Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Clasa: a VI-a
Data:
Aria curriculara: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Profesor:Ungureanu Alina
Unitatea de învățare: Ecuații și inecuații în Z
Tema: Ecuații în Z
Tipul lecției: Lecție de transmitere de noi cunoștințe

Competenţe generale
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în
care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau
globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii

Competenţe specifice
2. Utilizarea operațiilor cu numere întregi și a proprietăților acestora în rezolvarea
ecuațiilor și a inecuațiilor.
4. Redactarea soluțiilor ecuațiilor și inecuațiilor studiate în mulțimea numerelor întregi,
în rezolvarea sau în compunerea unei probleme.

Competențe specifice:
 Cognitive
CC1 – să rezolve ecuații de forma x ± a=0 , x ∙ a=b , x :a=b, unde a și b sunt numere
întregi;
CC2 – să verfice dacă un număr este soluție a unei ecuații;

 Afective
CA1 – sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
CA2 – dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare;
CA3 – să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu
performanţele;
CA4 – stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
CA5 – să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic
 Psihomotorii
CP1 – să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a
lecţiei;
CP2 – să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse.
Strategii didactice:

 Metode şi procedee
- conversaţia
- exerciţiul
- explicaţia
- activitatea independentă
 Mijloace de realizare
- manual
- culegere Mate 2000
 Forme de organizare
- frontal
- individual

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Etapele Competențe Conținutul lecției Strategii


lecției specifice didactice
Moment Se asigură condițiile optime pentru lecție, se conversație
organizatoric veridică prezența. frontal
Verificarea Se verifică, selectiv, tema pentru acasă, conversație
temei comentându-se ideile de rezolvare a temei de frontal
casă. Se rezolvă eventualele nelămuriri.
Captarea Profesorul cere elevilor să rezolve următorul
atenței exercițiu:
Completați spațiile libere pentru a obține
afirmații adevărate:
a) 3 + ....... = 10
b) ........ – 3 = 20 conversație
c) 5 ∙ ......... = 40 frontal
d) 36 : ....... = 4
e) ...... + 10 = 3
După răspunsul elevilor profesorul explică
elevilor că spațiului liber reprezintă o expunere
necunoscută și poate fi înlocuită cu x.
Anunțarea Profesorul anunță elevii că în această oră vor
temei și a studia „Ecuații în mulțimea Z”.
obiectivelor De asemenea în acestei ore vor fi studia și Expunere
proprietățile relației de egalitate pe baza cărpra se
pot obține ecuații echivalente.
Dirijarea - Se defineşte noţiunea de ecuaţie de gradul I cu
o necunoscută în Z:
învățării explicație
ax +b=0 , ∀ a , b∈ Z , a ≠ 0

unde x este necunoscuta, a este coeficientul


necunoscutei, iar b este termen liber.

- Se va defini noţiunea de soluţie a unei ecuaţii.


A rezolva o ecuaţie înseamnă a determina
soluţiile toate soluţiile ecuaţiei (a determina
valorile necunoscutei pentru ca egalitatea să fie
adevărată).
Mulţimea soluţiilor se notează cu S
Două ecuaţii sunt echivalente dacă au aceeaşi
mulţime a soluţiilor.

Exemplu:
Se consideră ecuaţia 4 x+3=7 , x ∈ {−1 ,0 , 1 }.
CG2 Pentru ce valori ale lui x propoziţia 4 x+3=7 exercițiu
este adevărată?

- În continuare vom stabili proprietăţile egalităţii


între numere întregi şi le vom folosi pentru a
obţine ecuaţii echivalente şi pentru a rezolva
ecuaţii:
x+ a=b|−a ⇔ x=b−a
expunere
x ∙ a=b|:a ⇔ x =b :a
x :a=b|∙ a ⇔ x =b ∙ a

Rezolvarea ecuaţiei de gradul I

Fie ecuația
CG1 ax +b=0 , ∀ a , b∈ Z , a ≠ 0
ax +b=0|−b
ax=−b|:a
x=−b : a

Explicaţie:
Ecuaţia a x +b=0 , ∀ a ,b ∈ Z , a ≠ 0 este echivalentă
cu ecuaţia
𝑎𝑥=−𝑏, ∀ 𝑎, 𝑏∈ Z , a ≠ 0, care la rândul ei este
echivalentă cu ecuația
𝑥=−𝑏 :𝑎, ∀ 𝑎, 𝑏∈ Z , a ≠ 0.

Se rezolvă la tablă următoarele ecuații:


a) 7 x−14=0
b) 4 x+12=0
c) −9 x +27=0
d) 2 x+ 4=−10 exercițiu
CG1 a) 7 x−14=0|+14 frontal
7 x=14|:7
x=2 ⟹ S={ 2 }
b) 4 x +12=0|−12
4 x =−12|: 4
x=−3 ⟹ S= {−3 }
c) −9 x +27=0|−27
−9 x=−27|:(−9)
x=3 ⟹ S= {3 }
d) 2 x + 4=−10|−4
2 x =−14|: 2 explicație
CG1 x=−7 ⟹ S= {−7 }

Pentru a obţine ecuaţii echivalente putem proceda


şi astfel:
- trecem termenii dintr-un membru în celălalt
schimbându-le semnul;
- înmulţim sau împărţim ambii membri ai ecuaţiei
cu numere diferite de zero.
Obținerea Se va distribui elevilor o fișă de lucru. Se va independ.
rezolva, la tablă, selectic exerciții din fișă.
performanței frontal
Retenția și Se va face o scurtă recapitulare a cunoștințelor
dobândite:
asigurarea conversație
Ce este o ecuație?
transferului Ce se înțelege prin soluția unei ecuații? frontal
Ce sunt ecuațiile echivalente?
Cum se obțin ecuații echivalente?
Tema pentru Elevii primesc ca și temă de casă exercițiile de pe conversație
fișă nerezolvate și eventual alte exerciții din
acasă
culegerea Mate 2000

FIȘĂ DE LUCRU
1. Verificați dacă −1 este soluție pentru ecuațiile:
a) 3 x+ 5=2
b) −2 x+3=5
c) −x +3 x+5=3
2. Rezolvați în Z ecuațiile:
a) −4 x−36=0
b) −4 x+1=−15
c) −6 x +4=−¿8
d) 5 x+ 17=2
e) −3 x+ 4=−5
f) 5 x−3=3 x +11
g) 4 x+13=3 x+15
h) 5 ( x−1 )=2 x+ 7
i) 3 ( 2 x −5 )=6 ( x−1 ) −9

S-ar putea să vă placă și