosmetic cu parfum puternic.
 
Cum ne putem feri de factorii alergeni ?
Pentru a preveni aceste alergii se pot planifica concedii, în special pe litoral, deoarece polenul
este pus la pământ de razele ultraviolet (UV), recomandă medicul. Potrivit acestuia, în alte ţări, vara,
se specifică la buletinul meteorologic şi concentraţia de polen, astfel încât persoanele alergice să
ştie şi să stea în casă în ziua respectivă sau să se ferească pe cât posibil în cazul în care sunt nevoiţi
să iasă afară. Astfel, unele dintre metodele de prevenire sunt acelea prin care se limitează plimbările şi
mai ales alergarea în timpul zilei în sezonul în care afară este senin. Lipsa ploii favorizează
concentraţia mare de polen în atmosferă. După ploaie, de multe ori simptomele dispar pentru că,
polenul a fost pus la pământ de picăturile de ploaie.
Alte metode de prevenire a alergiilor sunt:
 
 ținerea geamului de la camera cât mai mult închis, iar atunci cand se aerisește, persoana nu
ar trebui sa stea în încăpere
 rufele proaspat spalate nu se întind afara deoarece polenul se poate aseza pe ele.
 se recomandă duș în fiecare seară pentru a scapa de polenul care s-ar fi putut prinde pe
haine, piele sau par
 instalarea unui aparat de aer condiționat sau un purificator de aer
 
Cum putem trata alergiile?
Primul pas pentru a reduce pe cât posibil apariția alergiilor trebuie să identificăm factorul
responsabil de producerea alergiei (se realizeaza cu ajutorul testelor cutanate sau timbrelor patch-
test) și să evităm contactul cu acesta. Evitați fumatul și orice alte lucruri agresive față de căile
respiratorii: praful, acarienii sau parul de animale. Dacă este vorba despre acarieni trebuie să aveți
grijă să curațați mochetele și perdelele, să utilizați lenjerii specifice, să evitați plușurile și să aerisiți
locuința. În privința pisicilor, câinilor sau hamsterilor cel mai bun lucru este separarea de acestea.
Cel mai dificil este de evitat polenul. Va recomandam să stați cât mai mult în apropierea țărmului
mării.
Urmatorul pas este începerea tratamentului. După efectuarea unui test de alergii, medicul
poate recomandă o serie de medicamente numite antihistaminice care blochează receptorii
histaminei (o substanță produsă de organism, în caz de alergii) sau va poate prescrie un tratament
de desensibilizare la alergenul/alergenii la care sunteți sensibili. Daca sunteti un pacient cu alergie
sezonieră, medicul poate eventual să vă administreze o injecție cu cortizon, însă acest tratament are
o serie de dezavantaje: poate scădea imunitatea, poate duce la retenție de apă, decalcifiere sau
creștere în greutate, poate crea dependență și, în timp, după administrări repetate, ineficiență
(datorită imunizării alergenului la cortizon).
Testele cutanate constituie o metodă ideală pentru a afla factorii apariției alergiei. Acestea
constau în injectarea sub piele a unor cantități foarte mici de substanțe ce provoacă alergii pentru
ca, apoi, medicul să observe reacțiile cutanate și să fixeze diagnosticul. În prezent, nu s-a
descoperit niciun tratament care să elimine complet din organism o alergie deja instalată,
medicamentele, însa, conducând doar spre o ameliorare.

Tratamentele naturiste care pot impiedica apariția alergiilor sau vindecarea acestora sunt
următoarele:
 usturoiul, datorită proprietăților lui antibacteriene, este benefic în vindecarea curgerii
cronice a nasului;
 congestia și inflamarea pielii sunt alte probleme întalnite la alergici. Pentru acestea se
recomandă ceaiurile de cimbrișorși eucalipt. Puneți 30 g de frunze într-o ceașcă de apa
fierbinte. Cataplasma facută din aceste plante va reduce inflamarea pielii. Amestecați frunze
proaspete de cimbru cu puțină apă pană obțineți o pastă, aplicați-o pe piele, acoperiți-o cu
un prosop curat si lasați-o circa 30 de minute si se indepărtează la duș. Este important ca
înaintea folosirii acestor plante să vă testați să vedeți dacă nu sunteți alergic la aceste plante;
 dietapoate fi și ea un aspect important pentru persoanele alergice. Încercați să eliminați
produsele lactate, alimentele bogate în aditivi sau alte mâncăruri care simțiți că vă fac rău.
Consumați doze mari de vitamina C (din fructe) datorită proprietăților ei antihistaminice. O
doză zilnică de 1.000 până la 4.000 mg ar trebui să ajute la desfundarea nasului care curge;
 un tratament eficient al tuturor afecțiunilor legate de sinusuri, inclusiv alergie, se obține cu
ajutorul unui extract derivat din scoarța stejarului alb (Quercus alba). Acesta are rolul de a
stabiliza membranele celulelor care eliberează histaminele, care sunt cele responsabile
de reacțiile alergice;
 gălbenelele stimulează sistemul imunitar și refacerea țesuturilor, ajutând astfel la tratare în
caz de alergie;
 mineralele sunt foarte importante pentru suferinzii de alergii, dintre acestea calciul (Ca) și
magneziul (Mg) fiind elementele nutritive de bază pentru alergici. Acestea ajută la relaxarea
sistemul nervos și lupta împotriva stresului cauzat în corp de reacțiile alergice. De
asemenea, sulful (S) ajută în tratamentul contra alergiilor, în special în cele cauzate de praf,
păr de animale și în cele provocate de alimente și medicamente. Zincul (Zn) este un
antioxidant și crește imunitatea, refăcand celulele sistemului imunitar;
 vitaminele sunt și ele importante în tratamentul alergiilor. Vitamina E ușurează
problemele respiratorii și crește abilitatea sistemul imunitar de a lupta contra infecțiilor.
Alături de seleniu (Se), vitamina E va proteja corpul de radicalii liberi. Vitamina A, alături
de zinc (Zn), reprezintă cheia sănătății sistemului imunitar. β-carotenul este folosit de corp
pentru producerea vitaminei A și ajută în alinarea iritării membranelor de pe traiectul
nazal. Vitamina B joacă un rol important în funcționarea corectă a glandelor suprarenale și
ajută corpul la producerea naturală a cortizonului care neutralizează factorii alergici,
reducând efectele neplăcute ale alergiei. Astfel, corectând modul de funcționare a glandelor
suprarenale se reduce și reactivitatea alergică;
 Homeopatia poate ajuta și ea în funcție de simptomele specifice de care suferiți.
Homeopatul poate prescrie una din urmatoarele remedii: Nux vomica, Pulsatilla sau Natrum
muriaticum, remedii foarte bune împotriva alergiilor datorate polenului sau altor factori.
Însă, pentru o rețetă completă, bazată pe nevoile dumneavoastră, întrebați medicul
homeopat.
 

S-ar putea să vă placă și