Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: martie 2008


Clasa: a X-a B
Profil real - Matematică-informatică, 4 ore / săptămână, M1
Profesor: Ţâţan Ovidiu
Unitatea de învăţământ: Liceul teoretic Ştefan cel Mare, Râmnicu Sărat
Unitatea de învăţare: Metode de Numărare
Titlul lecţiei: Aplicaţii./ Test de verificare
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe
Durata: 50 minute/ 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE:

CG1.Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul


în care au fost definite.
CG2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ, structural, contextual cuprinse ăn
enunţurile matematice.
CG3.Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală
sau globală a unei situaţii concrete.
CG4.Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii
concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă.
CG6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea
cunoştinţelor din diferite domenii.

COMPETENŢE SPECIFICE:

CS1. Diferenţierea problemelor în funcţie de numărul de soluţii admise.


CS2. Identificarea tipului de formulă de numărare adecvată unei situaţii-problemă date.
CS3. Exprimarea caracteristicilor unor probleme în scopul simplificării modului de
numărare.
CS4. Utilizarea unor formule combinatoriale în raţionamente de tip inductiv.
CS5. Interpretarea unor situaţii problemă cu conţinut practic cu ajutorul elementelor de
combinatorică.
CS6. Alegerea strategiilor de rezolvare a unor situaţii practice în scopul optimizării
rezultatelor.

1
STRATEGII DIDACTICE

Principii didactice:
- Principiul participării şi învăţării active
- Principiul asigurării progresului gradat al performanţei
- Principiul explicativ-demonstrativ(conversaţia şi exerciţiul)
- Principiul conexiunii inverse (feed-back)
Metode de învăţare/instruire:
- Conversaţia euristică
- Explicaţia
- Exerciţiul
- Problematizarea
- Descoperirea dirijată
Forme de organizare a clasei:
- Frontală
- Individuală
- Pe grupe
Forme de evaluare:
- Observaţia
- Prin lucru individual
Resurse materiale:
-Materiale didactice: fişe de lucru,manual, proiect didactic
-Mijloace de învăţământ: tabla, creta
Resurse procedurale:
- Investigaţia ştiinţifică
- Observarea sistematică a elevului
- Rezolvarea de probleme/ situaţii problemă
Resurse psihologice:
Capacitatea de învăţare de care dispune clasa: elevii posedă cunoştinţe
legate de inducţia matematică, mulţimi şi submulţimi, permutări, combinări, aranjamente,
binomul lui Newton şi aplicaţii ale acestuia

Etapele activităţii didactice:

I. Moment organizatoric (2 minute)


Notarea absenţelor în catalog, asigurarea condiţiilor ergonomice necesare lecţiei,
verificarea materialului didactic necesar.

II. Verificarea temei pentru acasă ( 10 minute)


III. Anunţarea competenţelor (1minut)
IV. Reactualizarea şi verificarea, sistematizarea şi evaluarea cunoştinţelor
asimilate anterior (39 minute)
V. Susţinerea de către elevi a testului de evaluare a cunoştinţelor la unitatea de
învăţare Metode de numărare (50 minute)

2
Test de verificare a cunoştinţelor
Metode de numărare
Clasa a X-a B

1. (1.8p) Se consideră mulţimea A={1,2,3,4,5,6,7,8,9,10}. Să se determine numărul


submulţimilor lui A care au trei elemente iar suma acestora e număr par.
n 2
2. (1.8p) Rezolvaţi ecuaţia : A n  C n  14  n.
3

n
 1 
3. (1.8p) În dezvoltarea  3 a   suma coeficienţilor binomiali de rang impar este 256.
3 2
 a 
1
Cercetaţi dacă dezvoltarea are un termen care îl conţine pe .
a
 
100
4. (1.8p) Câţi termeni raţionali are dezvoltarea 553 ?
n 1
5. (1.8p) Să se demonstreze egalitatea : Cn  2  C n  3  Cn  ...  n  C n  n  2 , n   .
1 2 3 n *

Toate subiectele sunt obligatorii. Timp de lucru 50 de minute. Se acordă un punct din oficiu.

