Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Clasa: a VI-a                                                                 
Disciplina: Religie Ortodoxă
Subiectul (titlul lecţiei): Maica Domnului
Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor
Propunător : prof.Lica Mioara
Durata lecţiei: 50 min.
Data:     25.11. 2010
Scopul lecţiei:
 argumentarea importanţei respectului creştinilor faţă de Maica Domnului
 identificarea modelelor de comportament creştin în exemplele biblice
 cunoaşterea rolului Fecioarei Maria în întruparea Mântuitorului

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:


O1: să enumere sărbătorile închinate Maicii Domnului şi data serbării fiecăreia;
O2: să povestească ce ne aminteşte fiecare dintre aceste sărbători;
O3: să explice cuvintele: ,, preacinstire”, ,, Maria” , ,,mijlocitoare”;
O4: să indice rugăciunile cunoscute de ei către Maica Domnului;
O5 :să relateze minuni săvârşite de Fecioara Maria;
O6 : să arate virtuţile Născătoarei de Dumnezeu;
O7: să enumere modalitaţile de cinstire a Maicii Domnului.
O8 : să indice învăţăturile ce se desprind din lecţie;

Obiective formativ-educative:

- să înţeleagă că Maica Domnului are o cinstire deosebită (preacinstire), fiind Împărăteasa


îngerilor şi mai mare decât toţi Sfinţii.

Strategia didactică:
 mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: planşe cu icoane; candelă,video- proiector ,
lap-top,CD audio,powerpoint, fişă de lucru.
 metodele de învăţământ folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, conversaţia euristică,
exerciţiul, problematizarea, argumentarea, ciorchinele,copacul ideilor, cântarea bisericească.
 formele de organizare a clasei: frontală, individuală şi pe grupe.

Bibliografia:
 „Liturgica teoretică", pr. Ene Branişte (pentru seminariile teologice);
 Proloage, vol. I şi II;
 „Viaţa Maicii Domnului", monahia Teodosia Laţcu;
 ,, Viaţa Maicii Domnului” de protos. Nicodim Măndiţa , Editura Agapis, Bucureşti, 1993
 „Trei vieţi bizantine ale Maicii Domnului", 2001, Sfinţii Epifanie Monahul, Simeon
Metafrastul şi Maxim Mărturisitorul;
 Sfânta Scriptură; Cărţi de rugăciuni;

1
 „Viaţa Maicii Domnului” / Din minunile Maicii Domnului/Grădina de flori duhovniceşti ,
Editura Episcopiei Argeşului, 1994

Desfăşurarea lecţiei :

1.Momentul
organizatoric (5 min)
Profesorul:
- saluta, rosteste rugaciunea împreuna cu elevii;Se cântă ,, Apărătoare Doamnă...”
- noteaza absentii – se intereseaza de motivul celor care sunt absenti, întrebând daca nu sunt
bolnavi;
- realizeaza managementul clasei – pregateste clasa pentru începerea orei;
Elevii : saluta, spun rugaciunea, absentii;
- se pregaesc pentru începerea orei;

2.Anunţarea titlului şi a obiectivelor.


Profesorul anunţă titlul lectiei : Maica Domnului şi enumeră obiectivele lecţiei.Elevii ascultă(2 min.)

3.Verificarea cunoştinţelor:
Profesorul împarte clasa în 4 grupe , numeste elevii care vor nota răspunsurile date de ei , la urmă vor fi premiaţi
elevii din grupa cea mai activă. Apoi profesorul prezintă în power-point imagini despre Maica Domnului.(5
min)Elevii urmăresc cu atenţie urmând ca ei să poată raspunde la o serie de întrebări despre Sfânta Fecioară
Maria:
- Cine sunt părinţii Maicii Domnului?
- Unde au trăit ei?
- Cum au trăit?
- Ce şi-au dorit foarte mult în viaţă?
- Ce au făcut pentru aceasta?
- Ce au promis că vor face dacă Dumnezeu le va dărui un copil?
- Şi-au ţinut promisiunea?
- Unde au mers sfinţii Ioachim şi Ana când Fecioara Maria a împlinit 3 ani?
- Până când a stat Fecioara Maria la Templu?
- Ce a făcut Maica Domnului la templu?
- În grija cui a fost dată Maica Domnului la 15 ani şi de ce?
- Unde a locuit Fecioara Maria cu dreptul Iosif?
- Cine a vizitat-o ? cu ce cuvinte a întâmpinat-o îngerul Gavriil ?
Profesorul face aprecieri verbale .(10 min)

Profesorul împarte fişa nr 2 conţinând rebusul ,, Fecioara Maria” Elevii rezolva in 7 minute
rebusul.Audiţie muzicala : ,, Fecioară curată” , ,, Marie bucură-te!”.Apoi elevii vor trece rezolvarea
rebusului pe flip-chart.
Apoi invită elevii să completeze pe cartonaşe grupele 1 şi 2 :virtuţile (calităţile ) Maicii
Domnului ,iar grupele 3 şi 4 : învăţăturile lecţiei .Acestea vor fi prinse in copacul ideilor.(5 min)
Apoi profesorul va iniţia un joc al ciorchinelui la care elevii vor participa notând ceea ce ştiu.
(sărbători mari şi mici , supracinstirea Maicii Domnului şi modaltăţi de cinstire).(12 min)

4.Se fac aprecieri verbale la final , se recompensează cu note şi cu câte o iconiţă elevii merituoşi,
se anunţă tema următoare ,, Sărbători în cinstea sfinţilor”.(2 min)

5.În încheierea activităţii se cântă ,,Cuvine-se cu adevărat ”(2 min).

2
Fişă de lucru

Rezolvaţi rebusul:

Verticala A – B: Numele Maicii Domnului (2 cuvinte)

A
1. S F
2. S E
3. S C
4. I
5. O
6. E A
7. R
8. B A
9. M
10. B A E
11. R
12. I
13. A
B
Orizontal:
1. viaţă aleasă, bineplăcută lui Dumnezeu, lipsită de păcat
2. însuşire (calitate) a Maicii Domnului dovedită prin acceptarea veştii
Îngerului Gavriil prin cuvintele: „ Fie mie după cuvântul tău!”
3. Preacinstirea Maicii Domnului
4. Îndurare
5. … Maicii Domnului (1 oct; nearticulat)
6. dragoste de Dumnezeu şi de cele sfinte
7. … Maicii Domnului (8 sept)
8. o altă virtute a Sfintei Fecioarei Maria
9. Intrarea … Domnului în Biserică (21 nov)
10. izvorăşte din iubire multă
11. Sărbătoare pe 25 martie (două cuvinte)
12. …Tămăduirii (nearticulat, sărbătoare în vinerea din Săptămâna
Luminată)
13.mutarea la cer a Maicii Domnului (neart)

3
CIORCHINELE

Supracinstire

Maica
Domnului

Modalităţi de
Sărbători
cinstire

S-ar putea să vă placă și