Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială ,,Iorgu Radu"Bîrlad


CLASA: a – VIII - a
PROFESOR: PERJU OANA- GABRIELA
OBIECTUL: CHIMIE
SUBIECTUL: OXIGENUL
TIPUL: RECAPITULARE ŞI SISTEMATIZARE
POZIŢIA LECŢIEI ÎN: Unitatea de învăţare Nemetale
Motivaţie : această lecţie este importantă datorită faptului că elevii trebuie să consolideze noțiunile
despre oxigen, ca substanţă simplă

Competența specifică: Dobândirea cunoștințelor fundamentale, abilităților și valorilor în domeniul chimiei.


Standardul de eficiență a învățării: 1.1; 1.4; 1.6.
Subcompetențe curriculare:1.1.2;1.1.3; 1.4.1; 1.4.3; 1.6.2

Obiective operaţionale

Cognitive. Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:


• să caracterizeze atomul de oxigen.
• să enumere proprietăţile fizice ale oxigenului.
• să modeleze sub formă de ecuaţii chimice proprietăţile chimice ale oxigenului.
• să modeleze ecuaţiile reacţiilor chimice.
• să aplice legea conservării numărului de atomi.
• să aplice algoritmul de rezolvare a problemelor.
Procedurale. Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:
 să determine numărul particulelor componente ale atomului de oxigen;
 să repartizeze electronii pe straturi şi să deducă poziţia în sistemul periodic al elementelor
pentru oxigen;
 să transpună în ecuaţii metodele de obţinere şi proprietăţile chimice studiate.
Atitudinale. Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:
 să lucreze ordonat;
 să efectueze sarcinile de lucru în timpul acordat;
 să sintetizeze informaţiile.

Condiţii prealabile – elevii au unele cunoştinţe anterioare despre structura atomului, poziţionarea
unui element în sistemul periodic în funcţie de structura electronică a atomului, modelarea unor formule
chimice ale substanțelor simple şi compuse, scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice, cunoaşterea noţiunilor
de proprietate fizică şi chimică a unei substanţe.
Resurse materiale : planşe, manual, fişa de lucru, tablă.
a) Resurse procedurale : conversaţia, activitate independent, activitate pe grupe constituite în
funcţie de tema dezbaterii, copacul ideilor, turul galeriei, reţeaua de discuţii, metode interactive –
dezbatere tip Floris, rezolvarea de exerciţii şi probleme.
Evaluare – Ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?
De conţinut: răspunsurile la întrebări, rezolvarea unei cerinţe, completarea unor spaţii punctate, scrierea
ecuaţiilor reacţiilor chimice, rezolvarea problemelor propuse.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei Oxigenul este un element indispensabil vieţii Frontal Conversaţia
O2 omului, fiind întrebuinţat în foarte multe domenii. Oral
. Individual Modelarea Sistemul periodic
O4 5min

2. Anunţarea O2 La sfârşitul orei elevii vor trebui să cunoască Frontal Conversaţia


obiectivelor O3 metode de obținere proprietăţile fizice şi chimice
O1 ale oxigenului, să caracterizeze atomul de oxigen 3min Individual Oral
O4 şi să scrie ecuţiile reacţiilor chimice.
3. Dirijarea invatarii Profesorul conduce lecţia adresând elevilor Conversaţia Sistemul periodic
a)Prezentarea O1 următoarele întrebări: 5min Individual
O2  Profesorul propune elevilor să Modelarea Manual Oral
conţinutului ce O3 Grupe mici
urmează a fi completeze fișa de lucru: Se desenează
O4 5 min Algoritmizarea Cretă Scris
recapitulat, sistematizat copacul ideilor . Fișă de lucru Copacul ideilor
şi evaluat  Se cere elevilor să completeze căte o idee
Problematizarea
b) prelegere
interactiva pe fiecare frunză. Se lasă timp de lucru
câteva minute minute.
 La final elevii completează la tablă
fiecare frunză. Dacă sunt prea multe idei,
se mai adaugă frunze.
Profesorul conduce lecţia adresând elevilor
următoarele întrebări:

-Caracterizaţi atomul de oxigen.


-Enumeraţi proprietăţile fizice ale oxigenului.
-Modelaţi ecuaţiile reacţiilor chimice la care
oxigenul participă.
c) organizarea Profesorul sugerează elevilor gruparea 2min
pentru activitatea de acestora pe grupe mici, de câte 4 elevi. Se Conversaţia Coli A4 Scris
formează 6 grupe de câte 4 elevi.
grup- O3 Fiecare grupă primeşte câte o petală a unei flori. Grupe mici Rezolvarea de
O4 Prin fiecare petală profesorul propune câte o 3 min exerciţii şi Sistemul periodic
O5 problemă spre rezolvare. Mijlocul florii reprezintă probleme Oral
O6 ecuaţia reacţiei chimice pentru fiecare petală.
După ce fiecare grupă a rezolvat problema îşi 5min Individual Modelarea Marker Metoda Floris
deleagă câte un reprezentant şi acesta merge la
tablă si lipeşte pe poster petala florii. 5 min Algoritmizarea Coli A3

Frontal Problematizarea
5 min
Metoda Floris
4) Feedback prin După ce s-a reconstituit floarea fiecare grupa Turul galeriei
raportarea la O4 merge şi observă modul de rezolvare a problemei 4 min Frontal Oral
O5 şi dacă constată nereguli, le notează şi le discută Conversaţia
obiectivele propuse O6 cu întreaga clasă.
iniţial, cu solicitarea Modelarea
elevilor
Reţeaua de discuţii
5)Asigurarea O4 Elevii sunt invitați să completeze un rebus 5min Conversaţia Rebus chimic
retenţiei şi transferul chimic pag. 23 din manual .
de cunoştinţe
6) Încheierea lecţiei Se fac aprecieri și se notează elevii care au
răspuns în cadrul activității.
Pentru ora următoare elevii vor întocmi un referat
cu tema ,,Circuitul oxigenului în natură". Conversaţia
În loc de rămas bun elevii primesc un bilet de 3min Individual Bilet de încheiere
încheiere:
Mi-a plăcut să …………………………… Modelarea
(activitate derulată)
Mi s-a părut plicticos să …………………….
Cel mai uşor a fost să …………………………..
Cel mai dificil a fost să
…………………………….
Imi propun să
………………………………………….
Recomand profesorului meu
………………………………..
Metal + Oxigen
Oxid metalic
5.4g de aluminiu reacţionează cu oxigenul . Calculaţi masa de oxid de aluminiu
rezultată.

mAl = 5.4g
= ?g
Calciu reacţionează cu 3 moli de oxigen. Calculaţi masa de oxid de calciu format.

n = 3 moli O2
m = ? g CaO
78g de potasiu reacţionează cu oxigenul. Calculează cantitatea (masa) de
substanţă rezultată.

mK = 78g
m = ? g oxid de potasiu
80g de oxid de magneziu se obține în reacția dintre magneziu şi oxigen.
Calculează cantitatea de oxigen folosită.

m = 80g MgO
m = ?g O2
160 g de oxid de fier, Fe3O4, se obține în urma reacției de ardere a Fe.. Calculaţi
numărul de moli de fier şi numărul de moli de oxigen folosiți.

m = 160g Fe3O4
n = ? moli Fe
n = ? moli O2
Calculează cantitatea de oxid de zinc necesară obţinerii a 2,5 moli oxigen.

n = 2,5 moli O2
Cant. ZnO?

S-ar putea să vă placă și