3
Barem de corectare şi notare

1. Submulţimi formate cu trei numere pare : C5  10 (0,9p)


3

Submulţimi formate cu două numere impare şi unul par : C5  C5  50. (0.8p)


2 1

Finalizare 0,1p

2 . n  3, n   (0,2p)
A 3n  n(n  1)(n  2) (0,5p)
n(n  1)
C nn 2  (0,5p)
2
2n 2  5n  25  0 (0,5p)
n=5 (0,1p)

3. Suma coeficienţilor binomiali de rang impar 2n 1  256  n  9 (0,6p)


9 k 2k
Tk 1  C9k  a 3  a 3  C9k  a 3 k (0,6p)
3  k  1  k  4 (0,4p)
1
T5  C94  (0,2p)
a
100  k k
4. T  C k  5 2  3 5 (0,6p)
k 1 100

100  k
   k  2s,s   (0,4p)
2
k 2s
  s  5t, t    k  10t (0,4p)
5 5
k  {0,1, 2,...,100}  11 termeni raţionali (0,4p)

5 Soluţia 1
n 1p n n 0,8p

k C n C
k 1
k
n
k 1
k 1
n 1  n   C kn 11  n  2n 1 .
k 1

Soluţia 2

C1n  2  C n2  3  C3n  ...  n  C nn  Sn  C nn 1  2  C nn 2  3  C nn 3  ...  n  C 0n (1p)


C kn  Cnn  k (0,3p)
2  Sn  n  (C0n  C1n  Cn2  ...  C nn )  n  2 n  Sn  n  2 n 1 (0,5p)

4
5
V. Realizarea feed-back-ului

Secvenţele Activitatea Activitatea Metode Procedee


activităţii profesorului elevului de evaluare
didactice
Captarea Se verifică prezenţa Elevii
atenţiei şi se captează atenţia se pregătesc Conversaţia Observaţia
(2 min.) elevilor pentru oră

Actualizare Se verifică prin sondaj Elevii răspund la


(8min) tema de acasă. întrebări şi notează Conversaţia Analiza
Se reactualizează în caiete definiţiile Explicaţia răspunsurilor
noţiunea de ecuaţie
algebrică, teorema Lui
Bezout, ecuaţia de gr.II

6
Anunţarea Elevii urmăresc Expunere
competenţelor Profesorul anunţă noţiunile prezentate Conversaţia Observaţia
şi prezentarea competenţele lecţiei şi la tablă, notează Explicaţia Analiza
conţinutului prezintă conţinutul în caiet şi răspunsurilor
lecţiei noi răspund la
(25min) întrebări

Asigurarea Dirijarea învăţării: Elevii răspund la Explicaţia Analiza


transferului -se reactualizează Problematizarea răspunsurilor
Obţinerea de noţiunile teoretice Invăţarea de la tabla, din
prin
întrebări, rezolvă caiet
performanţe -se rezolvă la tablă exerciţiile din manual descoperire
(8min) exerciţii simple ca Se prezintă la tablă
aplicaţii la noţiunile
prezentate
Feed-back-ul Tema pentru acasă: Analiza
(5min) Manual pentru clasa Notează tema Activitate răspunsurilor
Tema pentru a XII-a, D.Săvulescu şi independentă elevilor
acasă colaboratorii, Ed. ART
(2min) 2007, ex.8 , pag 101

1. Fie ( C, +) grupul aditiv al numerelor complexe. Să se arate că f: C→ C unde f(z)=


z , este automorfism de grupuri.

2. Fie ( C, · ) grupul multiplicativ al numerelor complexe.


Să se arate că f: C→ C, f(z)= z este automorfism de grupuri

3. Fie (Z, +) grupul aditiv al numerelor întregi.


a) Să se determine monoidul ( End (Z),  ).
b) Să se determine Aut(Z) şi să se arate că grupurile (Aut(Z),  ) şi (Z 2 , +) sunt
izomorfe .

4.Să se arate că funcţia f: C  →R  , f(z)= z este morfism între grupurile (C  ,·) şi (R 


,·)
5. Se consideră :

7
x x
M =  A( x) / A( x)   , x  R .
0 x 
Să se arate că :
a) (M, +) este grup.
b) f: R→M, f(x)= A (x) este izomorfism de grupuri între (R,+) şi (M, +)

6. Pe mulţimea R se definesc legile de compoziţie:


x  y=x+y+a, x┴y =x+ay-1.
Să se determine a şi b real pentru care f: R→R, f(x) =x+b, să fie izomorfism între
grupurile (R, ◦) şi (R,┴).

1
7. Fie F= { f1, f2, f3, f4} unde f i : R  → R  şi f1(x)= x, f2= -x, f3= ,
x
1
f4=  . Să se arate că:
x
a) (F,  ) este grup comutativ
b) (F,  ) este izomorf cu grupul lui Klein.

Notă :
Exercitiile din fişă vor constitui şi tema pentru acasă.
Fişele de lucru, însoţite de rezolvări vor completa portofoliul elevului

S-ar putea să vă placă și